Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 62.070

Obezite Cerrahisi Gençleşmeyi de Sağlıyor!

Anasayfa
HABER Obezite Cerrahisi Gençleşmeyi de Sağlıyor!
obezite cerrahisi gençleştiriyor

Obezite cerrahisi ile yaşlanmaya dur deniyor

Bariatrik cerrahi olarak bildiğimiz obezite cerrahisi ile sağlanan yeni bir etki ortaya kondu. Uzmanlara göre bariatrik cerrahi yalnızca kilo vermeyi ve obeziteyi önlemeyi sağlamıyor, ayrıca organların kendi kendini yenilemesini sağlayarak gençliğinizi korumanızı da destekliyor. Fazla kiloların da tetiklediği erken yaşlanmayı tersine çeviren obezite cerrahisi sonrasında bireyler kendi doku ve organlarını daha kolay tamir edebiliyor, yaşlanma geciktiriliyor.

obezite cerrahisi gençleştiriyor

Obezite yaşlandırıyor

Floransa’da düzenlenen Kardiyovasküüler Biyolojinin Sınırları adlı konferansta ortaya konan bilgileri paylaşan Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Halil Coşkun, obezitenin beraberinde getirdiği birçok sorundan birinin de erken yaşlanma olduğunu ve yaşlanmanın fazla kilolarca desteklenen bir durum olduğunu belirtti. Belirtilene göre moleküler araştırmalar ile de desteklenen bir gerçek olarak birçok ciddi sorunu beraberinde getiren obezite vücudumuzdaki sistemlerin daha çabuk yaşlanmasına yol açıyor.

Daha önce konuyla ilgili yapılan araştırmalarda obezitenin yağ hücrelerine ait serbest radikalleri arttırdığı ve yaşlanmaya ait bulguları arttırmasına bu şekilde neden olduğu ortaya konmuştu. Uzmanlara göre telomere adı verilen ve  DNA’yı korumakla görevli olan yapılar, obezite yüzünden etkileniyor. Hücre bölündüğü zaman bir kısmını kaybedentelomere, alt sınıra ulaştığında hücre yaşlanmaya başlıyor ve bölünmesi imkansız hale geliyor. Sigara ve alkol kadar etkili olan obezite, telomere yapısını bozuyor ve vücudun yaşlanma sürecine girmesine neden olabiliyor.obezite cerrahisi gençleştiriyor

Bariatrik cerrahi gençleştirdi

Obez kişilerin daha kısa telomerelere sahip olduğunu ortaya koyan bir araştırmada ise yaş ortalaması 40 olan ve beden kitle indeksi 44.5 olan 76 farklı hasta üzerinde çalışıldı. Araştırma esnasında bu 76 farklı kişi bariatrik cerrahiye teşvik edilirken, ameliyat öncesinde, 1 yıl sonrasında ve 2 yıl sonrasında alınan kan örnekleri incelendi ve araştırma grubunun genelinde beden kitle indeksinde %38 oranında düşüş kaydedildi.

Ameliyattan sonraki 2. senede alınan örnekler hastaların telomerelerinin %80 gibi etkileyici bir oranda daha uzun olduğunu ortaya koydu. Hücrelerin bölünme gücünün ve strese dayanıklılığının da artışta olduğu gözlemlenirken, uzmanlara göre yaşlanmayı tersine çevirmenin yolu bariatrik cerrahiden geçmiş oldu.

Bir önceki yazımız olan Kardiyo Egzersizleri Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Altın Kural ile kardiyo egzersizleri hakkında doğru bilinen yanlışları öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal  medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg