Kapat
  • PAYLAŞ

Obezite Cerrahi Sonrası Egzersiz

Anasayfa SPOR Obezite Cerrahi Sonrası Egzersiz

Obezite cerrahi operasyonlarında tatmin edici sonuç alabilmek için en mühim etkenlerden birisi de sonrasında yapılan egzersizlerdir. Lakin hassas bir süreç olup muhakkak doktor gözetiminde ve onun tavsiye ettiği egzersiz programının  uygulanması gerekmektedir. Kendi yapmayı sevdiğiniz egzersiz varsa da,bunu muhakkak doktorunuza danışmanız gerekmektedir..

Operasyon sonrası yapılacak olan egzersizler, vücudunuzun daha çabuk toparlanmasına ve daha güzel bir görünüme kavuşmanıza sebep olur ki, bu da psikolojik açıdan kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Egzersiz yaparken daha hızlı sonuç alabilme kaygısı ile ağır egzersizlere başvurmak çok sakıncalı olabilir.Bu yüzden egzersiz programını oluşturmada ve uygulamada doktorunuzun tavsiyesi ile beraber hafif egzersizlerle başlamak faydalı olacaktır. Hafif tempo da günlük 25-30 dakika arası bir egzersiz programı yeterli olacaktır. Daha sonra dilerseniz vakti ve egzersiz çeşitlerini artırabilirsiniz.. Egzersiz seçiminde hangisi daha hızlı sonuç verir diyerek seçme kriteri belirlemeniz, bıkmanıza sebep olabilir. Bu bakımdan özellikle sevdiğiniz ve zevk aldığınız egzersizleri tercih ediniz… Ve bunun için spor salonlarını tercih etmeniz de şart değildir. Egzersizlerinizi mümkün olduğunca açık hava da yapmanız, egzersizi daha zevkli ve mutluluk verici bir hale getirir. Fakat bu şart olmayıp,evinizde de dilediğiniz gibi,özgürce çeşitli egzersizler yapabilirsiniz. Hatta evinizde yapmanız psikolojik açıdan daha rahat olmanıza sebep olabilir.

Doktorunuz izin verinceye kadar ki ilk ( genel olarak 6 ile 8 hafta sonrasında bu izini verecektir) dönemde ağırlık kaldırmak, mekik çekmek gibi ağır aktivitelerden kesinlikle kaçınınız.obezite-cerrahi-sonrasi-egzersiz

Yapılabilecek egzersizlerin başında hafif tempolu yürüyüş gelir.. Yürüyüş,temel bir egzersiz olup vucuda etkileri çok büyüktür.. Kalori yakmaya yardımcı olması ve de hafif olması, operasyon sonrası egzersiz seçimi için ilk akla gelen aktivitedir. Aynı zamanda kalp, damar,tansiyon hastalıklarının önlenmesinde de büyük faydası vardır.. Yürüyüş bandından ziyade açık hava da yapılacak bir yürüyüş aktivitesi mutluluk hormonunun da artmasını sağlar. Fakat hafif de olsa bu egzersiz içinde muhakkak doktorunuza danışınız.

obezite-cerrahi-sonrasi-egzersiz

Yüzmek de çok etkili bir aktivitedir… Tüm vücut kaslarını çalıştırıp,hızlı kalori yakmanıza sebep olur.. Ve oldukça da zevk ve mutluluk verici bir egzersizdir..İmkanınız elverirse sık sık yüzmeyi tercih edebilirsiniz.. Hatta egzersiz programınızı bitirseniz dahi yüzmeye devam etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Vücudun daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde toparlanmasına yardımcı olur.. Ve vücudun şekillenmesine de sebep olur ki bu da tatmin edici bir sonuçtur…

Operasyon sonrası doktorunuzun belirlediği süre boyunca beraberce belirlediğiniz, ya da sizin seçtiğiniz aktiviteleri yapabilirsiniz. Daha sonrasında dilerseniz daha sistemli sporlar  yaparsınız.

Operasyon kilo probleminin giderilmesi açısından muhteşem bir dönüşüm sağlamaktadır. Sizde yine doktorunuzun onay ve tavsiyesi eşliğinde egzersiz programı uygularsanız daha hızlı ve tatmin edici sonuçlara ulaşabilirsiniz. Operasyon sonrasında oluşabilecek sarkmaları bu aktivitelerle giderebilirsiniz. Fakat tekrar etmemizde fayda var.. Sizin için basit bile görünse muhakkak aktivite ve egzersizlerinizi doktorunuzun gözetim ve tavsiyesi ile yapınız.. Zira kalıcı ya da derin hasarlara sebep olacak sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Fadime Ateş 13 Ayda 80 Kilo Verdi başlıklı makalemizde 13 Ayda 80 Kilo Verdi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg