Obezitenin Sebepleri Ve Etkileri Nelerdir ?

Obezitenin Sebepleri Ve Etkileri Nelerdir ?

Obezite sıklıkla aşırı miktarda kalorili beslenen ve gündelik hayatta hareket ya da egzersiz yetersizliği olan bireylerde görülmektedir. Bunun yanı sıra genetik yatkınlık, altta yatan endokrin hastalıklar yada psikiyatrik bozukluk ve kullanılan antipsikotik ilaçlar da obezite nedenleri arasında sayılabilir..

Toplumda ki genel kanı obezite hastalığı olan insanların metabolizma hızlarının düşük olduğu yönünde olsa da, bu durum çok kısıtlı hasta için geçerlidir. Genellikle obezite hastalığı yada morbit obezitesi olan insanlar artmış vücut ağırlığının ihtiyaçlarını karşılamak için normal bireylerden daha fazla enerji harcarlar. Bu nedenle obezite hastalığı yada morbid obezitesi olan hastaların bazal metabolizma hızları artmıştır.

Günümüz dünyasında kullandığımız teknoloji, gün geçtikçe gündelik hayatta bireysel beden gücü kullanımını azaltmaktadır. Özellikle ulaşım araçlarının gittikçe yaygın ve kolay erişilebilir olmasının toplumlardaki obezitesıklığının artışına büyük katkı sağladığı düşünülmekte ve bu durum obezite nedenleri içinde önem taşımaktadır.

Modern hayatın ve özellikle büyük şehir yaşamının bir başka zorunluluğu ise kısıtlı zamanda yemek yeme ve gündelik işlere geri dönme mecburiyetidir. Bu zorunluluk hızlı ve çoğu zamanda kalorili yemek şekillerinin (fast-food) sadece batı ülkeleri değil, tüm gelişmekte olan ülkelerde de yaygınlaşmasını getirmektedir. Özellikle yüksek kalorili yağ ve karbonhidrattan zengin beslenme, obeziteyi yaygınlaştıran  obezite nedenleri arasında  önemli bir tanesi olarak görülmektedir.

Uyku Bozukluğu Obeziteye Neden Olabilir

Bilimsel olarak sonuçlarının doğrulanması için geniş toplumsal çalışmaların devamına ihtiyaç duymakla birlikte, obezitenin artışına yönelik ufuk açıcı önerme ve saptamalar içeren bir çalışmada, başkaca faktörlerin de obeziteye ve obezite hastalığının yayılmasına katkıda bulunabileceği bildirilmiştir. Bu obezite nedenlerinden ilki kalabalık ve stresli şehir hayatının kaçınılmaz bir sonucu gibi duran yetersiz uyumak yada süreğen bir uyku düzenini sağlayamamaktır. Dolayısıyla günlük hayatta ki stres başlıbaşına obezite nedenlerinden birisi olduğu gibi; uyku bozukluğu da obezite nedenleri arasında yer alır.

Diğer obezite nedenleri arasında, çeşitli katkı maddeli yada çevresel kirlilikten etkilenmiş yada GDO içeren yiyeceklerin tüketilmesi sonucu oluşan endokrinolojik uyarılar sonucunda özellikle lipid (yağ) metabolizmasında meydana gelen değişiklikler sayılabilir.

Yaygın olarak kampanyalar ile desteklenen sigara tüketiminin azaltılması istenmeyen şekilde obezite nedenleri içinde yer almayı hak etmektedir. Çünkü sigara açlık uyarısını engeller. Tabii ki obezite hastalığı olmaması için sigara içlimesini önermiyoruz, ancak sigara bırakımının obezite nedenleri içinde yer alabileceğini de unutmamak gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Sorunlar Ve Komplikasyonlar başlıklı makalemizde Tüp Mide Ameliyatı Sonrası hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Cansu Tanrıkulu Cansu Tanrıkulu Obezitehaber.com İçerik Editörü.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. 38 Yaşındayım Samsundan yazıyorum.. 88 kiloyum 166 boyundayım, diyet ile kilo veremiyorum. şeker ve guatır rahatsızlığım var. Ameliyat önerir misiniz yada olan var mı 88 kilo ıle. istediklerimi giyememek beni kahrediyor. önerileri ve düşüncelerinizi bekliyorum.

  2. SLM . Ankarada tüp mide ameliyatı oldum. ilgilenen yada merak eden arkadaşlar varsa bilgilendirebilirim.

  3. Merhaaabaa… 25 kilo gibi bir fazla kilom var ideal kiloma sahip olmak için. Sizce tüp mide ameliyatı gerekli mi? Uyguladığım diyet yada sporlar en fazla 7-8 kilo vermeme yarıyor dahası olmuyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar