Kapat

Obeziteden Kurtulmak için Mucize Arayanlar Yandı

Anasayfa HABER Obeziteden Kurtulmak için Mucize Arayanlar Yandı
obeziteden kurtulmak

Obeziteden kurtulmak için mucize formül aramak yanlış

Piyasanın şarlatanları obeziteden kurtulmak için ümit arayanları dolandırmaya devam ediyor, zayıflama çaylarından mucize besinlere reklamı yapılan zayıflama ürünlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. Ancak Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Sağlık ve Uygulama Merkezi Genel Cerrahi Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı, obeziteyi kaldıracak mucize etkilere sahip herhangi bir formül ya da yiyecek olmadığını, bu tarz ürünlere taviz verilmemesi gerektiğini söyleyerek sağlığını düşünen herkesi uyarıyor. Mihmanlı, sadece bir kişinin kilo vermesinin gösterildiği bu reklamlarda verilen örneğe itimat edilmemesi gerektiğini, bu gibi şarlatanlıklara kimsenin kendisini kaptırmaması gerektiğini söylüyor.

obeziteden kurtulmak

Yakılandan fazla enerji almamak asıl sır

Uzman Mihmanlı’nın açıklamalarına göre obezite beraberinde şeker hastalığı, eklem rahatsızlıkları, bel ve sırtta ağrı, uykuda apne, midede reflü, safra kesesinde taş oluşumu gibi birçok hastalığın da asıl sebebi oluyor. Depresyon, meme ve kolon kanseri gibi korkutucu ve yaygın hastalıklara da yol açabilen obezite, toplum sağlığı açısından önemli bir gündem konusu.

Önlenebilir ölüm nedenleri arasında ikinci sırayı alan obezite bu konuda birinci sırada gelen sigara kullanımı ile adeta yarışıyor. Kendi yaş grubuna göre ömrü 10 sene daha az olan obez bireyler için hayat kalitesinin ise ne kadar düştüğünü sanıyoruz belirtmeye dahi gerek yok.

Obeziteyi önleme konusunda en büyük sır olan yakılandan fazla enerji alınmaması kuralına bağlı olarak aile içinde sağlık korunabilir. Anne obez ise çocukta da obezite görülme riski %10 oranında artış gösterirken, hem anne hem de babanıın obez olduğu ailede çocuk için bu risk %80’e çıkıyor. Yağ hücrelerinin hem sayıca, hem de hacim olarak artış gösterdiği obezitede kadınlar için basen, erkekler için göbek bölgeleri yağlanmadan en çok etkilenen kısımlar olarak değerlendiriliyor.

obeziteden kurtulmak

Prof. Dr. Mihmanlı, Türkiye’yi de içine alan bu büyük riskin hem sağlık için hem de ekonomik açıdan büyük zararlara yol açtığını hatırlatıyor. Kurtulmak amacıyla başvurulması mümkün birçok yol var ancak ürünlerin mucize etkiler göstermesini beklemek, zayıflama ürünleri ile yeni bir hayata başlanabileceğine inanmak oldukça yanlış.  Kişiler uzmanlara başvurarak kendilerine özel olarak oluşturulan bir yol haritasını takip etmeli ve sorunun altında yatan temel sebebi tespit ettirmeliler.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın Sorunu Obezite ile En Çok Bu Ülkenin Başı Dertte ile  dünyayı etkileyen obezite sorunundan en çok zarar gören ülkenin neresi olduğunu öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe