Obezite Nedir?

Obezite Nedir?

  Obezite, günümüzde çok rastlanan sağlık sorunlarının arasında yer almaktadır. Ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasındadır. Obezite hastalığı, bedenimizdeki yağ oranının yağsız bölgeye göre aşırı derecede artması sonucu meydana gelir. Obezite, küçük yaşlardaki çocuklarımız da bile görülmektedir.

Obezite, diğer adı şişmanlık olarak da adlandırılabilir. Obezite hastalığı vücut sağlımızı tehlikeye sokacak derecede fazla miktarda birikmesi sonucu ortaya çıkar.

Obezite hastalığı; genetik, aileden gelen veya çevresel bir sorun olabilir. Obezite hastalığında önemli bir sorun ise, obezite sınırın üzerine çıktıkça başlıca hastalıklarda beraberinde getirmektedir.

      Obezite hastalığı, ölümlere sebep olan ve kronik hastalıklar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda vücudumuzdaki, metabolizmanın da büyük rolü vardır. Metabolizmamız yavaş çalışır ise, bu da kilo almamıza ve obezite hastası olmamıza izin vermektedir. Obezite hastalarının sayısı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Obezite hastalığında, kilo alımı genellikle bir anda gerçekleşmez.

Kilo aldıklarını fark etmekte zorluk çekerler. Önceki zamanlarda, iştah açıcı gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi sonucu ortaya çıktığı söyleniyordu. Obezitenin çeşitli nedenlerden kaynaklandığını ve bir hastalık olduğunu artık çağımızda herkes öğrenmiş bulunmaktadır.  Obezitenin farklı çeşitleri de vardır. Aynı zamanda psikolojik sorunların da obeziteyi tetiklediğine de değinmek gerekir. Obezite ciddi bir hastalıktır ve tartıda ölçülen kilonun fazlalığıyla anlaşılmaz.

Mesela onu da şu şekilde örnekleyebiliriz; sporcuları göz önüne getirelim. Sporcuların tartıda kilosu fazla ölçülse bile, vücutta yağ fazlalığı olmadığı için, kilolu olarak kabul edilmezler. Bunun için iyi bir hekim tarafından tedavi altında olup, vücut yağ oranını çeşitli cihazlarla ölçerek yaptırmalıyız.

      Obezite hastalığı, maalesef çağımızın en küçük yaşlarda bile görülen tedavisi zor olan bir hastalık çeşididir. Obezite olmamak için önlemlerimizi alalım, endişelerimiz var ise bir hekime görünüp, daha ileri yaşlarda daha çok hastalığa sebep olmaması için, erken davranmamız sağlımız açısından faydalı olacaktır.

Bağışıklık sistemi hakkında bilgi vermiş olduğumuz ‘Güçlü Bağışıklık İsteyenlere Özel Besinler‘ adlı yazımızı okuyabilir, yorumlarınızla bize destek olabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Dilek Demirler Dilek Demirler Obezitehaber.com Editörü
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

9 yorum

  1. Merhaba ben Dicle Erden , Kırıkkale merkez de tüp mide ameliyatı yapan doktor ve hastaneleri nasıl öğrenebilirim?

  2. Merhaba arkadaşlar, ben İzmir’den Nedime 46 yaşındayım tüp mide ameliyatı sonrasında tam 55 kilo verdim ve şuan 63 kiloyum. Eski halimi gördükçe neden bunca sene tüp mide ameliyatı olmak için beklediğimi düşünüyorum. Fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz, istediğiniz kıyafetleri giyemiyorsanız bir gün dahi tüp mide ameliyatı olmak için beklemeyin. İyi günler dilerim.

  3. maalesef başkaları gibi şanslı olamadık 🙁 bu fazla kilolar çok mutsuz edici. Beslenmeye ne kadar dikkat etsemde, spormuş diyetmiş işe yaramıyor. midemi küçülttürmek istiyorum! Ama cesaret edemiyorum. bana akıl verin rica ediyorum.

  4. tüp mide ameliyatı olanların beslenme düzeni nnasıl olmalı? neler yemeli neleri yememeli.

  5. Başarı hikayeleri çok güzel ve bilgilendirici, benim gibi obezite hastası olan ve tüp mide ameliyatı için cesaret edemeyen insanlara çok güzel örnek hikayeler. Sayısını arttırmanız dileğimle, okumak inanın çok zevkli oluyor..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar