Kapat

Obeziteye Neden Olacak Başlıca Risk Faktörleri!

Anasayfa SAĞLIK Obeziteye Neden Olacak Başlıca Risk Faktörleri!

Obezite ve Nedenleri ?

Dünya sağlık örgütünün belirlemiş olduğu oranlarla obezite tesisi konur. Bu oran yetişkin erkeklerde ve kadınlarda değişiklik gösterir. Obezite son yıllarda çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Çocukların aldığı besinlere dikkat edilmesi ve fırsat buldukça spor alışkanlıkları kazandırmak için çocukları teşvik etmek gerekir.

obeziteye-neden-olacak-baslica-risk-faktorleri

Obeziteye Neden Olacak Başlıca Risk Faktörleri

İster çocuklarda isterse de yetişkinlerde düzenli beslenememek ve beslenmede ki hatalar zincir. Spor alışkanlıklar ya da harcanan yetersiz enerji, genetik anne ve babadan alınan genler, psikolojik sorunların olması, kadınlar için doğum sayısı ve bu doğumların arasında ki süreler, zararlı olan sigara ve alkol tüketimi gibi nedenler obeziteye neden olacak ya da risk oluşturacak en önemli sebeplerden bir kaçıdır.

obeziteye-neden-olacak-baslica-risk-faktorleri

Dünyaya gelen bebekler için ilk 6 ay çok önemlidir. Bu ilk 6 aylık dönemde anne sütü alan çocuklara tek başına anne sütünün verilmesi gereklidir. Dünya sağlık örgütü ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, ilk 6 ay ve sonrasının çok önemli olduğunu bildirmişlerdir. 6 aylık süre sonunda tamamlayıcı besinlerinin verilmesi ve en az 2 yaşına kadar anne sütünün verilmesi obeziteye savaş açılması için çok önemli olduğu yayımlanmıştır.

Obezite alınan besinler ve çevresel faktörler sebebi ile her yaş grubunda görülmektedir. Önceki yıllarda çocuklarda obezite görülme oranı %5 iken bu oran son yıllarda %11’lere kadar çıkmıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Nedir Bu Obezite ? başlıklı makalemizde Obezite hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg