Kapat

Dünyanın Sorunu Obezite ile En Çok Bu Ülkenin Başı Dertte

Anasayfa HABER Dünyanın Sorunu Obezite ile En Çok Bu Ülkenin Başı Dertte
obezite en çok hangi ülkede

Obezite en çok hangi ülkede görülüyor?

New England Journal of Medicine isimli prestijli tıp dergisinde yayınlanan araştırma sonucuna göre dünya çapında 2 milyardan fazla kişi aşırı kilo sorunu yaşıyor. Ancak araştırma yalnızca rakamları değil bu defa hedefi de gösteriyor: Amerika. Amerika Birleşik Devletleri obezite en çok hangi ülkede görülüyor sorusunun cevabı olurken Seattle’da bulunan Washington Üniversitesi yetkilisi Christopher Murray ise aşırı kilo sorunu olanların kendi sorumluluğu dahilinde kalp ve kanser hastalıkları ile yüz yüze kaldıklarını, bu riskin sürekli geliştiğini, reklam olsun diye değil gerçekten de salgının durdurulması gerektiğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya genelinde üç kişiden biri obezite sorunu yaşamakta. İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde ise nüfusun yarısı bu sorunu yaşıyor. Ön görülere göre 2025 senesinde fazla kilo sorunu olan kişi sayısı 2,7 milyara ulaşmış olacak. Murray ise ekibi ile birlikte fazla kiloya sahip kişilerin tespiti ve obeziteye eşlik eden sorunların yaşam süresine etkisi üzerine araştırmalarını açıklıyor.

obezite en çok hangi ülkede

Obezitenin etkileri neler?

Murray’in araştırmalarının sonucunda obezite salgınından geçtiğimiz 45 senede 195 ülkede nasıl bir yayılım gösterdiğini ortaya koyarken 300 den fazla hastalık ile obezite arasında kurulan ilişkinin de durumu tespit edildi. 2015 senesinde 2,2 milyar insanın aşırı obez olduğu tespit edilmiş olsa da bu rakam sadece yetişkinleri gösteriyor. Oysa obezite oranı her geçen gün artmakla birlikte genç yaşlarda ve çocuklarda görülme sıklığı da gündeme gelmiş durumda. Her sene 4 milyon kişi obezite ya da kilolara bağlı problemler nedeniyle hayatını kaybederken, bunların %40’ının obezite dahi olmaması, fazla kiloların daha da korkutucu olmasına neden oluyor.

obezite en çok hangi ülkede

 

Amerika Birleşik Devletleri ise obezitenin en yaygın olduğu ülke olarak tespit edilirken fast food zincirlerinin merkezi olarak bilinen ülkede her 13 genç bireyden ve 24 yetişkinden birinin aşırı obez sınıfına dahil olduğu belirtildi. En zayıf insan popülasyonu için ise Güneydoğu Asya ülkeleri gösterildi.

Bir önceki yazımız olan Bu Yazın En Gözde Dekorasyon Fikirleri ile  2017 yazının en çok beğenilen yaz dekorasyon fikirlerini öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe