Kapat

Obezitenin Belirtileri Nelerdir Ve Nasıl Önlenir ?

Anasayfa OBEZİTE Obezitenin Belirtileri Nelerdir Ve Nasıl Önlenir ?

Obezitenin nedenlerinden olan stres ve ağır depresyon hastalığının tedavisi için alınan ilaçlar başta olmak üzere farklı ilaç alımları da obezitenin oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Obez kişilerin kendileri gibi obez insanlarla birlikte bir yaşam sürmeleri, gelecek olan nesillerinde hem genetik hem de aile yaşantısından kaynaklanan etrafa dayalı faktörlerin etkisi ile obezite sınırlarına yakın olmasına sebep olmaktadır.

Türkiye genelinde yapılan araştırmalarda obezitenin son on yılda çok daha fazla dikkat çeken ve korkulan bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaya başladığı gözlemlenmiştir. Şehir merkezlerine göçün artması, emek harcayarak beden gücü ile çalışan işçi ve köylünün yerini daha donanımlı teknolojinin alması, masa başı işlerin artması, bilgisayar ve bilişimin hızla yayılması, günlük harcanan enerjinin azalmasına sebep olurken, stresten ve yorgunluktan dolayı her gün giderek artan abur cubur yeme alışkanlığı, kalori yüksek gıdaların tüketimini arttırdığı için enerji artışına sebep olmaktadır. Bundan dolayı vücut dengeyi ayarlayamadığı için yağlanma oranı artmaktadır. Günlük yiyeceklerimiz daha çok karbonhidrat ağırlıklı iken, zaman içerisinde bu ağırlık aşırı yağlı yiyeceklere doğru artış göstermektedir. Bunlarla birlikte günlük yürüyüşün, egzersizlerin azalması da obeziteyi tetikleyen faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Obezite Nasıl Önlenir?

Obezite ile ilgili haberler artış gösterdikçe obezite çeşitleri ve nedenlerine gösterilen ilgi de o hızla artmaktadır. Dünya genelinde obezite hastalığına karşı uyanan bu ilgi, obeziteyle mücadelenin en önemli öncüsüdür.

Farklı büyük şehirlerde obeziteyle ilgilenen merkezler kurularak, obeziteyi önlemek için çalışmalar başlatılmıştır. Bu merkezler başta olmak üzere gazete, dergi ve internet ortamında sağlıklı hem yaşam ve beslenme, hem de obezite diyetleri üzerine yüzlerce binlerce yöntem karşımıza çıkmaktadır.

Bizim size önerimiz ise kendinize değer verin ve sağlıklı nesillere sahip olabilmemiz için sağlıklı yaşamın temel kurallarını eksiksiz uygulayın.

 

Bir önceki yazımız olan Özlem Aydemir 6 Ayda 37 Kilo Verdi.. Devam Ediyor.. başlıklı makalemizde 6 Ayda 37 Kilo Veren Özlem Aydemir hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg