Kapat

Obezite Estetik Bir Sorun Değil, Ciddi Bir Hastalıktır

Anasayfa SAĞLIK Obezite Estetik Bir Sorun Değil, Ciddi Bir Hastalıktır

Prof. Dr.Alihan Gürkan, obezitenin estetik bir söyledi ve “Vücut kitle endeksi çıktı mertli Memorial Sağlık Grubu Antalya Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr.

Alihan Gürkan, obezitenin estetik bir problem olmadığını belirterek, “Obezite son derece ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Sadece etkileri ve yan etkileri değil, artış hızı da göz önüne alındığında tedavi edilmesi gerekli olan son derece önemli bir halk sağlığı problemidir” dedi.

Memorial Antalya Hastanesi Antalya’da görev yapan aile hekimlerini kanser cerrahisinde yenilikler ve obezite cerrahisi bilimsel gelişmeleri konusunda bilgilendirmek üzere bir seminer düzenledi. Akra Barut Otel’de düzenlenen seminere Memorial Sağlık Grubu Antalya Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof.

Dr. Alihan Gürkan, Antalya Aile Hekimleri Derneği üyeleri doktorlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Droblem olmadığını bozuldu” dedi Mertlik bozuldu Seminerde konuşan Prof. Dr.

Alihan Gürkan, vücut kitle endeksinin ortaya çıkmasından bu yana mertliğin bozulduğunu söyledi. Obezitenin bir estetik sorun olmadığını ciddiye alınması gereken bir halk sağlığı problemi olduğunu vurgulayan Prof.

Dr. Gürkan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eskiden hiç böyle şeyler yoktu.

Güzel güzel kebaplarımızı yiyorduk. Biraz göbeğimiz oluyordu.

Türk kası’ diyor geçiyorduk. Ama şimdi öyle değil.

Kilo ve boyunuza bakılıyor ortaya bir endeks çıkıyor. 30’un üzerindeyse obez, 35-39 arası ciddi obez, 40’tan sonra ise hastalık yapıcı obezden bahsediyoruz.

Bu doğrudur. Obezite estetik bir problem değildir.

Obezite son derece ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Sadece etkileri ve yan etkileri değil, artış hızı da göz önüne alındığında tedavi edilmesi gerekli olan son derece önemli bir halk sağlığı problemidir” dedi.

Şişmanlığın bir hastalık ve tedavisi edilmesi gerektiğini ifade eden Prof.Dr.

Gürkan, obezitenin güçlü bir ölüm faktörü olduğunu kaydetti. Haber Merkezi.

 

Bir önceki yazımız olan Vücut Kitle Endeksi Çıktı, Mertlik Bozuldu başlıklı makalemizde Vücut Kitle Endeksi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg