Kapat

Fazla Kilolar ve Obezite için Spor Çözüm mü?

Anasayfa Genel Fazla Kilolar ve Obezite için Spor Çözüm mü?
obezite için spor

Obezite için spor yapmak işe yarıyor mu?

8 – 12 Mart 2017 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 2. Psikiyatri Zirvesi 9.Ulusal Anksiyete Kongresi obezite ve fazla kilolar hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunuldu. Zengin bir içerik akışına sahip olan kongrede ilgi çekici konulardan biri olarak görülen obezite hakkında, Obezite ve Sosyal Psikiyatri ile Obezite Cerrahisi ve Psikiyatri gibi başlıklarda konuşmalara yer verildi. Uzmanlar psikolojik etkileri tüm hayatı olumsuz etkileyen obezite için spor yapılmasının önemine dikkat çekmeyi ihmal etmedi.

Obezite ve çok yönlülüğü

Obezitenin getirdiği sorunlar oldukça çeşitli ve bu da obeziteyi çok yönlü kılıyor. Elbette obezitenin bu kadar yönlü olmasıyla birlikte tedavi yönünden de çeşitliliğe sahip olduğunu görüyoruz. Cerrahi yöntemler obezite için çözüm sunmakta son dönemlerde çok popüler olmakla birlikte cerrahi de obezitenin kendisi de değişik psikolojik sorunlara yol açıyor. Yaşam kalitesinde düşüş, hareket kısıtlılığı, görünüm kusurları, cinsel yaşamda yetersizlik obezitenin psikoloji ile ilişkilendirilen getirilerinden sadece bir kaçı.

obezite için spor

Spor ve obezite ilişkisi

Sporun düzeni kişilerin yaş, cinsiyet ve sahip olduğu şartlara göre değişkenlik gösteriyor. Ancak genel olarak spor için haftalık 1500 -2000 kalori yakacak şekilde planlanması öneriliyor. Etkili bir kilo verme için ise spor kadar,  hareketliliği yaşam tarzı haline getirilmesi de önem taşıyor.

obezite için spor

Fazla kilolar için spor yapılması kadar obezitenin önlenmesi için de yaşam boyu spor prensibinin benimsenmesi gerekiyor. Uzmanlar halkın bilinçlendirilmesi için gösteri amaçlı değil gerçek anlamda spor yapılması amacıyla sanat ve bilim adamları gibi ünlü isimlere çağrıda bulunuyor.

Sonuç olarak uzmanlar için obezite için spor yapılmasının gerekliliği oldukça aşikar bir durumda iken, obezite tedavisinin kapsamlı bir şekilde uygulanması için elbette en büyük destek beslenmeden geliyor. Obezitenin aşılması için spor kadar beslenmenin de önemi üzerinde durulmasının yanı sıra spor yapmanın kiloları vermede gerekli bir kılavuz olacağı konusunda uzmanlar çağrıda bulunuyor.

 

Bir önceki yazımız olan Mide Küçültme Hakkında Aklınızdaki Soruları Silecek 10 Farklı Bilgi ile mide küçültme ameliyatı hakkında aklınıza takılan soruların yanıtlarını öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

“Fazla Kilolar ve Obezite için Spor Çözüm mü?” üzerine 18 yorum

 1. Oyku Sumer says:
 2. Tanju Incesu says:
 3. Deniz Togan says:
 4. Mutlu Balkan says:
 5. Sevgi Zengin says:
 6. Aysen Dagdelen says:
 7. Birgen Baykara says:
 8. Sumer Tekeli says:
 9. Ayyildiz Seyfi says:
 10. Erna Emin says:
 11. Birgen Kivanc says:
 12. Goksu Seyfi says:
 13. Sila Safak says:
 14. Aysegul Basturk says:
 15. Isin Ilhan says:
 16. Naz Bolat says:
 17. Gunay Incesu says:
 18. Turna Uysal says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe