Kapat

Obezite ve Diaybetle Mücadele için İngiltere’den İdrar Testi

Anasayfa HABER Obezite ve Diaybetle Mücadele için İngiltere’den İdrar Testi
obeziteye idrar testi

Obeziteye idrar testi ile tetkik ve teşhis

Obezite ve buna bağlı gelişen diğer bir metabolik sorun olan diyabet tüm dünyanın sağlık kabusu olmaya başlıyor. Artan ve giderek daha küçük yaşlara inen obezite ve diyabet için önlem çalışmalarına bir yenilik de İngiltere’den geliyor. İngiliz bilim adamları yaptıkları bir araştırma sonucunda ortaya obeziteye idrar testi ile müdahale edilebileceğini koyarken, tetkik ve teşhis sürecinde yeni bir devre giriliyor. Peki idrar testi obezite ve diyabeti teşhis etmede ne gibi bir ayrıcalık ya da kolaylık sunuyor. İngiltere’de doğan bu yeni obezite gündemini sizler için ortaya koyuyoruz.

obeziteye idrar testi

İngiltere’den özel idrar testi yöntemi

İngiliz bilim adamları tarafından geliştirilen bir tür idrar testi, doktorlar tarafından obezite riski altında olan hastalar hakkında fikir edinilmesini sağlıyor. Doktorların hastalarına hangi besinlerden uzak durmaları ya da hangilerini tavsiye edecekleri konusunda yön gösterici olan test obezite ile mücadele kapsamında büyük bir yenilik anlamına geliyor.

Newcastle Üniversitesi, Londra Kraliyet Akademisi ve Aberystwyth Üniversitesi ortak çalışmaları sonucu ortaya konan bu obezite testi aynı zamanda diyabet hastaları için de oldukça yol gösterici olabiliyor. Proton nükleer mıknatıs rezonans izgegözlem adı verilen biilimsel bir yöntem kullanılan bu test, tüketilen besinlerin yapıtaşlarınını tespiti için kullanılabiliyor. Yaklaşık 2 sene içinde klinik kullanıma başlanması beklenen bu yöntem basitçe açıklamak gerekirse vücudumuza giren meyve, sebze,  et ya da tahıl gibi farklı besin gruplarının bıraktığı örneklerin gözlemlenmesi için kullanılacak.

obeziteye idrar testi

Gıda gözlemi ile obeziteye dur denecek

Şu anda kullanımda olan obezite testleri teşhis için rakamsal değerleri baz almakta ve hastanın hikayesi kendisinden dinlenilmekte. Ancak hastanın beslenme alışkanlıklarını tamamen kimyasal şekilde ve objektif olarak ortaya koyacak olan bu test yanılgı riskini de düşürmüş oluyor. Obezite ve diyabetin beslenme alışkanlıklarına bakılarak önceden önlenmesi uzmanlar tarafından heyecan bilim dünyasında heyecanla beklenen bir gelişmeye dönüşüyor.

Bir önceki yazımız olan 5 Adımda 2 Senede 72 Kilo Veren Angela Stokes’ un Sırrını Keşfedin ile çiğ beslenme ile 2 yılda 72 kilo veren Angela Stokes’un hikayesini öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg