Kapat

Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Obezite ile Mücadele için Bilimsel Savaş

Anasayfa HABER Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Obezite ile Mücadele için Bilimsel Savaş
obezite ile savaş

Obezite ile savaş için üniversiteden bilimsel atak

Obezite ile mücadele çalışmaları kapsamında Bülent Ecevit Üniversitesi’nden bilimsel bir atak geldi. Obezite ile savaş kapsamında yeni çalışmalar yürütecek olan üniversite, Türkiye’nin kamuya bağlı çalışan ilk teşhis ve tedavi merkezi ile hizmet vermesinin yanında yeni projeler için de hazırlık aşamasında. Peki yaşam kalitesini olumsuz etkileyen obezite için neler yapılacak?

obezite ile savaş

Obezite yayılıyor, çalışmalar durduruyor

Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından obezite ile mücadele amacıyla kurulan merkez, obezitenin önlenmesi için ülkemizdeki oranı %35 olan bu sağlık sorununa yönelik projeler yürütmeye hazırlanıyor.

Dünyanın en büyük sağlık mücadelelerinden biri olan obeziteye yönelik çalışmalar kapsamında WHO yani Dünya Sağlık Örgütü, farklı ülkelere ait sağlık örgütleri ve Sağlık Bakanlığı ile birçok kuruma projeleri ile katkı ve destek sağlayacak olan merkez, Türkiye bu alanda önemli bir konuma gelmeyi hedefliyor. 6 Milyon lira gibi dev bir bütçe ile kurulan merkez, kapalı alanında hizmet vermeye başladı bile.

Obezite ile savaş için ilk kamusal merkez

Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak açıklamada bulunan Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu, obezite ve buna bağlı gelişen diyabetin yalnızca ülkemizde değil, dünyada da büyük tehdit oluşturduğunu hatırlattı. Değişen yaşam standartları nedeniyle her üç kişiden birinin bu tehdit altında olduğunu söyleyen ve obezite ile savaş amacıyla hizmet verecek ilk kamusal merkezin kuruluşu hakkında açıklama yapan Bayraktaroğlu, obezitenin yaşam kalitesini nasıl düşürdüğünü vurguladı. Güncel tanı ve obezite tedavileri yöntemleri ile hizmet verecek olan kurumun, ülkemizdeki obezite oranı düşünüldüğünde büyük önem arz ettiğini belirtti.

obezite ile savaş
Bu alanda hizmet veren özel kurumlarının sayısının azlığı ve alandaki çalışmaların geliştirilmesi gerektiğini düşünen Bayraktaroğlu, bir üniversiteye bağlı olan ve sağlıklı ya da hasta herkesin başvurabileceği bu modern merkezin yürüttüğü projeler için Oxford gibi prestijli kurumlardan ulusal merkezlere kadar birçok kurumla iletişim halinde olduğunu açıkladı.

 

Bir önceki yazımız olan Spordan Önce Doğru Beslenerek En İyi Verimi Almak için Bilmeniz Gereken 6 Öneri  ile  spordan önce ne yemeniz önerildiğini öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe