Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?

Obezite, bedende bulunan yağ kütlesinin yağsız kütleye oranla aşırı biçimde artmış olması şeklinde tanımlanır. Obeziteye sebep olan temel neden sağlıksız beslenmedir. Vücutta yağ oranının birikmesi harcanan enerjiden çok daha fazla enerji alınmasıdır. Kısacası sağlıksız beslenme dışında hareketsizlik ve egzersiz yapmamada obezitenin başlıca nedenlerinden sayılabilir.

Obezite cerrahisi, egzersiz ve diyet yöntemlerini uyguladığı halde sonuç alamayan veya bu tür yöntemleri uygulamasına imkan olmayan hastaların cerrahisi yöntemlerle tedavi edilmesi sonucudur.

obezite-cerrahisi-kimler-icin-uygundur

Obezite ameliyatı olmak için onay verilen 18-60 yaş arasındaki kişiler, obezite cerrahisinin sağladığı tedaviden yararlanabilmektedir. Bunun dışında bu yaş aralığını gelişimlerini tamamlayan 13 yaşındaki kız ve 15 yaşında bulunan erkek çocuklar, önemli bir hastalığı bulunmayan 70 yaşındaki kişilerde dahil olabilir. Ameliyata uygun hastalar ise şu kriterlere uygun olarak belirlenir.

6 ay ile 1 yıl boyunca uzman kişiler tarafından diyet ve egzersiz yapan bunun sonucunda olumsuz sonuçlar alan kişiler hatta kilo verip tekrar kilo alan hastalarda olmak üzere.
Kilonun boyun karesine bölünmesiyle elde edilen vücut kitle endeksi 40 üzerinde olanlar ve kitle endeksi 35-40 arasında olup diyabet hastası yada hipertansiyon sorunu olan kişiler.
Yukarıda belirtilen şartlara uygun kişiler arasında ameliyat riski taşımayan hastalar için obezite tedavisi kararı verilip ameliyat görebilirler.

obezite-cerrahisi-kimler-icin-uygundur
Obezite Ameliyatı Teknikleri

  • Gıda alımını kısıtlayacak olan ameliyat
  • Malabsorsiyon yapan kısacası emilimi azaltan ameliyat
  • Malabsorsiyon yapan ve bununla birlikte aynı zamanda gıda alımını kısıtlayan ameliyat
  • Bu ameliyat tekniklerinden hangisinin uygulanacak olması hastanın istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda  belirlenir.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Yürüyüş Şeklinde Bozulmalara Sebep Oluyor başlıklı makalemizde Obez Olan Kişilerin Doğu Yürüme Şekilleri hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Cansu Tanrıkulu Cansu Tanrıkulu Obezitehaber.com İçerik Editörü.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar