Kapat

Obezite Hakkında Bilinmeyenler

Anasayfa SAĞLIK Obezite Hakkında Bilinmeyenler

Obezite, vücutta aşırı ve anormal bir düzeyde yağ birikmesi sonucu meydana gelir. Erkelerde %25 üzeri, kadınlarda %30 üzerinde olan rakamlar obezite olarak sayılır. Yağ dokuları bütün sistemi etkileyecek şekilde hormonal ve kimyasal madde salgılamaktadır. Bu salgılar sonucu iştah açılmasına, doyma miktarının artmasına böylece obezitenin hızla ilerlemesine neden olmaktadır.

obezite-hakkinda-bilinmeyenler

Obezitenin tanı ve tedavisi için öncelikle yağ dokusunun nerede toplandığı tespit edilmelidir. Armut ve elma tip obezite olarak ikiye ayrılır. Armut tipi obezitede yağlar kalça ve basenlerde birikir. Elma tipinde ise göbek çevresinde birikme meydana gelmektedir. Kadınlarda bel çevresi 80 cm üzerindeyse artmış risk, 88 cm üzerindeyse yüksek risk olarak tanımlanır. Erkeklerde ise bu aran 94 cm üstündeyse artmış risk, 102 cm üzeriyse yüksek risk olarak tanımlanır.

obezite-hakkinda-bilinmeyenler

Obezitede Rakamlarda 2 Kat Artış Var

Dünyadaki gelişmiş ülkelerin birçoğundan en başlı sağlık sorunu obezite gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre 2 milyara yakın insanın kilolu, bunlardan 700 milyonu ise obez olarak tanımlanıyor. Gelecek nesiller için önlem alınmadığı takdirde obezitenin artacağı ve bu sorunla mücadele etmenin zorunda olunacağı söyleniyor.

Ülkemiz açısından bu durum çok farklı sayılmaz. Yapılan araştırmalar sonucunda erkeklerde %25 kadınlarda ise %44  oranında obez bulunmaktadır. Bundan 10 önceki araştırmaya göre erkekler 2 katı, 50 yaş üstü kadınlarda ise %40 oranından az görülürken %50 oranına kadar yükselme görülmüştür.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Olanlar Hangi Sporları Yapmalı? başlıklı makalemizde Obezite ile Nasıl Mücadele Edilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Obezite Hakkında Bilinmeyenler” üzerine 2 yorum

  1. Ozdes Inal says:
  2. Yucel Basaran says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe