Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 43.793

Obezite Cerrahi Sonrası Göbek Sarkması

Anasayfa
ESTETİK Obezite Cerrahi Sonrası Göbek Sarkması

Obezite sık bilinen tanımıyla fazla kilolu olma halidir. Vücut kilo endeksi 40 ve üzeri olanlara konulan tıbbi bir tanımdır. Kişinin aktivitelerine engel olmakla birlikte, vücut görünümün de ki fazla kilolar kişiyi sosyal ve psikolojik olarak etkilemektedir. Ayrıca diyabet, yüksek tansiyon, kanser, felç, omurilik hasarları, kemiklerde hasar, kalp ve damar tıkanıklıkları ve çeşitli kanser hastalıklarına da daha açık bir hale getirmektedir. Kişinin hem vücut sağlığını hem de ruh sağlığını ciddi oranda etkilemekte ve zarar vermektedir. Ve maalesef ülkemizde her 100 kişiden 17’si obezite tanısına uymaktadır..

Obezite vakalarında öncelikle egzersiz ve diyet programı ile kilo vermeye çalışılır. Bu uygulamalarla kilo verilememesi halinde cerrahi operasyonlara başvurulur. Normal vücutlarda ki kilolarda en çok yağ dokusu depolayan bölge karın ve göbek bölgesidir.. Dolayısıyla obezite hastalarında da en çok etkilenen bölge karın bölgesidir.

Obezite cerrahi uygulamaları mideye yapılan bir uygulamadır. Genel olarak midenin %80-85’i alınarak küçültülür. Bu şekilde kişinin beslenme düzeni çok çok ciddi oranda değişir..Ve kilo kayıpları yaşanır. Bu kayıplarla birlikte vücutta ki bu hızlı değişim bazı bölgelerin deforme olmasına ve sarkmasına sebep olmaktadır. Bu bölgelerin başında karın ve göbek gelmektedir..Hızlı yağ kayıpları sonrası deri fazla kalarak vücuda uyum sağlayamaz ve sarkma meydana gelir.Bazı durumlarda bu bölge de ki sarkma genital bölgeyi etkiler. Kişi genital bölgede hijyen sağlamakta ve bazı aktiviteleri yerine getirmekte oldukça zorlanabilir. Ve bu sarkan derinin sürtünmesi sonucunda oluşan ter ve ıslaklık pişiklere ve mantara sebep olabilir.Bu da ciddi bir sorun ve rahatsızlık verici bir durumdur.

Elbette bu sarkmaların giderilmesi mümkündür. Fakat cerrahi operasyon sonrası bu karın ve göbek bölgesine uygulanacak olan mekik ve benzeri egzersizlere 6 aya kadar müsaade edilmemektedir. Ve bu sarkmanın önlük görünümünde ve ciddi engellemelere sebep olması göz önünde bulundurulursa bu süre uzun bir süredir.

Egzersiz uygulamasının yapılamaması halinde plastik cerrahi yöntemi uygulanabilir.Bu operasyon ile bu bölge de ki sarkma ve deformasyon sağlıklı bir şekilde giderilir. Abdominoplasti karın germe karnın üzerinden sarkan deri önlüğünün düzeltilmesi anlamına gelen ve bu bölgeye uygulanan bir operasyon türüdür.Kişi obezite cerrahi sonrasında vücudunun bir çok bölgesinde oluşan sarkma ve deformeleri estetik cerrahi operasyonları ile giderebilir.

Estetik cerrahi denince akla sadece güzel bir görünüm için yapılan operasyonlar gelmemelidir.Zira bu gibi durumlar da kişinin günlük aktivitelerini kısıtlayan ve yaşam kalitesini düşüren problemlerin giderilmesinde oldukça faydalı ve gerekli bir müdaheledir.

obezite-cerrahi-sonrasi-gobek-sarkmasi

Obezite cerrahi sonrasında vücutta oluşan sarkma ve deformeleri bu şekilde plastik cerrahi ile düzeltmek mümkündür. Estetik cerrahi uygulamaları vücudun tüm ihtiyaç duyulan bölgelerine bir anda uygulanamamktadır.

Zira operasyon sırasında alınan doku ve deri parçalarının içinde kan olup kişinin vücudundan kan kaybetmesine sebep olur. Bu nedenle operasyonlar her bölgeye aralıklarla yapılmaktadır. Fakat karın ve göbek bölgesi diğer bölgelere oranla müdahele edilip düzeltilmesi öncelikli olan bir bölgedir. Bu bakımdan periyoda bu bölgeden başlamakta fayda vardır.

 

Bir önceki yazımız olan Elif Erden Tüp Mide İle 46 Kilo Verdi! başlıklı makalemizde Elif Erden Beyin Zayıflama Hikayesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg