Kapat

Obezite Cerrahi Sonrası Mekik Ne Zaman Uygulanır?

Anasayfa SPOR Obezite Cerrahi Sonrası Mekik Ne Zaman Uygulanır?

Obezite cerrahisi kilo indeksi 35 ve üzeri olan, doktor gözetiminde beslenme, egzersiz ve tıbbi tedavi gibi yöntemlerle zayıflayamayan kişilere önerilmektedir. Bunun ile beraber vücut kilo oranı 30 üzerinde olan, yüksek tansiyon, diyabet, uyku apnesi gibi kişinin yaşam kalitesini etkileyen hastalara önerilmektedir.

3 gün hastane tedavisi ve hastaya göre 15 güne kadar ev istirahati olan bir dönemi kapsamaktadır. Operasyon sonrasında ilk 3 gün sadece sıvı gıdalar tüketilir. 4. gün sonunda katı gıdalara geçilir fakat bu gıdalar da püre halinde alınır.Dolayısıyla operasyon sonrası vücudun kilo oranında ciddi değişiklik olması ile beraber beslenme düzeninde de oldukça büyük bir değişim olmaktadır. Bu  sebeple operasyon sonrası vücudun bu yeni düzene ve değişime uyum sağlaması biraz zaman almaktadır.

obezite-cerrahi-sonrasi-mekik-ne-zaman-uygulanir

Operasyon sonrası ilk günlerde kişi normal aktiviteleri dahi yaparken biraz zorlanabilir.Bu da oldukça normal bir süreçtir. Normal beslenme düzenine geçiş 6-8 haftayı bulabilmektedir.. Günlük aktiviteleri yaparken de dikkatli olmak gerekir.

Operasyon sonrası dönem, operasyonun kalıcı ve etkili sonuca ulaşılması açısından oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönemde beslenme düzenin de köklü bir değişime gidilmelidir. Doktor gözetimi ve tavsiyesi altında hafif egzersiz programları da uygulanabilmektedir. Operasyonun kalıcı ve etkili bir sonuca ulaşabilmesi için de oldukça önemlidir. 15 gün sonunda normal süreçte yine doktorunuzun izni ile masa başında ya da hafif aktiviteler gerektiren işlerinize dönebilirsiniz.  Ağır işler gerektiren durumlardan özellikle kaçınılmalıdır. Vücut hassas bir dönemde olacağından dikkatsiz hareketler büyük hasarlara sebebiyet verebilir.

Kişilerin bu dönemde en çok dikkat etmesi gereken husus daha çabuk forma kavuşabilme kastı ile ağır aktivite içeren egzersizleri yapmaya hemen başlamamasıdır. Özellikle karın ve göbek bölgesini zorlayacak, zedeleyecek hareketlerden kaçınmak gerekir.

Operasyon sonrası en çok değişime uğrayan vücut bölgesinin başında karın bölgesi gelir.Bu bölge de sarkmalar meydana gelir.Bu da kişi de olumsuz bir etkiye sebebiyet vermektedir. Bu durumun giderilmesi için en etkili egzersiz mekik çekmektir. Mekik çekmek etkili olmak ile beraber çok dikkat gerektiren bir egzersizdir.. Bilinçsiz yapılması halinde omurgalara ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Kaldı ki ameliyat sonrası hassas bir dönem olup mekik hareketini bilinçsizce yapmak fıtık gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.. Bu nedenle mekik hareketine ve diğer ağır hareketlere yaklaşık 6 ay müsaade edilmemektedir.Fakat yine de doktorunuza danışarak bunu beraber kararlaştırmanız çok daha uygun bir hareket olacaktır.

obezite-cerrahi-sonrasi-mekik-ne-zaman-uygulanir

Mekik çekmek karın kaslarını çalıştırmakla beraber zorlayan da bir aktivitedir. Bu bağlamda en az 6 ay gibi bir süreden önce uygulanacak bu aktivite ciddi rahatsızlıklara sebep olur.Bunun başında da fıtık gelir.Çok rahatsız edici ve günlük aktivitelerinizi dahi kısıtlayıcı bir rahatsızlıktır.Bu bakımdan çok özen göstermeniz gereken bir dönemdir.

Kilo kayıpları ile yaşayacağınız mutluluğu ve tatmini kalıcı hale getirmek için sonraki dönemde dikkatli ve özenli olmak gerekmektedir. Yeni güzel görünümünüzü kutlarken yapacağınız bazı dikkatsizlikler büyük hasarlara yol açabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Arabasına Sığmayıp Taksiciliği Bıraktı Sonra 125 Kilo Verdi başlıklı makalemizde Beyhan Şentürk’ün Tüp Mide Ameliyatı Hİkayesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg