Kapat

Obezite Ve Tıkınırcasına Aşırı Yeme (BED)

Anasayfa SAĞLIK Obezite Ve Tıkınırcasına Aşırı Yeme (BED)

Tıkanırcasına fazla yeme bozukluğu çok farklı nedenlerle meydana gelen bir hastalıktır. Aynı zamanda hayati tehlikelere sebep olacak sorunlara ciddi anlamda yol açmaktır. Türkiye’de bu konu ile ilgili yapılan herhangi bir araştırma yoktur.ancak ABD’de yapılan araştırmalara göre halkın % 2 sini oluşturan kesimde tıkanırcasına aşırı yeme sorunu görülmektedir. Bu hastalığa ergenlik ve genç yetişkinlik zamanlarında daha sık rastlanmaktadır.ABD’de bulunan psikiyatrlar birliği yazmış oldukları tıkanırcasına aşırı yeme bozukluğu yazısında bir insanın

 • Altı aylık süre zarfında en az haftada iki kere tıkanırcasına aşırı yeme durumunu gerçekleştirmesi
 • Normal zamanda yiyebileceği yemeği daha kısa bir sürede yemesi ve karnı tok da olsa aşırı oranda yemek yedikten sonra suçluluk duygusuna kapılıp pişman olması
 • Tıkanırcasına aşırı yemenin sonrasında kendini kusturmaya çalışması veya ilaç yardımıyla çıkartmaya çalışması bu hastalıgın başlangıç sebeplerindendir.

Tıkanırcasına aşırı yeme bozukluğu görülen insanların %65 inde aynı zamanda obezite hastalığıda görülmektedir. Geri kalan % 35’lik kısmında ise fazla kilolu olma sorunu meydana gelmektedir.

 BED (Tıkınırcasına Aşırı Yeme Bozukluğu) Belirtileri Nelerdir?

Binge eating disorder ( tıkınırcasına aşırı yeme bozukluğu ) psikoljik bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Psikolojik sorunların genel sebeplerinde olduğu gibi bu hastalığın sebeplerinide söylemek oldukça güçtür. Bed hastalığı ( tıkınırcasına aşırı yeme bozukluğu ) genetik olmakla beraber psiko sosyal ve çevre etkilerinde neden olduğu karışık bir sorundur. Kendisinde bu rahatsızlık bulanan kişilerin yarısında depresyon görülür. Genelde obezite rahatsızlığı olan kimselerin bed dediğimiz tıkınırcasına aşırı yeme hastalığına daha da yatkın olabileceği görülmektedir. Bu kişiler kilo vermek istedikleri halde başarılı olamadıkları zamanlarda ise aşırı yeme eğilimi göstermektedir. Cinsel istismara uğramak, ruhsal travmalar, fiziksel şiddete uğramak bu rahatsızlığın başlamasında büyük önem taşımaktadır. Bu olumsuz sorunların tamamı genelde ergenlik çağındaki gençler için önemli etken taşır. Bunun sebebi vucut değiştiğinde,kilo alıp vermeler başladığında etrafındaki insanlardan gelen olumsuz tepkiler bu sorunların başlamasını büyük ölçüde hızlandırır. Özellikle kendine güven sorunu yaşayan gençlerde yaptıkları diyet sonucu aşırı yeme isteği şiddetlenebilir.

BED (Tıkınırcasına Aşırı Yeme Bozukluğu)Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir?

Tıkınırcasına aşırı yeme bozukluğu kişilerde maddi manevi birçok sorunlara yol açar. Bu hastalarda genellikle en fazla karşılaşılan durum obezite ve obeziteyle beraber görülen diğer sorunlardır. Tıkınırcasına yeme bozuklu olan kişiler bulimiadan farlı şekilde kusma veya ilaç yardımı ile yediklerini mideden çıkaramadıkları için bir çoğu obezite ve morbid obezite hastalığına yakalanmaktadır. Hastaların tükettikleri yiyecekler genellikle karbonhidrat ve yağ bakımından zengin, çok tatlı ve tuzlu yiyeceklerdir.vucuda asıl alınması gereken vitamin, mineral ve lif alımı oldukça düşük seviyelerdedir. Bundan dolayı bu kişilerde metabolik bakımından çok çeşitli bozukluklar ve hastalıklar meydana gelebilir.

Bu hastalıklar ise :

 • Tip 2 Diyabet
 • Hiperlipidemi
 • Hipertansiyon
 • Kalp Hastalıkları
 • Safra kesesi ve yollarında taş oluşumu
 • Kanserler
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları ( reflü ve gastritler)
 • Osteoartritler
 • Eklem ve kas ağrıları
 • Menstruasyon bozuklukları
 • Kısırlık
 • Erektil disfonksiyon (Cinsel güçte azalma ve iktidarsızlık)
 • Uyku apnesi (Gece uykuda nefes durması ve gündüz uyuklamaları)

Olmak üzere daha fazlada çeşitlilik göstermektedir.

BED (Tıkınırcasına Aşırı Yeme Bozukluğu) Teşhisi

Bed hastalığı ile bulimia hastalıkları birbirlerine çok benzediği halde bed hastalığının bulimiadan farkı ise hastalar yediklerini çıkarmaz ve fazla kilo almaya eğilimleri vardır.

Fizik Muayene:

Tıkınırcasına aşırı yeme bozukluğu olan hastalarda fizik muayenesi yapılması önemli bir noktadır. Çünkü bu soruna sahip hastalar hastaneye gittikleri zaman büyük sorunlar yaşamaktadırlar. Bed hastalığına sahip hastaların öncelikle vücut kitle endeksi değerlendirilir sonra bel ve kalça ölçümleri alınır, cilt kalınlığı ölçümleri de uygulanır. bu kontroller hastanın metabolik durumu ve travma boyutuyla ilgili veri sağlar. Hastanın durumunun değerlendirilmesi bu veriler sonucunda yapılır. Avitaminoz belirtileri ise bütün vücut taranarak değerlendirilir.

Kan testleri ve görüntüleme tetkikleri:

Akciğer filmi, kan sayımı, EKG ve biyokimyasal analizler hastaların sistematik incelemelerinin sonuca ermesi için yapılır. Karaciğer yağlanmasının karaciğerde oluşturduğu olumsuz etkilerin değerlendirilmesi için karaciğer için yapılan testler ayrı bir önem taşır.  NAFLD (non alcoholic fatty liver disease) yada NASH (non alcoholic steatohepatitis) ismi verilen yağlı karaciğer hastalığı ilerleyen zamanlarda siroz hastalığına kadar gidebilir. Böbrek fonksiyon testleri önemli bir özenle incelenir. Başka vitamin ve mineraller varsa bunların oranları incelenerek beslenme kalitesinin derecesi öğrenilir. Tıkanırcasına aşırı yeme bozukluğu bulunan hastalarda uyku düzeninin bozukluğuna dair şikayetler varsa uyku apnesi testleri uygulanır. EKG ve kalp ekosu kardiyoloji uzmanları tarafından özenle incelenir. Batın karaciğer yağlanması ve böbrek dokusunun incelenmesi için çok önemlidir. Bazı hastaların batnı için BT ve karaciğeri için mrı yapılması istenebilir. Bunun sebebi aşırı yağlanmış karaciğer dokusunu usg ile değerlendirilmesi için uygunluğuna bakılmasıdır.

Psikolojik ve Psikiyatrik Açıdan Değerlendirme:

Tıkınırcasına aşırı yeme bozukluğu olan kişilerde, hafif yada ağır depresyonlar sık rastlanan durumlardır. Bu sebepten ötürü hastaların psikolojik incelemelerinin vakit kaybetmeden yapılması gerekmektedir. Bunu yapabilmek için kişilerle birlikte birden fazla seanslar düzenlenmelidir. Tedavi çok uzun ve zor bir dönemi kapsar. Ama değerlendirme ve teşhis son derece önemli ve uzun zaman gerektiren bir dönemdir. Hastalarda iyileşmenin kalıcı olabilmesi için, kişilerin psikolog desteği almaları tedavi için son derece önem taşır.

.BED (Tıkınırcasına Aşırı Yeme Bozukluğu) Tedavisi

Tıkınırcasına aşırı yeme bozukluğu tedavi süreci oldukça zor bir süreçtir. Hastaların mevcut problemlerini çekinerek dile getirmemeleri tedavi sürecini etkileyen en önemli zorluklardan biridir.

Bu hastalığın mevcut olduğu kişilerin çoğu bu durumu ailelerine veya yakınlarına bile söyleyemezler. Tedavilerin genel prensipleri ve ortak noktaları olmasına rağmen, her hastanın tedavisi kendine mahsustur. İl baştaki amaç hastanın aşırı yeme isteğini ve obezitesini kontrol altına almasını sağlamaktır..

Psikoterapi Kognitif Davranışsal-Bilişsel Psikoterapi

Kişinin kendisiyle ilgili olumsuz düşüncelerini ve yemek ataklarını tetikleyen obsesif bozukluklarını düzeltmek hedefiyle bu psikoterapi yöntemi uygulanır. Bu terapi kişinin yemeğe olan bağlılığını ortaya çıkarmak için uygulanır. Uzman  sorunu net olarak görüp, iyileştirmek için çeşitli terapi ve egzersizler uygulamayı hedefler. Bu tedavinin en önemli parçasını sağlıklı beslenme, sağlıklı kilo verme, tonik ve rahatlama gibi egzersizler oluşturur.

Grup Psikoterapisi

Kişiler arası psikolojik terapi yöntemleri kişilerin sosyal sıkıntılarını ve problemlerini çözer. İşte bu tedavinin genel olarak kalıcı ve başarılı olması için çok önemlidir. Çünkü hastalar rahatsızlıklarını aile ortamından ve en yakın arkadaş çevrelerinden saklarlar. Asla paylaşmak istemezler. Kognitif davranışsal psikoterapi ile sıkıntılarıyla yüzleştirilen hastalar kişiler arası terapi sayesinde kendisine yardımcı olacak kişiler seçmektedir. Bazı durumlarda ailesinden ve yakın çevresinden birkaç kişiyi dahil etmekte etkili olabilmektedir.

Diyalektik Psikoterapi

Kognitif davranışsal psikoterapi ve grup psikoterapisi tekniklerinin farklı hallerde birlikte uygulanması ile hasta insanların uzun dönem kazanımlarını arttırmayı amaçlayan terapiye diyalektik psikoterapi denir.bu terapide hasta ile birebir görüşme uygulanır ve hastanın belli zaman dilimleri içerisinde grup terapisi yapması sağlanır.

Metabolik Kontrol ve Tedavi

Psiko terapiler sürerken hastaların obezite rahatsızlıklarından dolayı oluşan farklı birçok metabolik hastalıkları ayrıntılı şekilde incelenir. Tedavileri için emek harcanır.

İlaç Tedavisi

Tıkınırcasına aşırı yeme bozukluğu hastalığında iştah azaltıcı haplar tedavi için kullanılmaktadır. Sibutramine bu tedavi şeklinin başlıca ilacıdır. Diğer taraftan bazı ilaçların kullanımı pek yaygın olmayıp yan etkileri de çok fazladır. Psikiyatristlerin verdiği ve yaygın olarak da kullanılan anti depresanlar da kullanılmaktadır ancak uygun dozlarda kullanılmadığında fazla kilo alımına sebep olabileceği unutulmamalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Cerrahisi İle “Hayallere Tutun”.. başlıklı makalemizde Obezite Cerrahisi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg