Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 49.199

Obezite Hastalarının Diyet Yapması Gereksiz

Anasayfa
HABER Obezite Hastalarının Diyet Yapması Gereksiz

Obezite Hastaları Kilolarını Diyet Yaparak Veremez..

Morbid obezite olarak adlandırılan, hastalık derecesinde şişman olmaktan kurtulmanın yolları diyet yapmaktan geçmiyor. Çok sıkı programlarla diyet ve egzersiz uygulasanız dahi kilo veremeyeceğiniz gibi, vaktinizi de boşa harcamış olacaksınız.
Genel Cerrahi uzmanları bir kişinin kilolu olup olmadığının anlaşılması için vücut kitle indeksinin hesaplanmasına dikkat çekerek, morbid obezite hastalarının kilo vermeleri için mutlaka ameliyat olması gerektiğini belirtti.
Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olanlar 6 aylık gibi bir süre diyet yaparak kilo vermeyi deneyebilirler. Ancak bu sürenin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından ameliyat olmaya karar veren bir morbid obezite hastası 1 yıl içerisinde % 90 oranında başarı elde edecektir.

obezite-hastalarinin-diyet-yapmasi-gereksiz

Ameliyat ile Kilo Vermek için Vücut Kitle İndeksi Aralığı Nedir?
Vücut kitle indeksiniz 35 ile 40 arasında çıkıyorsa ve kiloya bağlı olarak tip2 şeker, hipertansiyon, karaciğer hastalıkları gibi komplikasyonlar yapması durumunda ameliyatın kabul ediliyor. Kilo problemi yaşayan kişinin bu şikayetleri bulunmaması durumunda ise ameliyat kapsamı dışında bırakılıyor.
Vücut kitle indeksin 32’lere kadar düşen  ve estetik kaygısından değil de bu tür hastalıklardan şikayetçi olanlar için ameliyat olmaya karar vermiş kişilerin ameliyat olup olmayacağınızın şartları değerlendirilebiliyor.Morbid Obezite Hastalarının Ameliyat için Yaş Sınırlaması Var mı?

Kilolarından ve kiloya bağlı çeşitli hastalıklardan dolayı ameliyat olma kararını veren bir kişinin ergenlik dönemini atlatmış olması gerekmektedir.
Bu da yaş sınırının 15’ten başlayıp, en üst sınırı 60 yaş olmak üzere bu yaş aralığındaki hastalara hayati tehlikelere yol açacak kalp problemleri yoksa ameliyat uygulanabiliyor.
Tıpkı vücut kitle indeksine göre ameliyat kararının verilmesi alt sınırlardan biraz daha düştüğü gibi, yaş konusunda da üst sınırın 60 olmasına rağmen, yine kalp hastalığı olmaması şartıyla bu sınır 63’lere kadar çıkabiliyor.

obezite-hastalarinin-diyet-yapmasi-gereksiz

Hastalıklardan Dolayı Alınan Fazla Kilolarda Ameliyat Yapılıyor mu?

Morbid obezite hastalığının başlıca nedeni fazla yemek yemektir. Bu ameliyat da yalnızca bu sebepten kilo almış hastalara uygulanabiliyor.
Örnek verecek olursak, böbrek hastası bir kişinin kilo problemi yaşaması ve kilolarının giderek artması normaldir. Ancak bu hastalıktan dolayı alınmış kiloları için ameliyat olamaz.
Ameliyatı olmaya engel olacak bir başka grup ise psikiyatri hastalarıdır…
Ameliyat olarak kiloları vermenin diğer şartlarını da belirtecek olursak, en başta söylediğimiz gibi 6 aylık bir zayıflama sürecinin başarısızlıkla sonuçlanmış olması gerekmektedir.
Morbid obezite olan bir kişi bu 6 ay boyunca istediği şekilde diyet, egzersiz, çeşitli zayıflama ilaçları gibi yöntemleri denese dahi % 98’lik ciddi bir olumsuz bir sonuçla karşılaşmaktadır.

Sonuç olarak 20 yıl gibi bir süredir bin kişilik gruplara egzersiz, diyet gibi çeşitli kilo verdirme yöntemleri uygulanarak yapılan araştırmaların sonucundan da en uzun yaşayanların ameliyat olarak kilo verenler olduğu görülmüştür.

 

Bir önceki yazımız olan Tatlı Krizinden Nasıl Kurtulursunuz? başlıklı makalemizde tatlı krizi nedir ve nasıl başa çıkılacağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg