Kapat

Obezite Patlamaya Hazır Bir Bomba Adeta !

Anasayfa HABER Obezite Patlamaya Hazır Bir Bomba Adeta !

Obezite daha önceleri bazı gruplarda rastlanırken, artık büyük bir salgın haline geldi ve hatta bu durum son derece ilerleyerek tüm dünyada adeta patlamaya hazır bir bomba haline geldi.

Taşrada bazı üniversite hastaneleri, devlet hastanelerinin devamlı yaptığı işlemleri yapan klinikler haline dönüştü. Uzmanlar bu durumun hastanelerin ekonomik olarak güçsüzleşmesi ve  teknolojiyi yeterince takip edememesinden dolayı kaynaklandığını belirtti. Bu sebeplerin yanında hastanelerde yeni istihdam oluşturulamaması, çalışanların alıştığı işlerin dışında başka iş tercih etmemeleri ve kendilerini geliştirmemelerinin de etkili olduğunu da belirtti.

Obezite çağımızın en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Bunun en önemli sebebi ise insanların obeziteyi bir hastalık olarak görmemeleri veya fazla kilolarından utanıp hastaneye gitmek istememeleridir.

Obezlerde Ani Ölüm Riski Çok Fazla

Kanser olan bir hastanın kendisini tevdi etmek için devamlı olarak hastaneye gittiği halde obezite olan bir hasta ise son derece önemli olmasına rağmen hastaneye gitmeyi aklına bile getirmemektedir.

Dünyada yapılan araştırmalara göre  insanların kanser olmasındaki en büyük sebeplerden biri obezite hastalığıdır:

Çağımızda haberleşme teknolojisi çok gelişmiş olduğu halde insanlarımız teknolojiden eğitimden medyadan habersiz olarak yaşadıklarından dolayı obezitenin ne kadar ciddi bir hastalık olduğunun farkında değillerdir.  Halbuki ani ölüm riski obezlerde oldukça fazladır. Obezite yalnızca ani ölüm riskine değil ciddi komplikasyonlara da sebep olduğu gözlemlenmiştir. Obezite kronik bir hastalık olup, bir hastalık olarak kalmayıp başka hastalıklara sebep olarak dünyada çok ciddi bir problem haline gelmiştir. Dünyada sigaradan sonra önüne geçilebilir ölümler arasında ikinci olarak obezite gelmektedir.

Türkiye’de kadınlar daha obez

Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri ele alındığında yaklaşık bir buçuk milyar insanın obez olduğu, bunların yaklaşık 400 milyonu ise morbit obez olarak adlandırılan tehlikeli kısımda yer aldığı gözlemlenmiştir.

Uzmanlar ABD’de bu riskin daha fazla olduğunu, insanların yüzde 50 sinin obez olduğunu belirtmektedir. Aynı zamanda İngiltere’de kadınların yüzde 68, erkeklerin de yüzde 55’nin obez olduğunu da belirttiler

Bu durumun Avrupa için de geçerlidir. Ülkemizdeki duruma bakıldığında ise Türkiye’de obezite oranının yüzde 30’un üstünde olduğu görülmektedir. Kadınların yüzde 41’i, erkeklerin de yüzde 21’nin obez olduğu da uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Verilere göre kadınlarda obez olma durumu daha sık görülüyor. Yakın zamanda çocuklarda ise yüzde 10’lara kadar ulaştığı gözlemlenmektedir. Dünya’da bu kadar çok zayıflama ürünü ve ilaçları için 51 milyar doların üzerinde para harcanırken obezite sorununun artış göstermesi de merak konusu. Uzmanlar  bu durumu üç temel nedene bağlı olduğunu düşünüyor.Bu üç temel nedenden biri çevresel, biri genetik, biri de kişiye bağlı faktörlerdir. Yine insanların hareket etmemesi obeziteyi tetiklemektedir.

Eğer böyle bir hastalığa sahipseniz veya çevrenizde olanlar varsa lütfen bunun utanılacak bir durum olduğunu düşünmeyiniz. En kısa süre içerisinde tedavi için hastanelere başvurunuz. Sağlıklı bir birey olmak,sağlıklı bir topluma sahip olmak istiyorsak zamanında önlem alalım.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Cerrahi Sonrası Deri Sarkması başlıklı makalemizde Deri Sarkması hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg