Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 61.935

Obezite Kısırlık ve Adet Düzensizliğini Tetikliyor

Anasayfa
HABER Obezite Kısırlık ve Adet Düzensizliğini Tetikliyor

Çağımızın en ciddi hastalığı olarak bilinen obeziteni doğal yolla gebeliği engellediği tespit edildi. Obezite erkeklerde vücudun yüzde 25inin, kadınlarda ise yüzde 30unun yağ dokusundan oluşması obezite hastalığı olarak nitelendiriliyor. Ülkemizde erkeklerin yüzde 21 oranında erkekler, yüzde 42 yüzde 42 oranında kadınlar obezite olma riski taşıyor.

Obezite adet düzensizliğinin yanında yumurtlama problemine yol açıyor, haliyle normal yolla gebelik engellenmiş oluyor. Şişmanlığın erkeklerde spermin kalitesini düşürdüğü de araştırmalar sonucu saptanmıştır.
Sağlık Bakanlığı’nın “Obezite ile Mücadele Eylem Planı” Batı ülkelerinin yaşadığı bu sağlık problemi olarak bilinen aşırı kilolu olma durumu, Türkiye’de de çok ciddi bir problem haline geldiğini bir kez daha hatırlatmıştır.

Obezitenin beraberinde getirdiği hastalıklardan biri de erkek ve kadın kısırlığı olduğu teşhis edilmiştir.

obezite-kisirlik-ve-adet-duzensizligini-tetikliyor
GEBE KALMAK İÇİN İDEAL VÜCUT ENDEKSİVücuttaki fazla yağ dokusu, gebe kalmayı engelliyor.  Yüksek vücut kitle indeksi metabolik bozukluk yaparak yumurta genişlemesine sebep olur ve artan kilo ile vücutta testosteron gibi erkeklik hormonlarının artması ve yumurtlama bozukluğu doğal hamilelik şansını düşürür. Gebe kalmak için ideal vücut kitle indeksi 21-29 olarak bilinir. Araştırmalara göre obez kadınların kilo kaybetmesi sonucunda, yaşanan adet düzensizliklerinin de yüzde 60 oranında azaldığı görülmüştür.

OBEZİTE, TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BAŞARIYI AZALTIYOR
Yapılan araştırmalarda obezite olan kadınların  veya aşırı kilolu kadınların hamile kalma oranları, normal kadınlara göre oldukça düşük olduğu saptanmıştır. Ayrıca oluşacak olan hamileliklerin ise düşükle sonuçlanma riski de oldukça fazladır.

Obez olan kadınlarda tüp bebek tedavisinde daha yüksek dozda ilaç kullanımı gerekir, yumurta sayısı azdır ve tedavinin tamamlanmadan yarıda kalma ihtimali çok yüksektir. Kısaca obez kadınların canlı doğum yapma olasılığı çok azdır.

 

Bir önceki yazımız olan Kilolu Her 3 Çocuktan Biri Hipertansiyon Hastası! başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg