Kapat

Obezite Ve Aşırı Kilo Kansere Davet Çıkarıyor

Anasayfa OBEZİTE Obezite Ve Aşırı Kilo Kansere Davet Çıkarıyor

Günümüzde aşırı kilolu ve obezite olan insanların sayısı oldukça artmaya başlamıştır. Obezite ve aşırı kilo hastalıkların habercisidir. Kanserde bu hastalıklardan yalnızca bir tanesidir. Kanser, normal hücrelerin kontrolsüz bölünmesi ve çoğalması ile oluşan bir hastalıktır.

Obezite ise, yağ dokularında, sağlığı bozacak ölçüde anormal ve aşırı miktarda yağ birikmesidir. Bunun sonucunda da görüldüğü üzere aşırı kilo kanser hastalığını tetiklemektedir.

obezite-ve-asiri-kilo-kansere-davet-cikariyor

Aşırı kilolu ya da obezite hastası olan kişilerin, 10 yaygın kanser türüne yakalanma riskinin daha fazla olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan ve İngiltere’de beş milyon kişinin yedi sene boyunca sağlık verilerinin değerlendirildiği araştırma, aşırı kilolu ya da obezite sorunu olan kişilerin, en yaygın görülen 10 kanser türüne yakalanma risklerinin, normal kiloda olan kişilere nazaran daha yüksek olduğu saptanmıştır. Aşırı kilolu ve obezite olan kişilerde yaygın olarak görülen kanser türleri hakkında sizlere bilgi vermek iverelim.

 Kanser Türleri Şunlardır;

  • Bayanlarda menapoz ve ardından meme kanseri
  • Bağırsak kanseri
  • Rahim kanseri
  • Yemek borusu (özofagus ) kanseri
  • Böbrek kanseri
  • Bağırsak kanseri
  • Safra kesesi kanseridir.

obezite-ve-asiri-kilo-kansere-davet-cikariyor

Obezite ve aşırı kilolu olan insanlarda yağ dokuları normal kilolulara göre daha fazla hormon ve büyüme etkenine sahip olmaktadır. Östrojen ve insülin  olmak üzere, bu hormonlardan bazılarının yüksek seviyede olması belirli kanserlere yakalanma riskini arttıran özelliklerden bazılarıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Hastalığı Ve Saç Dökülmesi başlıklı makalemizde obezite hastalığının etkenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg