Kapat

Göçler Obeziteye Yol Açabilir mi?

Anasayfa HABER Göçler Obeziteye Yol Açabilir mi?
obezite nedenleri ve sonuçları

Köyden kente göç obezite nedenleri ve sonuçları arasında

Obezite oranındaki yüksek artış obezite nedenleri ve sonuçları hakkında araştırmalarına ve bilgilendirmelerine devam eden uzmanları alarma geçirmiş durumda. Konuyla ilgili farklı bir bakış açısı getiren Medicalpark Karadeniz Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Can Keçe, çağın hastalığı dediği obezitenin çocukluk çağındaki artışına dikkatleri çekiyor.

Gelişmiş ülkelerin sorunu değil ancak…

Kendi çalışma alanı olan Doğu Karadeniz Bölgesi’ne bakıldığında en çok Arap turistlerde fazla kilo problemi gördüğüne dikkat çeken Keçe, obezitenin sanıldığı gibi gelişmiş ülkelerin değil, tüm dünya genelinin büyük bir sorunu olduğuna ve bizim de risk altına olduğumuza açıklık getirmiş oluyor. Birçok kişinin obeziteyi Amerika’nın, Avrupa’nın sorunu olarak görüp önemsemediğini, oysaki ülkemizde 3 kadından 1’inde bu sorun ile karşılaşıldığını söyleyen Keçe, ABD, Latin Amerika ve Arap kökenli ülkelerin obezite konusunda en ileride olduğunu açıklıyor.

obezite nedenleri ve sonuçları

Özellikle de Arap ülkelerinden gelen turistlere bakıldığında açıkça görülebileceği üzere bu kişilerin kendi ülkelerinde 2 kişiden 1’inde obezite sorunu olduğunu açıklayan Keçe, vücut insülin üretse bile organların bundan faydalanmasına engel olan direncin gelişmesi ile sonuçlanan obezitenin beraberinde yol açacağı yan problemlere dikkat çekiyor.

 

Modern şehirler suçlu olabilir

Hazır ve işlenmiş şekilde satılan ürünlerin tüketimindeki artışa dikkat çekilen açıklamada, obezitenin temel sebepleri arasında yaşam şeklindeki keskin değişimimiz gösterildi. U tipi denen yaşam şeklinin, modern yaşantının getirileri olan alışkanlıkların ve bundan en çok etkilenen kesim olan köyden kente göç edenlerin obezite oranındaki artışın nedenlerin dikkat çektiği açıklandı.

obezite nedenleri ve sonuçları

Eskiden sokaklarda gördüğümüz çocukları şimdilerde bilgisayar başından kaldıramadığımız günümüz koşullarında ailelerin bu konuda örnek olması, giderek düşen obezite ve diyabet yaşına karşılık önlem olarak erken yaşlarda egzersiz alışkanlıkları kazandırılması gerektiği vurgulanıyor. Ailelere büyük görevler düşen bu süreçte çocukların hareketliliği kadar modern zaman yüzünden alıştığımız hareketsizliliği bizim de kırmamız gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Obezite Diş Sorunlarına, Diş Sorunları da Obeziteye Neden Oluyor! ile obezite ve ağız – diş sağlığı ilişkisini öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe