Obezite Olanlar İçin Ehliyet Şartları Ağırlaştırıldı

Obezite Olanlar İçin Ehliyet Şartları Ağırlaştırıldı

Ülkemizde aşırı kilo ve obezite sıklıkla karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Ülkemizde obezite ile ilgili birçok çalışma olsa da artışın önüne geçmek henüz mümkün olmadı. Sürücü belgesi olan obezite hastalarına şartlar yeni yasa ile ağırlaştırılmıştır. Obezite sınıfı içerisinde yer alanların uyku laboratuarına giderek test yaptırması zorunlu kılınmıştır.

obezite-olanlar-icin-ehliyet-sartlari-agirlastirildi

Ehliyet Almak ve Yenilemek Obezite Olanlar İçin Artık Daha Zor;

Obezite tesisi konunmuş olanların artık ehliyet almaları ya da yenilemeleri daha zor olacak. Yeni düzenleme ile obezite teşisi konmuş kişilerin uyku laboratuarına giderek test yaptırması zorunlu kılınmıştır. Testin sonucuna göre ehliyet almak ya da yenilemek mümkün olacaktır. Test sonucunda uyku apnesi sendromu tanısı konan obezite olan kişiler artık ehliyetlerini alamayacak ya da yenilemeyecekler. Bu tanı konulması halinde ise acil olarak tedaviye başlanmakta ve sorunun giderilmesi için uzman doktorun kontrolü gerekmektedir.

Bunun nedeni ise trafik kazalarına neden olan uyku apnesi ile birçok kazanın oluşmasıdır. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre uyku apnesi kazaların oluşmasında ki en önemli faktörlerden biri olduğu vurgulanmaktadır.

obezite-olanlar-icin-ehliyet-sartlari-agirlastirildiUyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesi genellikle obezitelerde daha sık görülmektedir. Uyku da horlama uyku apnesinin belirtilerinden biridir. Gündüzleri uykunuzu almış olsanız bile uyku hali mevcut ise bu da uyku apnesinin bir belirtisidir. Uyurken nefesinizin bir anlık durduğunu gören var mı? Bu gibi belirtiler uyku apnesinin olduğunu gösteren en önemli belirtilerdir.

 

Bir önceki yazımız olan Zayıflamanın Yeni Formülü “Parmak İzi Programı“ başlıklı makalemizde zayıflama yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Cansu Tanrıkulu Cansu Tanrıkulu Obezitehaber.com İçerik Editörü.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Obezite Olanlar İçin Ehliyet Şartları Ağırlaştırıldı başlıklı yazınız gayet bilgilendirici lütfen benzeri yazıları paylaşmakta özen gösterin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar