Kapat
  • PAYLAŞ

Obezite Cerrahisi Tedavi Yöntemi Kimlere Uygun Değildir?

Anasayfa OBEZİTE CERRAHİSİ Obezite Cerrahisi Tedavi Yöntemi Kimlere Uygun Değildir?

Hastanın obezite ile daha kolay bir şekilde mücadele edebilmesi amacıyla yapılan obezite cerrahisi, mide hacmini küçülterek hastanın daha kolay tokluk hissini kazanmasını amaçlar. Bu müdahale midenin 3’de 2’sinin kesilmesi ve hastadan alınması ile sağlanır. Kalan 3’de 1’lik kısım ise 100 ml olacak şekilde yapılır. Bu tedavi yönteminde hastanın mutlaka bilmesi gereken bir şey vardır ki bu ameliyatın bir geri dönüşü yoktur. Bu ameliyatı olan hastanın tekrar eski haline getirilmesi imkânsızdır.

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanmaktadır?

Bu hastalık genel anlamda zayıflamak için her türlü yöntemi denemiş olmasına rağmen bir türlü çözüme ulaşamamış hastalar için uygulanmaktadır. Bunun için özellikle son 1 senesinde tüm egzersizleri vs. yapmasına rağmen zayıflama belirtisi göstermeyen ve vücut kitle indeksi 40’ın üstünde olan kişiler, bu tedavi yöntemine elverişli olarak kabul edilir. Doktorların obezite nedeniyle başka hastalıkların da baş göstermesinden endişe etmesi de, doktorları bu tedavi yöntemini kullanmaya itebilir.Tüp Mide Şeklinde Yapılan Tedavi Kimler İçin Uygun Değildir?

Bu yöntem hastalara en son ihtimal olarak uygulanan bir yöntemdir. O yüzden egzersizler yaparak zayıflamaya çalışmamış olan ve psikolojik sorunları olan hastalara uygulanan bir yöntem değildir.

Vücut kitle indeksinin genellikle 40 ve üstünde olması durumunda uygulanır. 35 ve 35’in altında olan hastalar için yine uygulanması gerekli bir yöntem olarak düşünülmemektedir.

Bu tedavi yöntemi hastanın genel anestezi alması ile yapılabildiği için genel anestezi yönteminin uygulanmasında farklı sıkıntılar olabilecek hastalar için de uygulanması doğru olmaz.

obezite-cerrahisi-tedavi-yontemi-kimlere-uygun-degildir

Obezite Cerrahisi Uygulamasında Kaç Kilo Verilebilmektedir?

Obezite cerrahisinin ameliyattan daha çok hastanın beslenme alışkanlıkları, hastanın vücudundaki mineral ve vitamin değerleri ve hastanın uyguladığı egzersizlerle alakası olduğu için net olarak ameliyatın getirdiği avantaj saptanamamaktadır. Ancak %35-%40 civarında kilo verilmesi normal karşılanan bir durumdur. Genel bir ifade ile söylemek istersek normalde 150 kilo olan bir insanın ameliyat sonrasında düzenli egzersizler ve düzenli beslenme neticesinde 60-70 vererek 80-90 kilo civarında birine dönüşmesi mümkündür.

Obezite Cerrahisi Uygulandıktan Sonrasındaki Kilo Kaybı Ne Kadar Süre Devam Eder?

Bu durum hastanın egzersizleri ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak da değişebilmektedir. Bazı hastalarda ameliyattan 5-6 ay sonrasında ciddi değişimler gözlenebilmektedir. Ancak bazı hastalarda ise 2 yıl sonrasına kadar düzenli bir şekilde azalma da devam edebilmektedir. Genellikle ameliyattan 2 yıl sonrasında kilo kaybının devam etmesi gibi bir durum gözlenmemektedir.

Obezite Cerrahisinden Ne Kadar Süre Geçtikten Sonra Hasta Hamile Kalabilecek Düzeyde Olur?

Anne adayının ve bebeğin gebelik döneminde iyi beslenebilmesi çok önemlidir. Anne adayının yeterli beslenememesi bebekte farklı sorunlar olmasına neden olabilir. Bu yüzden anne adayı eğer mide tüpü tedavi yöntemi uygulanmasını istemişse, mide tüpü ameliyatından en az 1 sene geçtikten sonra hamile olmayı planlamalıdır. Bunun aksi olan durumlarda farklı sağlık problemleri ile karşılaşılması ihtimali oldukça yüksektir.

Obezite Cerrahisi Uygulanmadan Öncesinde Hangi Testleri Yaptırmak Faydalıdır?

● Çoğu ameliyat öncesinde yapılmakta olan biyokimya testi yapılmalıdır.

● Farklı etkilerinin olduğu son zamanlarda saptanmış olan kortizol testi mutlaka yapılmalıdır.

● PTT testi ve PTZ testi yapılmalıdır.

● EKG testi yapılmalıdır.

● Halk arasında “mideye hortumla girilmesi” olarak da bilinen endoskopi mutlaka yapılmalıdır. Bu sayede hastanın midesi hakkında detaylı bilgilerin olduğu rapor elde edilebilecektir.

● Hemogram testi yapılmalıdır.

● TSH, ST3 ve ST4 hormonlarının da testi mutlaka yapılmalıdır.

● Gerektiği durumlarda Üst Abdomen USG ve PAAL testi  de yapılmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Metabolik Cerrahi Uygulamaları Detaylı Bilgi ! başlıklı makalemizde Metabolik Cerrahi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg