Kapat

Obeziteye Karşı Pedal Çevirecekler

Anasayfa HABER Obeziteye Karşı Pedal Çevirecekler

Gençlerimizin ve çocuklarımızın temel sağlık sorunlarından biri haline gelen obezite hastalığı için, Milli Eğitim Bakanlığı da (MEB) kolları sıvadı.

Sağlık Bakanlığı, obeziteyle ilgili seminerler, eğitimler verirken; beslenme danışmanlarıyla birlikte çalışırken, obezitenin eğitimi yansıyan tarafı içinse Milli Eğitim Bakanlığı’yla iş birliği yaptı.

Öğrencilerin sadece sokaklarda değil, okullarda da bisiklet kullanmasını ve bunu sağlıkları için yapmasını yaygın hale getirmek için bir protokol imzalayan Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı, obeziteye karşı adımlarını birlikte attı.

Bu protokoldeki amaç, öğrencilerin fiziksel aktivitesini alışkanlık haline getirmek.

Öğrencilerden seçmeli alan olarak “Spor Ve Fiziksel Etkinlikler”i tercih edenler, eğer okullarında bu dersten başarılı olursa, ödül olarak bisiklet dağıtılacak.

Başarılı sayılma ve başarının belirlenmesindeki kriterler henüz belli olmasa da, Türkiye’de öğrenim gören 5 milyon öğrenciden, 1 milyon kadarı bu dersi görüyor.

BİSİKLET KULLANIMI HANGİ ALANLARDA YAPILACAK?

Okullarda kendi bünyelerinin dışında, bisiklet kullanımı amacıyla 25×40 metre genişliğinde açık yada kapalı alanlar oluşturulacak.

Bu alanlarda bisiklet kullanan çocuk ve gençlerin güvenliği ve korunması açısından bu alanın etrafına, alışılmış hale gelen; dikenli teller, sivri uçlu tel ve demirler, korkulacak yükseklikte okul duvarı gibi özellikleri olan koruyucular kullanılmayacak.

Yapılan bu alanlarda park etmek, park alanı olarak kullanmak ve araç trafiği tamamen yasak olacak.

 

Bir önceki yazımız olan Sporla Değil Az Yiyerek Kurtul! başlıklı makalemizde Az Yiyerek Kilo Vermek hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg