Obezite Ömrümüzü Çalıyor!

Obezite Ömrümüzü Çalıyor!

Dünya sağlık örgütü dünyada hızlı yayılan obez hastalığına dikkat çekmek için yaptığı kampanyalarla obezitenin önüne geçmeye çalışıyor.

Hareket kısıtlığı ve aşırı yiyecek tüketimden kaynaklı olduğu bilinen obezitenin insan hayatından en az 6 yıl çalındığını söyleyen uzmanlar her kesi bu konuda dikkatli olmaya çağırıyor.

Obezlerin yaşam sürelerin aşırı şişmanlıktan kısaldığını söyleyen uzmanlar daha dikkatli olunması konusunda obez hastaları sürekli eğitmeye çalışmaktadırlar.

obezite-omrumuzu-caliyor

Kanada’da yapılan bir araştırma sonucu kalp damar hastalıklarının ve obezitenin aşırı derecede artması ile obezite hastaların ömründen 6 yıl, şişmanların ise 3 yılının aşırı ileri derecede olan obezlerin ise 8 yıla kadar yaşamlarının kısalabileceğini ifade ettiler.

Araştırmayı yapan McGiller üniversitesinden bilim insanları yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı bu araştırmada ayrıca şişmanlığın daha çok 20 ve 25 yaşlarında göründüğünü en çok bu yaş dilimi içerisinde insanların etkilendiğini ve beslenme şekillerine dikkatsizliğine dikkat çektiler. Bilim insanları yaptıkları bu araştırmaları daha sonra “The Lancet Diabetes & Endocrinolog dergisinde yayınlayarak insanlara ulaşmasını sağladılar.

obezite-omrumuzu-caliyor

Dünya sağlık örgütünün yaptığı araştırmalara göre 1980’den bu yana obez sayısı dünya üzerinde iki kat daha fazla sayıda arttı. Dünyada şu anda 20 yaş ve üzerinde 1,4 milyar aşırı kilolu insan bulunuyor.

Vücut kitle indeksi ile yapılan ölçümlerde ise (kg cinsinden ağırlığın metre cinsinden boyun karesine bölünmesi) 25 altındakilere sağlıklı olduğu diğerlerinin ise obez ve öldürücü obez (morbid obez)  olarak değerlendirildiği söylendi. En tehlikeli obez yaşına ise 40 yaş üstü diyen uzmanlar çok dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundular. Her zaman insanların daha sağlıklı beslenmesi konusunda dikkat çekmeye çalışan uzmanlar bu yaş grubu içerisinde olan insanlara daha dikkatli olmaları çağrısı yaptılar.

 

Bir önceki yazımız olan Mide Ameliyatı İle 8 Ayda 70 Kilo Verdi başlıklı makalemizde Mide Ameliyatı Olan Yalçın Aydın hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Yunus Emre Polat Yunus Emre Polat Hayatı boyunca obezite illetinden çok çekmiş birisi olarak , yaşantımın geri kalanını obezite ile mücadele etme kararı aldım. Damdan düşenin halinden ancak başka bir damdan düşen anlar.. Hiç bir obezite hastası kaderdaşım çaresiz değildir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar