Kapat
  • PAYLAŞ

Obezite Cerrahisi Sonrası Spor Ve Egzersiz Programları ?

Anasayfa SPOR Obezite Cerrahisi Sonrası Spor Ve Egzersiz Programları ?

Obezite Sorununda Egzersizin Önemi

Egzersiz ve spor yapmak obezite hastalığı olan veya olmayan herkes için son derece olumlu etkilere sahiptir.  Obezite tedavisinde egzersiz programları, kilo kaybı sürecini hızlandırmak ve yaşanan kilo kaybının daha uzun süre korunmasına yardımcı olmak adına   son derce önemli bir rol almaktadır.

Egzersizin Diğer Olumlu Etkileri İse;

  • Stres oranını aşağı çekerek, kaliteli bir yaşam sunar.
  • Kalp ve damar rahatsızlıklarının azalmasına yol açar.
  • Uyku kalitesini artırır.
  • Kalp ve akciğerlerin güçlenmesine sebep olur.
  • Kemik erimesini azalmasında etkilidir.
  • Kas ve eklem bağlarının güçlenmesini sağlar.Obezite egzersizi türleri

Egzersizlerin çeşitlerini; aerobikkas güçlendiricikemik güçlendiricigerdirme olarak dört bölüme ayırabiliriz.

Obezite  tedavisinde egzersiz tercihinde yalnızca vücut kitle indeksi ele alınmaz. Bu tercihte  her hasta kendi fiziksel durumlarına göre değerlendirilerek, ihtiyacına göre hangi egzersiz programı kullanılacağı belirlenir. Morbid obezite hastalarına genellikle orta-ağır egzersiz programı kullanılır. Kişiler egzersiz programına alınmadan önce  kalp ve damar rahatsızlıkları ve kalp kapasitesi bakımından değerlendirmeye alınmalıdır. Solunum testleri de dikkate alınmalıdır. Herhangi bir sorun görüldüğünde öncelikle bu sorunun tedavisi yapılmalıdır. Hangi egzersiz programı uygulanacağına ise bu tedavinin bitiminde karar verilmelidir.

Egzersiz nasıl sürdürülmeli?

Devamlı olarak yapılan egzersizler programlarında kişi kendini fazla yormadan süreleri de uzun tutmadan ilerlemelidir. İlk başta onar dakika olarak başlayabilir. Bütün egzersizlerin ağırlığı, temposu yavaş yavaş artırılmalıdır. Ciddi sağlık problemleri olan kişilere ağır egzersiz programları tavsiye edilmez.

En çok tavsiye edilen egzersizler yürüyüş, yüzme ve merdiven çıkmaktır. Bütün egzersiz ve sporlar ısınma sağlanmadan uygulanmamalıdır. On dakikalık hafif yürüyüş ısınma için yeterli olacaktır. Daha sonra yavaş yavaş tempo yükseltilebilir.

Yaklaşık olarak 30 dakikalık bir egzersizden sonra hemen durulmamalı 5-10 dakika hafif hareketlerle yavaşlama sağlanmalıdır. Bu kasların dinlenmesine ve vücudun enerji harcamasından dinlenme pozisyonuna geçişini sağlar. Bu işleme soğutma denir. Soğutma yapılmadan aniden bitirilen hareketler sonucunda kaslarda yaralanmalar ve kramplar meydana gelebilir.

Morbit obezite

Morbit obezite rahatsızlığı insanlar hayatını zorlaştırarak strese girmelerine sebep olur.

Egzersiz ve spor programları uygulamak sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine sebep olur. Fakat morbit obezite hastalığına sahip kişiler  spor salonlarına gitmeye çekinebilirler. Bu durum anormal olmayıp gayet normal bir histir. Spor salonlarındaki aletlerin çoğu da bu hastalara uygun olmayabilir. Bu durum morbid obezite hastalarını daha çok strese sokabilir. Böyle bir durumda yüzmek veya merdiven çıkmak gibi tek başına uygulanabilen sporlara yönelme olabilir. Kişi fazla yorulmadan kalori yakımını bu sporlarla sağlayabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Cerrahisi Sonrası Spor Ve Egzersiz başlıklı makalemizde Obezite Cerrahisi ve Egzersiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg