Kapat

Obezite Cerrahisi Sonrası Formda Kalma

Anasayfa Beslenme Obezite Cerrahisi Sonrası Formda Kalma

Yüksek kilo problemleri için obezite cerrahisi yaygın ve etkin bir yöntemdir.Kilo verme konusun da oldukça etkilidir.. Cerrahi sonrası kilo kayıplarının kalıcı olması ve kalıcı bir form kazanmak için de operasyon geçiren kişinin dikkat etmesi gereken olgular vardır.. Form da kalabilmek için özellikle en başta beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve düzenlenmesi gerekmektedir. Cerrahi operasyon sonrası kişi ilk 3 gün   sadece sıvı gıdalar tüketir.Su tüketimini 1,5 hatta 2 litreye kadar çıkartır..Bu da vücudun daha hızlı forma kavuşması için iyi bir başlangıçtır.4.gün sonunda katı gıdalar tüketmeye başlar..

Mide ve vücut hassas bir dönemde olduğu için ağır yağlı tuzlu,baharatlı yiyeceklerden kaçınmalıdır.. Özellikle kola,enerji içeceği gibi asidik düzeyi yüksek ve bol şekerli yapay gıdalardan kaçınmalıdır. Kahve de uzak durulması gereken gıdalardandır.. Et ürünlerini yerken de iyi pişmiş olmasına dikkat etmek gerekir.Ayrıca yiyecekleri yerken iyice çiğnemek ve yavaş yemek mide için faydalı olup fazla yağ ve protein üretimine de mani olmaktadır..

Operasyon sonrası mecburi olarak uyulması gereken beslenme düzeni yaklaşık olarak 10 devam ettirilmelidir. Kişi bu süre sonunda da normal beslenme düzenine bu kadar ağır olmasa da küçük değişiklikler ile düzen getirmesi halinde,hızla formuna kavuşup,kalıcı bir sonuç elde edebilir.. Bu süreçte beslenme düzeni oldukça önemlidir.. Karbonhidrat açısından yüksek yiyecekler(hamur işleri,yapay gıdalar,tatlandırıcılar) yerine daha hafif yiyeceklerin tercih edilmesi vücut formuna katkı sağlamak ile beraber sağlıklı kalma açısından da oldukça faydalı olacaktır..

Haşlanmış sebzeler hem protein ve vitamin açısından çok çok zengindir. Ayrıca mide için de  sindirmesi oldukça kolaydır.. Et ürünleri olarak  beyaz et (tavuk,balık) tercih edilmelidir. Bunları da ızgara,buğulama ya da haşlama tercih etmek oldukça faydalıdır.. Kırmızı etten kaçınılmalı yenecekse de ızgara ve haşlama tercih edilmelidir.Bu şekilde bir beslenme düzeni ile hem formda kalırken hem de sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz ki bu da oldukça mutluluk verici ve tatmin edici olur.

Cerrahi operasyonun daha etkili ve kalıcı bir sonuç vermesi için sonra ki dönem oldukça etkili ve önemlidir.Yukarıda bahsettiğimiz gibi en başta beslenme düzenine oldukça dikkat edilmelidir.. Sıvı tüketimi oldukça önemli olup en az 2 litre su tüketilmelidir. 2 litre 8 bardak suya denktir. Bu da içimi oldukça kolay bir ölçüdür.. Günde bir bardak suya yarım limon suyu eklemeniz  sindirime yardımcı olur. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.. Bunun gibi küçük ayrıntılar oldukça büyük sonuçlar vermektedir.

Beslenme ile birlikte diğer bir önemli faktörde düzenli egzersizdir. Doktorunuzun gözetim ve tavsiyesi ile hazırlayacağınız bir egzersiz programı, vücudun daha hızlı  form kazanmasına yardımcı  olur. Fakat bu egzersiz programında gayet dikkatli olmalı ve muhakkak doktorunuza danışmalısınız..Operasyon ile beraber vücut kilo kaybı yaşarken, düzenli beslenme ve hafif egzersizler ile güzel bir görünüme kavuşmanız daha hızlı olacaktır. Bu da hem psikolojik hem de sağlık açısından büyük bir ödüldür..

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Çeşitleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Obezite Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Obezite Cerrahisi Sonrası Formda Kalma” üzerine 2 yorum

  1. Erden Abaci says:
  2. Aydogdu Bozkurt says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe