Kapat

Obezite Cerrahi Sonrası Yürüyüşün Önemi

Anasayfa SPOR Obezite Cerrahi Sonrası Yürüyüşün Önemi

Obezite cerrahi sonrasında tatmin edici sonuç alabilmek için en mühim etken sonrasında yapılan egzersizlerdir. Fakat hassas bir süreç olup muhakkak doktor  gözetiminde ve onun tavsiyesi ile hazırlanan bir egzersiz programının uygulanması doğru bir seçim olacaktır.. Kendi yapmayı sevdiğiniz egzersiz varsa da,bunu muhakkak doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Operasyon sonrası yapılacak olan egzersizler, vücudunuzun daha çabuk toparlanmasına ve daha güzel bir görünüme kavuşmanıza sebep olur ki, bu da psikolojik açıdan kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Egzersiz yaparken daha hızlı sonuç alabilme kaygısı ile ağır egzersizlere başvurmak çok sakıncalı olabilir. Bu yüzden egzersiz programını oluşturmada ve uygulamada doktorunuzun tavsiyesi ile beraber hafif egzersizlerle başlamak faydalı olacaktır.

Bu egzersizlerin en başında kolay olması ve sakıncalarının az olması sebebi ile yürüyüş gelmektedir. Hafif tempo da günlük 25-30 dakika arası bir egzersiz programı yeterli olacaktır. Daha sonra dilerseniz vakti ve egzersiz çeşitlerini artırabilirsiniz..

Egzersiz seçiminde hangisi daha hızlı sonuç verir diyerek seçme kriteri belirlemeniz, bıkmanıza sebep olabilir. Bu bakımdan özellikle sevdiğiniz ve zevk aldığınız egzersizleri tercih ediniz… Ve bunun için spor salonlarını tercih etmeniz de şart değildir. Egzersizlerinizi mümkün olduğunca açık hava da yapmanız, egzersizi daha zevkli ve mutluluk verici bir hale getirir.Böyle olunca yürüyüş bir adım öne çıkmaktadır.

obezite-cerrahi-sonrasi-yuruyusun-onemi

Yürüyüş,temel bir egzersiz olup vücuda etkileri çok büyüktür.. Kalori yakmaya yardımcı olması ve de hafif olması, operasyon sonrası egzersiz seçimi için ilk akla gelen aktivitedir. Aynı zamanda kalp, damar,tansiyon hastalıklarının önlenmesinde de büyük faydası vardır..

Yürüyüş bandından ziyade açık hava da yapılacak bir yürüyüş aktivitesi mutluluk hormonunun da artmasını sağlar. Günlük yapacağınız kısa bir yürüyüş vücut kondisyonunuzu artırmanıza yardımcı olacaktır. Operasyon sonrası yapabileceğiniz temel ve sakıncası az bir egzersizdir. Sağlıklı bir kişinin bile günlük 20 bin adım yürümesi gerekmektedir.

Operasyon sonrasında beslenme ve günlük aktivitelerde köklü değişimler olması,vücudunuzun bu yeni döneme uyum sağlaması için ek aktivitelere ihtiyacı vardır. Uzun bir dönem (yaklaşık 6 ay) ağır aktivite ve sporları yapmanıza müsaade edilmemektedir. Böyle olunca bu dönemde yapılacak düzenli yürüyüş vücudunuzun daha çabuk toparlanmasına.daha hızlı forma kavuşmasına yardımcı olur.  Ayrıca ameliyat dönemi ve sonrasında ki yoğun baskı ve stres sebebi ile vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Sindirim sistemimizde ve bağırsaklarda oluşabilecek her türlü rahatsızlığı önler ya da oluştu ise giderilmesine yardımcı olur. Fakat hafif de olsa bu egzersiz içinde muhakkak doktorunuza danışınız.

Operasyon kilo probleminin giderilmesi açısından muhteşem bir dönüşüm sağlamaktadır. Sizde yine doktorunuzun onay ve tavsiyesi eşliğinde egzersiz programı uygularsanız daha hızlı ve tatmin edici sonuçlara ulaşabilirsiniz. Operasyon sonrasında oluşabilecek sarkmaları bu aktivitelerle giderebilirsiniz. Fakat tekrar etmemizde fayda var. Sizin için basit bile görünse muhakkak aktivite ve egzersizlerinizi doktorunuzun gözetim ve tavsiyesi ile yapınız. Zira kalıcı ya da derin hasarlara sebep olacak sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Beyaz Çay İle Zayıflamayı Deneyin başlıklı makalemizde Beyaz Çay hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Obezite Cerrahi Sonrası Yürüyüşün Önemi” üzerine 1 yorum

  1. Dilmen Ozkul says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe