Kapat

Obezite Cerrahi Sonrası Yüzme

Anasayfa SPOR Obezite Cerrahi Sonrası Yüzme

Obezite cerrahisi vücut kilo oranları 40 olup doktor gözetiminde tıbbi tedavi ile kilo verilememesi durumunda kişilere uygulanan cerrahi bir operasyondur. Operasyon sonrası sağlıklı bir süreçte tatmin edici kilo kayıpları yaşanmaktadır.Fakat operasyon sonrasında form da bir görünüme kavuşmak için kişinin yapması gereken bir takım hususlar vardır.

Operasyon sonrası ilk 3 gün sadece sıvı tüketilir.İlk bir hafta hastanın katı yiyecekler almasına asla izin verilmez.2. hafta sonunda püre halinde gıda alımına başlanabilir.. Dolayısıyla operasyon öncesi ve sonrasında beslenme alışkanlığı ciddi anlamda değişmektedir. Bu da vücudun bu yeni düzene alışması için oldukça efor sarf etmesini sağlar.Böylece sağlıklı bir süreç sonucunda kilo verilir.

obezite-cerrahi-sonrasi-yuzme

Fakat kilo kayıpları vücudun formda bir görünüm kazanması için tek başına yeterli olmayabilir..Bu bakımdan beslenme düzenine dikkat etmekle beraber muhakkak hafif egzersizler de yapılmalıdır.. Bu egzersizlerin ne olması gerektiği yada hangilerini yapabileceğinizi doktorunuza danışmanız gerekmektedir

Operasyon sonrası genellikle 6 hafta sonunda egzersiz uygulamaya izin verilmektedir.. İlk etapta yapabileceğiniz en uygun egzersiz hafif tempolu yürüyüştür. Doktorunuzun tavsiye ettiği süre ve tempo da yapacağınız yürüyüş egzersizi çok faydalı olacaktır.

Yüzme de oldukça faydalı bir egzersizdir. Hatta egzersizler içerisinde en faydalı ve en hızlı sonuç alınan aktivite yüzmedir. Yüzme egzersizi yapılırken, eklemler ve bağlar herhangi bir aktiviteye göre daha az zorlanmaktadır. Bu nedenle suda yapılan egzersizlerde sakatlanma ve oranı diğer egzersizlere oranla %90 daha azdır.

obezite-cerrahi-sonrasi-yuzme

Kaslarında, eklemlerinde herhangi bir rahatsızlığı olanlara ve uygun görülmesi halinde ameliyat sonrasında doktorlar tarafından en çok önerilen aktivite  yüzmedir.

Yüzme de ayrıca kalp ve beyin damarlarının tıkanmasına yol açan bir takım maddelerin giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Sigara ve alkol bağımlılığını yok etmeye birebirdir.Bu da operasyon sonrasında beslenme düzeninde oluşan köklü değişime ayak uydurma da büyük yardımı olabilir.Vücutta ki tüm kasları rahatlıkla çalıştırması da,vücudun form kazanmasına yardımcı olur.

Tüm bu artı faydalar göz önüne alındığında en ideal egzersiz yüzmedir..İmkanınız olduğu sürece uzun vakitler bu aktiviteyi yapmanız çok faydalı olacaktır. Ayrıca su da geçirilen zaman vücutta endorfin hormonunun yoğun bir şekilde salgılanmasına sebep olur.

Mutluluk hormonu olarak da  bilinen endorfin hormonunun yoğun olması psikolojik olarak daha rahat ve mutlu olmanıza sebep olur. Ayrıca yüzme diğer aktiviteleri yapmakta zorlanan ya da yapmasına engeli olan kişilerce de rahatlıkla yapılabilmektedir. Ayrıca düzenli yüzme aktivitesi insülin duyarlılığını artırmakta ve daha az insüline ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da şeker hastaları için muhteşem bir destekleyici tedavi aktivitesidir.

Operasyon sonrasında beslenme düzeninde ki eski alışkanlıklarını bırakmakta zorlanan kişiler için de çok faydalı olacaktır.İnsülin ihtiyacının az duyumsanması ile beraber iştahta da  bir düzen meydana gelebilir. Operasyon sonrası oluşan yoğun dönemin zevkle atlatılmasına ve bir yandan da vücudun form kazanmasına yardımcı olması açısından yüzme egzersizi birebirdir. Keyif ve mutluluk verici zevkli bir aktivite olması sebebi ile yapmanızı şiddetle öneririz.

 

Bir önceki yazımız olan Obeziteye Dikkat Edin Ömrünüz Uzasın!! başlıklı makalemizde Obezite hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg