Fazla Kilolar ve Obezite için Spor Çözüm mü?

Fazla Kilolar ve Obezite için Spor Çözüm mü?

Obezite için spor yapmak işe yarıyor mu?

8 – 12 Mart 2017 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 2. Psikiyatri Zirvesi 9.Ulusal Anksiyete Kongresi obezite ve fazla kilolar hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunuldu. Zengin bir içerik akışına sahip olan kongrede ilgi çekici konulardan biri olarak görülen obezite hakkında, Obezite ve Sosyal Psikiyatri ile Obezite Cerrahisi ve Psikiyatri gibi başlıklarda konuşmalara yer verildi. Uzmanlar psikolojik etkileri tüm hayatı olumsuz etkileyen obezite için spor yapılmasının önemine dikkat çekmeyi ihmal etmedi.

Obezite ve çok yönlülüğü

Obezitenin getirdiği sorunlar oldukça çeşitli ve bu da obeziteyi çok yönlü kılıyor. Elbette obezitenin bu kadar yönlü olmasıyla birlikte tedavi yönünden de çeşitliliğe sahip olduğunu görüyoruz. Cerrahi yöntemler obezite için çözüm sunmakta son dönemlerde çok popüler olmakla birlikte cerrahi de obezitenin kendisi de değişik psikolojik sorunlara yol açıyor. Yaşam kalitesinde düşüş, hareket kısıtlılığı, görünüm kusurları, cinsel yaşamda yetersizlik obezitenin psikoloji ile ilişkilendirilen getirilerinden sadece bir kaçı.

obezite için spor

Spor ve obezite ilişkisi

Sporun düzeni kişilerin yaş, cinsiyet ve sahip olduğu şartlara göre değişkenlik gösteriyor. Ancak genel olarak spor için haftalık 1500 -2000 kalori yakacak şekilde planlanması öneriliyor. Etkili bir kilo verme için ise spor kadar,  hareketliliği yaşam tarzı haline getirilmesi de önem taşıyor.

obezite için spor

Fazla kilolar için spor yapılması kadar obezitenin önlenmesi için de yaşam boyu spor prensibinin benimsenmesi gerekiyor. Uzmanlar halkın bilinçlendirilmesi için gösteri amaçlı değil gerçek anlamda spor yapılması amacıyla sanat ve bilim adamları gibi ünlü isimlere çağrıda bulunuyor.

Sonuç olarak uzmanlar için obezite için spor yapılmasının gerekliliği oldukça aşikar bir durumda iken, obezite tedavisinin kapsamlı bir şekilde uygulanması için elbette en büyük destek beslenmeden geliyor. Obezitenin aşılması için spor kadar beslenmenin de önemi üzerinde durulmasının yanı sıra spor yapmanın kiloları vermede gerekli bir kılavuz olacağı konusunda uzmanlar çağrıda bulunuyor.

 

Bir önceki yazımız olan Mide Küçültme Hakkında Aklınızdaki Soruları Silecek 10 Farklı Bilgi ile mide küçültme ameliyatı hakkında aklınıza takılan soruların yanıtlarını öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

18 yorum

 1. MERHABA, ben 68 yasındayım, tüp mide ameliyatı yada mide küçültme ameliyatlarında yaş sınırı varmı?

 2. mrb ben Bursa den Deniz Togan , mide küçültme ameliyatından sonra 25 kilo zayıfladım. Eğer hayatınızı geri kazanmak istiyorsanız 1 saat bile beklemeden gidip şu işi bitirin derim 🙂

 3. Genel kategorisindeki makaleler çok bilgilendirici, benzeri makaleleri merakla beklemekteyim.

 4. Fazla Kilolar ve Obezite için Spor Çözüm mü? başlıklı yazınız çok güzel, aynı konu içerikli yazıları bekliyorum.

 5. Evde uygulayabileceğim dietler nasıl olmalı? Ameliyat olabileceğim kadar çok kilom yok 16-18 kilo vermem yeterli olacaktır.

 6. Tüp Mide Ameliyatı ile Mide Küçültme Ameliyatı arasındaki fark nedir? Anlatan bir yazı paylaşırmısınız.

 7. Mrb. Hande Çevikkol , rica etsem. Tüp mide ameliyatı yapan devlet hastanelerinin isimlerini ve masraflarını listeleyip paylaşır mısınız????

 8. Diyet yapamıyorum 24 kilo fazlam var bana yardımcı olur musunuz? Sizce ameliyat olmalımıyım? 34 yaşındayım.

 9. Devlet hastaneleri tüp mide ameliyatını, mide kelepçesi ameliyatını, mide küçültme ameliyatlarını yapıyor mu??

 10. 15 Kilo için tüp mide ameliyatı olmam gerekir mi ? Diyetler ile veremiyorum. Çok rahatsızım bu halimden.

 11. iyi günler ben Hatay merkezden Sila Safak, 29 kilo fazlam var 🙁 bende tüp mide ameliyatı olup midemi mi küçülteyim 🙁

 12. Genel kategorisindeki yazılar faydalı olmuş, benzeri makaleler daha paylaşılsın..

 13. Isparta merkezden selamlar, ben 94 kiloyum 26 yaşındayım. Tüp mide ameliyatı olmadan nasıl zayıflayabilirim.

 14. Devlet hastaneleri tüp mide ameliyatını, mide kelepçesi ameliyatını, mide küçültme ameliyatlarını yapıyor mu??

 15. Sevgili arkadaşlar, obezite cerrahi sonrasında deri sarkması için ne zaman cerrahi işlem uygulanmalıdır? :/

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar