Kapat

Obezite Olanlar Hangi Sporları Yapmalı?

Anasayfa SPOR Obezite Olanlar Hangi Sporları Yapmalı?

Obezite Olanlar Hangi Sporları Yapmalı?

Çağımızın en büyük sağlık sorunlarından obezite, birçok sıkıntıyı da beraberinde getiriyor. Kişinin iş yaşamından sosyal yaşantısına kadar bir çok konuda kısıtlanmasına sebep olan obezite, diğer yandan kalp krizi, kolesterol, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, kanser ve hatta cinsel işlev bozukluklarına dahi zemin hazırlıyor.

obezite-olanlar-hangi-sporlari-yapmali

Obezite ile Nasıl Mücadele Edilir?

Tabi ki diyet bu işin birinci kuralıdır ancak sadece diyet yapmak uzun ve çok sabır isteyen bir süreçtir. Diyetin yanında spor da yapmak çok daha hızlı ve kaliteli sonuç alınmasını sağlar. Sporsuz kilo vermek elbette mümkün ama spor kişiyi hem zinde tutar hem de daha mutlu bir yaşantısı olmasına olanak verir. Yürüme, yüzme, bisiklet gibi vücudun kendi kuvvetiyle yapılanların yanında ağırlık çalışması en mükemmel yağ yakma yöntemidir. Örneğin ağırlık sporuyla uğraşmadan verilen 5 kilonun içinde sadece yağ değil kas da vardır. Söz gelimi 15 kilo veren bir kişi 5-6 kilo da kas kaybı yaşar ve zayıflasa bile estetik bir görüntü ortaya çıkmaz.

obezite-olanlar-hangi-sporlari-yapmali

Deri sarkması, kolların incelmesi, kamburluk gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Fitness ve ağırlık sporu yapıldığı takdirde kas kütlesi artıp, yağ kütlesi azalacağından deri sarkması, omurilik ağrıları ve üst gövdenin çelimsizleşmesi gibi durumlar görülmez. Ayrıca yine fitness sporunda en önemli unsurlardan biri beslenme olduğu için kişinin ağır diyetlerle uğraşmasına gerek kalmaz. Protein ve kaliteli karbonhidrat ağırlıklı zengin bir beslenme programı uygulayabilir ve buna rağmen kilo verebilir. Tüm bunların dışında ağırlık çalışmak metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak olası sağlık sorunlarının da önüne geçer.

 

 

Bir önceki yazımız olan Tüp Mide Ameliyatında Başarı Oranı Nedir? başlıklı makalemizde Tüp mide ameliyatlarında başarı oranı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg