Kapat
  • PAYLAŞ

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik

Anasayfa ESTETİK Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik

BÖLÜM:  Plastik, estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Post Bariatrik Cerrahi/ Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik

AMACI:  Aşırı kilolu olma durumu, şişmanlık olarak isimlendirilen obezite hastalığı insan sağlığını önemli ölçüde etkileyen riskli bir sağlık problemidir.  Obezitenin tedavisinde cerrah diyetisyen, endokrinolog, psikiyatrist ve plastik cerrahtan oluşan bir kurul olmalıdır. Plastik cerrah obezite olan hastanın kilo verdikten sonraki tedavisinde,  fazla kilo kaybından sonra oluşan sarkmaların giderilmesinde rol alır. Diyet, spor, psikiyatrik destek ve zayıflatıcı cerrahi müdahaleler sonrasında hastanın vücudunda meydana gelen deformiteleri düzeltmek için çeşitli ameliyatlar uygular.Aşırı kilolu olup, çok fazla kilo kaybı yaşayan kişilerin vücudunun çeşitli bölgelerinde sarkmalar meydana gelir. Memelerde, karın bölgesinde, kollarda, bacaklarda, kalça ve sırtta sarkmalar ortaya çıkabilir.  Kişinin yaşam kalitesini düşüren deri sarkmaları birden fazla uygulanan ameliyatlarla toparlanabilir. Doktor hasta ile birlikte gerekli ameliyatları belirler ve sıralamalarını yapar.

Karın üzerinde genital bölgeye doğru sarkan deri kişinin temizliğini sağlamasında ve hareket alanında engel teşkil eder. Kol ve bacaklardaki sarkmalar ise kişinin hareket etmesi sırasında sürtünmelere yol açtığı için yara-pişik oluşumuna sebep olabilir. Kadın veya erkeklerde cinsiyet ayrımı olmadan memelerde sarkma görülebilir. Bu durumların yaşanması hastada psikososyal olarak olumsuz olarak etkilemektedir. Aşırı kilo kaybı sonrası yüz ve boyunda oluşan sarkmalara germe işlemi uygulanır. Bu tür operasyonların amacı  kişilerin hayat kalitelerini yükseltmek, sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır.


GEREKLİ TIBBİ KAYIT:  Operasyona alınmadan önce hastanın fotoğrafı çekilerek, ameliyatın olumsuzluklarını kabul ettiğinize dair bir onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER:  Ameliyat öncesinde bir takım laboratuar testleri yapılarak, anestezi konsültasyonu tamamlanır. Operasyon uygulanacak bölgelere göre ek olarak çeşitli testler de istenebilmektedir.
TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI:  Bu gibi operasyonlarda amaç sarkan bölgelerini toparlanmasını sağlamaktır. Ameliyat genel anestezi altında uygulanıp, kesiler oldukça uzundur. Fazla olan dokular  çıkarılırken kişilerde fazla kan kaybına sebep olacağından, her ameliyatta sadece bir bölgeye müdahale yapılır.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Dikiş hattında kötü bir iz oluşması, enfeksiyon, kanama durumları sık rastlanan komplikasyonlardır. Yara izi oluşumu çoğunlukla geçici olup, nadiren kalıcı olabilmektedir. Yaranın iyileşmesinde gecikme gibi sorunlar yaşanabilir. Operasyon sonrasında yumuşak olan dokuda sertlikler olması durumunda ek cerrahi müdahale gerkebilir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Operasyon sonrası hastanede kalış süreleri kişilere göre değişiklik göstermektedir. Hastanın iyileşme sürecinde sabırlı olması çok önemli bir konudur. Ortalama 6-8 saat sonra hasta yürütülmeye başlanır. Ameliyata göre korse kullanması gerekebilir.operasyondan sonra hastaların özel bir diyet ve egzersiz programları uygulaması, istediği sağlıklı ve hoş bir vücuda kavuşması için son derece önemli bir durumdur. İstenilen amaca ulaşmak için hastalar son derece istekli ve kararlı olmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Post Bariatrik Cerrahi Nedir? başlıklı makalemizde Post Bariatrik Cerrahi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg