• 1.212.408
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Obezite Nedir? Aşırı Kilo Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Obezite Nedir? Aşırı Kilo Hangi Hastalıklara Neden Olur?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU
blank

Obeziteyi sadece yağ ve kilo olarak görmek yanlış olur. Alınan vücutta ki bu yağlar ile birlikte çeşitli hastalıklarda beraberinde gelmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar obezitenin diğer hastalıkları da beraberinde getirdiğini ortaya koymuştur. Aşırı kilo nedeni ile Avrupa da her yıl 1 milyondan fazla kişi hayatını kaybetmiştir.

Obezite Nedir?

Toplumda ki genel kanı obezite hastalığı olan insanların metabolizma hızlarının düşük olduğu yönünde olsa da, bu durum çok kısıtlı hasta için geçerlidir. Genellikle obezite hastalığı yada morbit obezitesi olan insanlar artmış vücut ağırlığının ihtiyaçlarını karşılamak için normal bireylerden daha fazla enerji harcarlar. Bu nedenle obezite hastalığı yada morbid obezitesi olan hastaların bazal metabolizma hızları artmıştır.

Günümüz dünyasında kullandığımız teknoloji, gün geçtikçe gündelik hayatta bireysel beden gücü kullanımını azaltmaktadır. Özellikle ulaşım araçlarının gittikçe yaygın ve kolay erişilebilir olmasının toplumlardaki obezite sıklığının artışına büyük katkı sağladığı düşünülmekte ve bu durum obezite nedenleri içinde önem taşımaktadır.

Obezitenin Oluşmasın da Başlıca Faktörler Nelerdir?

blank

Obezitenin Oluşmasın da Başlıca Faktörler Nelerdir?

Obezite, aşırı kiloya bağlı olarak hastalığa dönüşmüş olmasıdır. Obezite görülme sıklığı genetik faktörler dışında, anne sütü ile beslenen bebeklere oranla, anne sütü içmeyen bebeklerde obezite görülme olasılığı daha fazladır. Obezite, aşırı kiloluk durumu ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken bir durum hatta bir hastalıktır.

Obezite ile beraber oluşabilecek diğer hastalıklar da eğer obezite tedavi edilmez ise beraberinde gelecek hastalıklarda da ilerleme ve daha kötüye gitme durumu olacaktır. Obezitenin tedavi edilmesi durumunda beraberinde gelen hastalıklarda ortadan kalkacak ve tedavi edilmiş olacaktır. Hasta hem sağlık açısından hemde psikolojik açıdan daha sağlıklı ve huzurlu bir hayat sürecektir.

 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Genetik Durumu
 • Eğitim Düzeyi
 • Aşırı Beslenme
 • Yanlış Beslenme Alışkanlığı
 • Gelir Durumu
 • Psikoloojik Problemler
 • Sigara Kullanma
 • Alkol Kullanma
 • Kullanılan İlaçlar

Obezitenin Sebepleri ve Etkileri Nelerdir ?

blank

Obezitenin Sebepleri ve Etkileri Nelerdir ?

Obezite sıklıkla aşırı miktarda kalorili beslenen ve gündelik hayatta hareket ya da egzersiz yetersizliği olan bireylerde görülmektedir. Bunun yanı sıra genetik yatkınlık, altta yatan endokrin hastalıklar yada psikiyatrik bozukluk ve kullanılan antipsikotik ilaçlar da obezite nedenleri arasında sayılabilir..

Modern hayatın ve özellikle büyük şehir yaşamının bir başka zorunluluğu ise kısıtlı zamanda yemek yeme ve gündelik işlere geri dönme mecburiyetidir. Bu zorunluluk hızlı ve çoğu zamanda kalorili yemek şekillerinin (fast-food) sadece batı ülkeleri değil, tüm gelişmekte olan ülkelerde de yaygınlaşmasını getirmektedir. Özellikle yüksek kalorili yağ ve karbonhidrattan zengin beslenme, obeziteyi yaygınlaştıran  obezite nedenleri arasında  önemli bir tanesi olarak görülmektedir.

blank

Uyku Bozukluğu Obeziteye Neden Olabilir mi?

blank

Uyku Bozukluğu Obeziteye Neden Olabilir mi?

Bilimsel olarak sonuçlarının doğrulanması için geniş toplumsal çalışmaların devamına ihtiyaç duymakla birlikte, obezitenin artışına yönelik ufuk açıcı önerme ve saptamalar içeren bir çalışmada, başkaca faktörlerin de obeziteye ve obezite hastalığının yayılmasına katkıda bulunabileceği bildirilmiştir. Bu obezite nedenlerinden ilki kalabalık ve stresli şehir hayatının kaçınılmaz bir sonucu gibi duran yetersiz uyumak yada süreğen bir uyku düzenini sağlayamamaktır. Dolayısıyla günlük hayatta ki stres başlıbaşına obezite nedenlerinden birisi olduğu gibi; uyku bozukluğu da obezite nedenleri arasında yer alır.

Diğer obezite nedenleri arasında, çeşitli katkı maddeli yada çevresel kirlilikten etkilenmiş yada GDO içeren yiyeceklerin tüketilmesi sonucu oluşan endokrinolojik uyarılar sonucunda özellikle lipid (yağ) metabolizmasında meydana gelen değişiklikler sayılabilir.

Yaygın olarak kampanyalar ile desteklenen sigara tüketiminin azaltılması istenmeyen şekilde obezite nedenleri içinde yer almayı hak etmektedir. Çünkü sigara açlık uyarısını engeller. Tabii ki obezite hastalığı olmaması için sigara içilmesini önermiyoruz, ancak sigara bırakmanın obezite nedenleri içinde yer alabileceğini de unutmamak gerekmektedir.

Obezitenin Neden Olduğu Hastalıklar?

blank

Obezitenin Neden Olduğu Hastalıklar?

Safra kesesi hastalıkları, metabolik sendrom insülin direnci, koroner arter hastalığı, hipertansiyon, bazı kanser türleri, felç, uyku apnesi, karaciğer yağlanması, astım, solunum zorluğu, aşırı kıllanma, gebelik komplikasyonları ve ruhsal sorunlar obezitenin neden olduğu hastalıklardan sadece birkaçıdır.

Obezite olan biri için toplum içinde kendini mutlu hissetmemek ruhsal bulanıma sürüklemektedir. Bu da kendine olan özgüvenini yitirmesine ve ciddi sorunlara beraberinde getiriyor. Bu ruhsal sorun nedeni ile obezite olan yetişkinlerin % 35 gibi ciddi bir oranı yemek yememe hissine kapılmaktadır. Yemek yememek ve vitamin almamak zayıflamayı değil beraberinde hastalıkları getirmektedir.

Özellikle de çocuklar yaşıtları ile kendilerini karşılaştırdıklarında kendilerine olan özgüvenlerini daha çocuk yaşta kaybettikleri görülmüştür. Obezite bir çocuk, arkadaşlardan dışlanma ve alay konusu olma gibi bir durum ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum ile karşılaşan çocukları %80 i kendi içine kapalı bir birey olarak hayatlarına devam etmektedir. Ailelerin bilinçli ve dikkatli davranması sonucunda obezite olan çocukların %35-45’nin obeziteden kurtuldukları görülmüştür.

Fazla Kilonun Sebep Olduğu Sağlık Sorunları Nelerdir?

 • Kalp hastalığı
 • Kalp yetmezliği
 • Tıkayıcı damar hastalıkları
 • Varis
 • Tip 2 diyabet
 • İnsulin direnci
 • Kolesterol
 • Hipertansiyon
 • Karaciğer yağlanması
 • Karaciğer hastalıkları
 • Artmış Karın içi Basıncı
 • Safra kesesi taşları
 • Reflü hastalığı
 • Uyku apnesi
 • Kanser Türleri (Meme, Kolon, Prostat)
 • Eklem kıkırdaklarının bozulması
 • Bel fıtığı
 • Adet düzensizliği ya da  adet görememe
 • İdrar kaçırma.
 • Doğum zorluğu
 • İş göremezlik
 • Sosyal hayatta ayrımcılık görme
 • Depresyon

Obezitenin Belirtileri Nelerdir?

blank

Obezitenin Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Önlenir?

Obezitenin nedenlerinden olan stres ve ağır depresyon hastalığının tedavisi için alınan ilaçlar başta olmak üzere farklı ilaç alımları da obezitenin oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Obez kişilerin kendileri gibi obez insanlarla birlikte bir yaşam sürmeleri, gelecek olan nesillerinde hem genetik hem de aile yaşantısından kaynaklanan etrafa dayalı faktörlerin etkisi ile obezite sınırlarına yakın olmasına sebep olmaktadır.

Türkiye genelinde yapılan araştırmalarda obezitenin son on yılda çok daha fazla dikkat çeken ve korkulan bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaya başladığı gözlemlenmiştir. Şehir merkezlerine göçün artması, emek harcayarak beden gücü ile çalışan işçi ve köylünün yerini daha donanımlı teknolojinin alması, masa başı işlerin artması, bilgisayar ve bilişimin hızla yayılması, günlük harcanan enerjinin azalmasına sebep olurken, stresten ve yorgunluktan dolayı her gün giderek artan abur cubur yeme alışkanlığı, kalori yüksek gıdaların tüketimini arttırdığı için enerji artışına sebep olmaktadır. Bundan dolayı vücut dengeyi ayarlayamadığı için yağlanma oranı artmaktadır.

Günlük yiyeceklerimiz daha çok karbonhidrat ağırlıklı iken, zaman içerisinde bu ağırlık aşırı yağlı yiyeceklere doğru artış göstermektedir. Bunlarla birlikte günlük yürüyüşün, egzersizlerin azalması da obeziteyi tetikleyen faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Obezite Nasıl Önlenir?

Obezite ile ilgili haberler artış gösterdikçe obezite çeşitleri ve nedenlerine gösterilen ilgi de o hızla artmaktadır. Dünya genelinde obezite hastalığına karşı uyanan bu ilgi, obeziteyle mücadelenin en önemli öncüsüdür.

Farklı büyük şehirlerde obeziteyle ilgilenen merkezler kurularak, obeziteyi önlemek için çalışmalar başlatılmıştır. Bu merkezler başta olmak üzere gazete, dergi ve internet ortamında sağlıklı hem yaşam ve beslenme, hem de obezite diyetleri üzerine yüzlerce binlerce yöntem karşımıza çıkmaktadır.

Bizim size önerimiz ise kendinize değer verin ve sağlıklı nesillere sahip olabilmemiz için sağlıklı yaşamın temel kurallarını eksiksiz uygulayın.

Obezite Nedir? – Video

Günümüz sorunları arasında fazla kilolara sahip olmak ve bunlardan dolayı ortaya çıkan hastalıklar söz konusu olabiliyor. Obezite için tedavi olduysanız, kurtulduğunuz hastalıkları bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg