Kapat

Obezite ile D Vitamini Oranı Bağlantılı Çıktı

Anasayfa HABER Obezite ile D Vitamini Oranı Bağlantılı Çıktı

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, obezite hastalarında, kanda bulunan D vitamini arasında büyük bir ilişki bulunmakta.

Bu konuda araştırmalarda bulunan Prof. Neriman İnanç’a göre, özellikle Türkiye’de bulunan obezite hastaları ile normal kiloya sahip kişiler arasında kapsamlı bir D vitamini araştırması yapılması gerekli. İnanç’a göre, obezite hastalarına tedavi sürecinde gerekli miktarlarda D vitamini takviyesi ve açık hava üzerinde uygulanacak spor faaliyetleri sayesinde, tedavi desteklemesinin daha başarılı olacağı ve bu durumun kilo kaybı oranını yükselteceğini sözlerine ekledi.

Dr. Neriman İnanç, açıklamasının devamında, yağ dokusu artan obezite hastalarında, D vitamininin yüksek oranlarda depolandığını söyleyerek, ekledi; “ D vitamini depolaması azaltıldığı takdirde, vücutta kontrolsüz kilo alımı konusunda önemli bir aşama kaydedilebilir. Çünkü obezite, vücutta bulunan yağ dokularının kontrolsüz bir biçimde artması ve enerji seviyesini yükselterek, aşırı kilo alımıdır. Böylesi bir riski ortadan kaldırmak için, bazı besin maddelerinin vücuda girişinde kısıtlama yaparak, bazı besin maddelerinde ise artış göstererek, obezite konusunda kontrol sağlanabilir.

Obezite hastalarında, D vitamini düzeyinde düşüşler gözlenmektedir. Özellikle, vücut kitle endeksinde yapılan araştırmalar göstermektedir ki, endekste meydana gelen her artış, D vitamini oranında yaklaşık 1 birim düşmeye neden olmaktadır. Artan yağ dokusu ile birlikte, D vitamini bu dokuların içerisinde daha yüksek oranlarda depolanmaktadır. D vitamini eksikliği ise, başta deride bulunan vitamin oranını azaltmakta, parathormon isimli bir hormonun düzeyinde baskılanarak, tip 2 diyabet gibi başka alanlarda da rahatsızlıkların ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Bu sebeple, obezite hastalarının bol güneş ışığı takviyesi yapmaları gerekmektedir. Bazı balık türlerinde bu vitamin bulunsa da, D vitamini, kaynak olarak en çok güneş ışınlarında bulunmaktadır. Bu kaynaktan gelen vitamin, ilk etapta karaciğer, sonrasında ise böbreklerde aktifleşmektedir.

obezite-ile-d-vitamini-orani-baglantili-cikti

Obezite hastalarında, karaciğer yağlanmasının yüksek oranlarda ortaya çıkabildiğini belirten Neriman İnanç, bu durumun D vitamini kullanımını olumsuz etkilediğini belirterek devam etti; “ D vitamini oluşumunu olumsuz olarak etkileyen bir diğer faktör ise leptin isimli, tokluk hissini etkileyen bir hormon olduğu bilinmektedir. İşte bu sebeplerle, Obezite hastaları ile sağlıklı kişiler arasında D vitamini düzeylerinin karşılaştırılması gerekmektedir.

Güneş kaynaklarında yeterli D vitamini takviyesi yapılması ve kanda bulunan D vitamini oranına hastaların yapısına göre takviye yapılması son derece önemlidir.” Dedi.

 

Bir önceki yazımız olan Begüm Aksoy 7 Ayda Tam 44 Kilo Verdi.. İşte Resimler başlıklı makalemizde 7 Ayda Tam 44 Kilo Vermek hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Obezite ile D Vitamini Oranı Bağlantılı Çıktı” üzerine 6 yorum

  1. Gurbuz Sevim says:
  2. Idil Altan says:
  3. Naz Bolat says:
  4. Ilke Gokcen says:
  5. Melek Aydin says:
  6. Sila Ekren says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe