Kapat

Obeziteye Dikkat Edin Ömrünüz Uzasın!!

Anasayfa HABER Obeziteye Dikkat Edin Ömrünüz Uzasın!!

Sağlıklı kilo kontrol günü için bir araya gelen Memorial Antalya Hastanesi uzmanları, çağımızın en önemli sorunlarından birisi olan obezite hakkında önemli açıklamalarda bulundular.

Obeziteye Yakalanmış Gençler 12 Yıl daha Kısa Yaşayabiliyor

Toplantıda söz alan Prof. Ali Gürkan, Obezitenin ülkemizde ve dünyada yıllar geçtikçe büyüyen bir tehlike olduğunun altını çiziyor. Özellikle son 10 yıllık dönemde ülkemizde inanılmaz bir yükseliş gözlendiğini belirten Gürkan, şöyle devam ediyor; “ Diyet programları ve spor aktiviteleri çok fazla işe yaramıyor. Genel toplam içerisinde en fazla %10’luk bir kısım bu aktiviteler ile fazla kilolardan kurtulabiliyor. Geri kalan hastalar çok ciddi risk altında. Gençler ise bu durumdan en çok olumsuz etkileneneler arasında. Bu gençlerin yaşam süreleri konusunda 12 yıllık bir kısalma beklentisi meydana gelebiliyor. Ama bütün bu tehlikelere rağmen, Türkiye için obezite ile savaş konusu yeterli düzeyde değil ” dedi.

Kanserin Önüne Geçmek İçin Obeziteyi Durdurmak Şart

ABD de durum pek parlak değil. Bu ülkede 100 kişiden 30 u obezite ile yaşamlarını devam ettiriyor ve oldukça ciddi hastalıkların pençesi altında kalabiliyor. Bu konuya dikkat çeken Prof. Gürkan; “ Obezitenin tedavisi konusunda da en az kanser vakalarına gösterilen önem kadar bir önem gösterilmelidir. Bu hastalığı, yalnızca estetiğin olumsuz görüntülere büründüğü bir hastalık olarak ele alamayız.

Vücut kitle endekslerinde meydana gelecek düşüşler sayesinde, kanser vakalarının artışını durdurabiliriz. Bu durum çok ciddi bir rakama tekabül etmektedir. “ dedi. Bazı Kanser türleri ile aşırı kilo alımlarının ortak bir artış gösterdiğini belirten Gürkan, açıklamalarına şu şekilde devam etti; “ Amerika Birleşik Devletlerinde, Obezite nedeniyle ölen hastaların sayısı, bazı kanser türlerinden ölenlerin neredeyse 3 katı olmakta. Ayrıca bazı kanser türlerinin oluşum nedeni de doğruda aşırı kilo problemleri. Özellikle, Yemek borusunda ve rahimde meydana gelen kanser vakaları, aşırı kilo nedeniyle %40 a yakın bir oranda artış göstermiş durumda. Bu yüzden, Obezitenin kontrol altına alınması bir zorunluluk.”

Cerrahi Operasyonlar Kesin Çözüm Olabilir

Profesör Gürkan, devam ettiği açıklamada, kilo sorununun kalıcı olarak kontrolünde, operasyon seçeneklerinin büyük bir başarı sağladığını belirterek; “ Yan uygulamalar ile başarılı olamayan hastalar, Cerrahi operasyonlar sayesinde başarılı olabiliyor. Ancak bu operasyonlar, ancak belirli bir oranda yüksekliğe sahip hastalarda uygulanabilmekte. Özellikle tüp mide operasyonları oldukça yüksek kilo kayıplarını kısa sürede gerçekleştirebiliyor. “ dedi.

Obezite Hastalıklar Konusunda Bir Temel

Uzman Doktor Gökhan Yazıcıoğlu ise, aşırı kiloların sebep olduğu diğer hastalıklara dikkat çekti; “ Aşırı kilolu kişilerde, başta diyabet olmak üzere, kalp sorunları gibi onlarca farklı nedenden dolayı ölümler ya da çok daha ciddi hastalıklar görülebilmektedir. Oldukça ciddi bir problem olabilen Uyku Apnesi de bu tür hastalarda sıkça gözükmektedir.” Şeklinde konuştu. Yazıcıoğlu, konuşmanın devamında ise; “ Aşırı kilo durumu, yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkilemektedir. Sadece büyük hastalıklar değil, reflü gibi rahatsızlık verici hastalıklar da obeziteye bağlı olarak gelişebilir. Bu durum da, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Hastalığın, tedavisinin kesin olarak yapılabilmesi için, ilgili uzmanlara başvurmak ve değişik ölçütlerden yararlanmak gereklidir.” Dedi.

Yeme Konusunda Eğitim Şart

  Diyetiseyen Berna Ertuğ ise, hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, doğru ve düzenli beslenme alışkanlığı kazanılmasının, obezite ile mücadele konusunda şart olduğunu belirtti. Bu sebeple her bir bireye ayrı ölçümlerin ve bu ölçümlere göre gerekli besin miktarlarının belirlendiğini, bu durumun da, kişilerin yaşamında olumlu değişikliklere yol açtığını sözlerine ekledi.

Psikolojik Tedavinin Önemi

 Uzman Güneş Berk ise, Düzgün bir psikolojinin önemine vurgu yaparak, hem süreç öncesi hem de süreç sonrasında psikolojik desteğin, hastaların dirençlerinde ve şevklerinde önemli bir artışa neden olduğunu, kilo veriminden sonra ise kalıcı kilo veriminin çeşitli uygulamalar ile çok daha başarılı bir şekilde korunduğunu sözlerine ekledi.

 

Bir önceki yazımız olan Biberiye İle Göbek Yağlarından Kurtulun başlıklı makalemizde Göbek Yağlarından Kurtulmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Obeziteye Dikkat Edin Ömrünüz Uzasın!!” üzerine 1 yorum

  1. Erim Yasar says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe