Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 53.032

Obezite Nedir?

  Obezite, günümüzde çok rastlanan sağlık sorunlarının arasında yer almaktadır. Ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasındadır. Obezite hastalığı, bedenimizdeki yağ oranının yağsız bölgeye göre aşırı derecede artması sonucu meydana gelir. Obezite, küçük yaşlardaki çocuklarımız da bile görülmektedir.

Obezite, diğer adı şişmanlık olarak da adlandırılabilir. Obezite hastalığı vücut sağlımızı tehlikeye sokacak derecede fazla miktarda birikmesi sonucu ortaya çıkar.

Obezite hastalığı; genetik, aileden gelen veya çevresel bir sorun olabilir. Obezite hastalığında önemli bir sorun ise, obezite sınırın üzerine çıktıkça başlıca hastalıklarda beraberinde getirmektedir.      Obezite hastalığı, ölümlere sebep olan ve kronik hastalıklar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda vücudumuzdaki, metabolizmanın da büyük rolü vardır. Metabolizmamız yavaş çalışır ise, bu da kilo almamıza ve obezite hastası olmamıza izin vermektedir. Obezite hastalarının sayısı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Obezite hastalığında, kilo alımı genellikle bir anda gerçekleşmez.

Kilo aldıklarını fark etmekte zorluk çekerler. Önceki zamanlarda, iştah açıcı gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi sonucu ortaya çıktığı söyleniyordu. Obezitenin çeşitli nedenlerden kaynaklandığını ve bir hastalık olduğunu artık çağımızda herkes öğrenmiş bulunmaktadır.  Obezitenin farklı çeşitleri de vardır. Aynı zamanda psikolojik sorunların da obeziteyi tetiklediğine de değinmek gerekir. Obezite ciddi bir hastalıktır ve tartıda ölçülen kilonun fazlalığıyla anlaşılmaz.

Mesela onu da şu şekilde örnekleyebiliriz; sporcuları göz önüne getirelim. Sporcuların tartıda kilosu fazla ölçülse bile, vücutta yağ fazlalığı olmadığı için, kilolu olarak kabul edilmezler. Bunun için iyi bir hekim tarafından tedavi altında olup, vücut yağ oranını çeşitli cihazlarla ölçerek yaptırmalıyız.

      Obezite hastalığı, maalesef çağımızın en küçük yaşlarda bile görülen tedavisi zor olan bir hastalık çeşididir. Obezite olmamak için önlemlerimizi alalım, endişelerimiz var ise bir hekime görünüp, daha ileri yaşlarda daha çok hastalığa sebep olmaması için, erken davranmamız sağlımız açısından faydalı olacaktır.

Bağışıklık sistemi hakkında bilgi vermiş olduğumuz ‘Güçlü Bağışıklık İsteyenlere Özel Besinler‘ adlı yazımızı okuyabilir, yorumlarınızla bize destek olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg