Kapat

Obezite ve Getirdiği Sorunlar

Anasayfa Beslenme Obezite ve Getirdiği Sorunlar

Maalesef birçok zıtlığı bir arada bulunduruyor. Bu zıtlıklardan bir tanesi de Afrika’da insanlar açlıktan ölürken gelişmiş batı ülkelerinde obezite en büyük sağlık sorunlarının başında geliyor.

Obezite sağlığı tehdit edecek ölçüde şişman olmayı anlatıyor. Obezite dünya genelinde insan sağlığını tehdit eden tehlikelerin başında yer alıyor. Obezitenin yaygınlaşması aslında yeme içme kültürlerinin hayat tarzlarının değişmesi neticesinde ortaya çıkıyor. Bol kalorili yiyeceklerin yanına durağan bir hayat eklenince insanlar yedikleri kalorileri yakamıyor ve bu nedenle obeziteye maruz kalıyorlar.

Obezitenin bu kadar yaygınlaşması neticesinde diyet listeleri havalarda uçuşuyor. Her gün bir diyetisyen yeni bir listede ekranlarda yer alıyor. Bu diyet listeleri ne kadar doğru o ayrı bir tartışma konusu olsa da temel prensip fazla kalori almamaya ve kalori yakacak faaliyetlerde bulunmaya dayanıyor. Kalori yakmak için çeşitli egzersizler yapmak mümkün. Çeşitli diyet listeleri ile desteklenen bu egzersizler fazla kiloların giderilmesinde başrol oynuyor. Her ne kadar ameliyat ile de  kilo sorununda kurtulmak mümkün olsa da en sağlıklısı düzenli spor ve egzersiz yaparak fazla kilolardan kurtulmak.

Obezite aslında sadece şişmanlık olarak nitelenebilecek bir durum değil. Aşırı şişmanlık beraberinde birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Bu hastalıklar diyabet, kalp damar hastalıkları ve çeşitli kanser türleri olabiliyor. Bu nedenle obezite tedavisi önemli olan bir hastalık olarak görülüyor. Ülkemizde ise obezite oranı yüzde 65 oranında seyrediyor. Sağlıklı bir yaşam isteyen obezite hastalarının düzenli spor yapması ve mümkün olduğunca diyet listelerine uymaları önem arz ediyor.

Olası hastalıkların önünü geçmek ve kaliteli bir yaşam sürmek için obezite ile mücadele şart. Obezite ile mücadelede vazgeçilmez bir silah ise tabii ki hareketli bir yaşam tarzı olmalıdır.

Mor soğanın yararları hakkında bilgi vermiş olduğumuz yazımız ‘ Mor Soğan Nelere İyi Gelmektedir‘ adlı metnimizi okuyarak konu hakkında bilgilenebilir, yorumlarınızla bize destek olabilirsiniz.

 

Facebook İle Yorum Yap

“Obezite ve Getirdiği Sorunlar” üzerine 5 yorum

  1. Hayat Bilici says:
  2. Isin Saglik says:
  3. Unver Konca says:
  4. Goksu Seyfi says:
  5. Yilma Erbil says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe