Obezite Cerrahisi Sonrası Hareket Kısıtlamalar

Obezite Cerrahisi Sonrası Hareket Kısıtlamalar

Obezite cerrahisi kilo indeksi 40 ve üzeri olan, doktor gözetiminde beslenme, egzersiz ve tıbbi tedavi gibi yöntemlerle zayıflayamayan kişilere önerilmektedir. Bunun ile beraber vücut kilo oranı 30 üzerinde olan, yüksek tansiyon, diyabet, uyku apnesi gibi kişinin yaşam kalitesini etkileyen hastalara önerilmektedir. Ve sağlıklı bir süreç olması halinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Operasyon 3 gün hastane tedavisi ve hastaya göre 15 gün kadar ev istirahati olan bir dönemi kapsamaktadır. Operasyon sonrasında ilk 3 gün sadece sıvı gıdalar tüketilir. Normal bir beslenme düzenine geçiş 6 ayı bulmaktadır. Dolayısıyla operasyon sonrası vücudun kilo oranında ciddi değişiklik olması ile beraber beslenme düzeninde de oldukça büyük bir değişim olmaktadır. Bu sebeple operasyon sonrası vücudun bu yeni düzene ve değişime uyum sağlaması biraz zaman almaktadır.

Operasyon sonrası ilk günlerde kişi normal aktiviteleri dahi yaparken biraz zorlanabilir. Bu da oldukça normal bir süreçtir. Günlük aktiviteleri yaparken de dikkatli olmak gerekir. Çalışan kişilerde ise 15 gün sonunda masa başında ve yoğun aktivite gerektirmeyen işlerine dönmelerine izin verilebilir. Fakat bu doktorun gözetimine bağlıdır.

İlk 3 gün oldukça zor ve ağır bir dönemdir. Kişinin bu dönemde normal aktivitelerini yapması kısıtlanır. Tuvalet ihtiyacı için dahi bir refakatçinin eşliğine ihtiyaç duyulur. Hastaneden çıktıktan sonra ki 15 günlük ev istirahatinde de yine günlük hafif aktivitelerini dahi yapmakta zorlanacağından bir refakatçiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu dönemde yatak istirahati çok mühimdir. Ani hareketlerden kaçınmalı, ayakta durmamalı ve hatta çok uzun süre oturmamalıdır. Yere eğilmek yüksek bir yere uzanmaya çalışmak çok sakıncalı ve tehlikelidir. Tuvalet ihtiyacı içinde alaturka tarzı tuvaletten ziyade klozet tercih edilmelidir.

Operasyon sonrası dönem, operasyonun kalıcı ve etkili sonuca ulaşılması açısından oldukça önemli bir dönemdir. Kişi bu dönemde beslenme düzenin de köklü bir değişime gider. Doktorun gözetim ve tavsiyesi ile hafif egzersiz programları da uygulanabilmektedir. Ki operasyonun kalıcı ve etkili bir sonuca ulaşabilmesi için de oldukça önemlidir. Ağır işler gerektiren durumlardan özellikle kaçınılmalıdır.Vücut hassas bir dönemde olacağından dikkatsiz hareketler büyük hasarlara sebebiyet  verebilir.

Kişilerin bu dönemde en çok dikkat etmesi gereken husus daha çabuk forma kavuşabilme kastı ile ağırlık çalışmaya hemen başlamamasıdır. Sağlıklı bir süreçte dahi ilk 6 ay kesinlikle ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Günlük aktiviteler de basit gibi görünse dahi ağır kaldırmak, ağır işler yapmaktan uzak durulmalıdır. Özellikle karın ve göbek bölgesini zorlayacak, zedeleyecek hareketlerden kaçınmak gerekir. Sağlıklı bir kişinin dahi bilinçsizce ağır kaldırması vücudunda hasarlara sebep olabilir.

Egzersiz programı uyguluyorsanız bunun hafif olmasına özen göstermelisiniz.Ve muhakkak bu dönem de  attığınız her adımda doktorunuza danışınız. Kilo kayıpları ile yaşayacağınız mutluluğu ve tatmini kalıcı hale getirmek için sonraki dönemde dikkatli ve özenli olmak gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Anne Oğul Aynı Zamanda Obezite Ameliyatı Oldu başlıklı makalemizde Anne Oğul  Obezite İle Mücadeleleri hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Cansu Tanrıkulu Cansu Tanrıkulu Obezitehaber.com İçerik Editörü.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

  1. Merhaaabaa… 25 kilo gibi bir fazla kilom var ideal kiloma sahip olmak için. Sizce tüp mide ameliyatı gerekli mi? Uyguladığım diyet yada sporlar en fazla 7-8 kilo vermeme yarıyor dahası olmuyor.

  2. selam bir sorum olacak size sayın Cansu Tanrıkulu , ben Erzincan de yaşıyorum. Adım Nezihe Demirbas , obezite cerrahisinde tüp mide ameliyatını mı gastric bypass ameliyatını mı veya mide kelepçesi takmayı mı öneriyorsunuz ? Hangi ameliyatta daha çabuk ve sağlıklı kilo veriliyor bu konu hakkında beni mail adresimden bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

  3. Tüp mide amaliyatının veya mide küçültme ameliyatının avantaj ve dezavantajları nelerdir?

  4. Mrb. Cansu Tanrıkulu , rica etsem. Tüp mide ameliyatı yapan devlet hastanelerinin isimlerini ve masraflarını listeleyip paylaşır mısınız????

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar