Obezite Şekeri Tetikliyor!

Obezite Şekeri Tetikliyor!

Günümüzde en çok rastlanan sağlık sorunlarından biri obezitedir. Dünyanın tüm ülkeleri, obezite için önlem almaya başladı bile. Doktorlar, kişilere uygun diyet programları hazırlarken, aynı zamanda halkı spora teşvik ediyor.

İngiltere’de yapılan araştırmalar, obeziteye yakalanan kişilerde, şeker hastalığının da tetiklendiğine dikkat çekiyor.
İngiltere’de yapılan araştırmalar, son yirmi yıldır vakalarda yüzde 75 artış olduğunu gösteriyor. Ülkenin son on yılına bakıldığında ise, nüfusun yüzde 5’inin şeker hastası olduğu ortaya çıkıyor.

obezite-sekeri-tetikliyor

Bu durumda ortaya çıkan tablo, şeker hastalarının sayısında yüzde yüzlük bir artış olduğunu gösteriyor.
Akademik dergilerde yer alan makalelere baktığımızda, şeker hastalığının artışının en büyük tetikleyicisinin aşırı kilo olduğu ortaya çıktı. Obeziteden kaynaklanan vakaaların, ikinci tip şeker hastalığı olması dikkati çekiyor.

obezite-sekeri-tetikliyor
İngiltere’de görülen artış ise oldukça dikkat çekici bir durumdadır. Obezitenin en çok rastlandığı ülke olan Amerika bile, İngiltere’nin gerisinde kalmış durumda. 1995- 2006 yılları arasında İngiltere’de, 43000’e yakın kişinin, şeker hastalığına yakalandığı belirtiliyor.
Uzmanlar, eldeki verilerin son derece tehlikeli olduğuna dikkat çekiyor. Obezitenin, artık toplum sağlığını tehdit eden bir vaka olduğu belirtiliyor.

 

Bir önceki yazımız olan Karbonatlı Su Kürü İle Formunuzu Yakalayabilirsiniz başlıklı makalemizde Karbonatlı Su Kürü hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Emine Bayraktar Aba Emine Bayraktar Aba Obezitehaber.com İçerik Editörü.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Selam Emine Bayraktar Aba , sgk ile tüp mide ameliyatı olabiliyor muyuz. Masraf çıkar mı ?? Ücret ödeniyor mu devlet hastanelerinde??

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar