Obezite Ve Hamilelik..

Obezite Ve Hamilelik..

Aşırı Kilolu Annelerin Dikkat Etmesi Gerekiyor

Doçent Doktor Hakan Çoksüer, yaptığı açıklamada, aşırı kiloların, hamilelik döneminde bebekler açısından oldukça zararlı ve uzun dönemde istenmeyen sorunlarla karşılaşmak için etkin bir rol oynadığına dikkat çekti. Açıklamanın devamında; “ Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, aşırı kilo problemine sahip anne adaylarının çocukları, ileriki dönemlerde, zekâ geriliği başta olmak üzere, öğrenme güçlüğüne kadar yayılan bir alanda sorunlar ile karşılaşabilmektedirler.” Denildi.

Diyarbakır’da hizmet veren Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Uzmanı Doçent Dr. Çoksüer, hamilelik döneminde bulunan aşırı kilolu anne adaylarının, yüksek tansiyon, diyabet gibi sorunlar nedeniyle, çocuklarında başta otizm olmak üzere pek çok riski yükselttiğini söyledi. “ bu alanda yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki, 2 – 5 arasında ki yaşlarda çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, aşırı kilolu annelerin, diyabet sorunları nedeniyle, bebeklerin otizm hastalığına yakalanabilme riskleri ciddi oranlarda artış gösteriyor, bu durum ise otizm hastalığının ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Yalnızca otizm değil, aynı zamanda zekâ geriliği, öğrenme güçlüğü, dil gelişiminde yavaşlık gibi sorunlar da, diğer çocuklara oranla neredeyse 2 kat fazla olmakta. Bunun en büyük nedeni ise, obez annenin, anne karnında bulunan bebeğe, ihtiyacı olan miktarda oksijen gönderilememesi. Bu durum ise, bebeklerin beyin gelişimlerini oldukça olumsuz etkilemekte.

Obezite Hastalığına Yakalanmış Anneler İçin Alınabilecek Önlem Amaçlı Uygulamalar

Aşırı kilo rahatsızlıklarının, sadece erken dönemlerde değil, bütün yaşlarda insan sağlığına oldukça olumsuz sonuçları olduğunu belirten Ufuk Çoksüer, otizm risklerinin azaltılması amacıyla anne adaylarının yapabileceklerini, diyet uygulamalarından, sağlıklı gıda alımlarına kadar çok geniş bir perspektifte ele alarak, şu şekilde açıkladı;

“ Gebe kalmak için karar veren anne adaylarının, ilk etapta yapmaları gereken en önemli şey, yaşam kalitelerini arttırmak, bunun en temel yolu ise doğal olarak aşırı kilolarından kurtulmak olmalıdır. Aşırı kilo yalnızca bebekte otizm sorununa yol açmaz, aynı zamanda kısırlık riskini de önemli oranda arttırır. Özellikle, doğum zamanından önce, anne adayları beslenme konularına büyük bir titizlik ile yaklaşmalıdır ve özel yeme içme listeleri yapılmalıdır. Ayrıca bu listelere mutlak surette uymalı ve hamileler için hazırlanmış egzersiz programlarını uygulamalıdır.

Hamilelik süresince aktif bir yaşam sürdürmek oldukça önemlidir. Ayrıca, gerek sağlık bakanlığının ilgili birimlerince, gerekse de STK lar aracılığıyla, oldukça detaylı kampanyalar ve düzenli beslenme alışkanlıkları kazandırmak amacıyla diyet listeleri yapılmaktadır. Anne adaylarının, bu kuruluşlar ile irtibata geçerek, sağlıklı beslenme, kilo kaybı ve yaşam kalitesinin arttırılması yani aşırı ve kontrolsüz kiloların kaybedilmesi konusunda aktif bir rol oynaması muhakkak gereklidir.

 

Bir önceki yazımız olan Dilek İlayda 5 AydaToplam 50 Kilo Zayıfladı! başlıklı makalemizde 5 AydaToplam 50 Kilo hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Merhabalar ben Ayşe Topçu. 1985 Çanakkale doğumluyum, yaklaşık 3 yıldır özellikle sağlık ve beslenme alanında kendi tecrübelerimi yazıya dökmekteyim. Asıl mesleğim özel bir şirkette Kalite Sistem Yöneticiliğidir. Uludağ Üniversitesi Endüstriyel Elektronik ve Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. Sağlıkla ilgili yazılarımla, sizleri forma sokacak, kendinizi çok daha iyi hissettirecek ve özgüveninizi arttıracak olan altın değerindeki öneri ve bilgilendirmelerimi sizler için Obezitehaber.com üzerinden paylaşacağım... Umarım faydalı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Merhabalar ben Konya’dan Elif 15 yaşındayım 103 kiloyum. Arkadaşlarım ile aynı ortama girmekten nefret ediyorum. Ameliyat için yaş sorunu oluyor mu yani tüp mide ameliyatı ya da mide kelepçesi için yaş sınırı var mı ? Lütfen yardımcı olun! Ailem yaşımın geçtikçe zayıflayacağımı söylüyor ameliyat olmamı istemiyorlar ama ben çok mutsuzum . 🙁

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar