Kapat

Obezlerin Psikolojik Destek Alması Şart !

Anasayfa HABER Obezlerin Psikolojik Destek Alması Şart !

Aşırı yemek yeme alışkanlığı beyinde bağımlılık yaratabiliyor ve insanlarda obezite (aşırı şişmanlık) riskini yüksek oranda artırıyor.

Obezite, hafife alınmaması gereken , ölüm riski de taşıyan son derece ciddi bir sağlık sorunudur. Bu hastalığa en başta genetik olmak üzere, çevresel faktörlerde etkili olmaktadır. Hormonal sorunlar,  kalorisi yüksek olan besinlerin çok tüketilmesi, aktivite kısıtlılığı aşırı şişmanlığa sebep olmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünyada en az 2 milyon 800 kişi aşırı kilolu veya obez olduğu görülmüştür. Yine verilere göre 205 milyon erkek , 20 yaşın üzerinde 297 milyon kadının obez olduğu da belirlenmiştir.
Türkiye’de obezite sıklığının yüzde 20, kadınlarda ise bu oranın yüzde 40 olduğu, Türkiye Beslenme ve Sağlık araştırması sonucu tespit edilmiştir.

GİZLİCE TÜKETİLEN YEMEĞE DİKKAT 
Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise gıda bağımlılığı dır.yeme bozukluğu olarak da adlandırılan gıda bağımlılığı, sağlıksız yemenin bir kısır döngü haline dönüşmesi olarak tanımlanıyor.

obezlerin-psikolojik-destek-almasi-sart

Yeme bozukluğu yüksek kalorili yiyeceklerin yenilmesi ve tekrar tüketme isteğine karşılık sürekli tekrar etmesi durumudur. Bu yeme bozukluğunun sebebi ile alakalı bir çok sebep olup, hormonal, genetik ve davranışlar sebepler saptanmıştır. İnsanların kendini mutsuz hissettiğinde yemeye yönelmesi, aç olmadığı halde yeme isteği,bazı atıştırmalıklar tüketilirken kişinin kendini durduramama durumu gıda bağımlılığı olarak tanımlanıyor. Bunlara ilaveten planlananın üstünde yemek yenilmesi, fazla yeme sonrasında duyulan suçluluk, devamlı kilo alma korkusu duyulması gibi sebepler de gıda bağımlılığına sebep olarak gösteriliyor.

PSİKOLOJİK DESTEK ŞART

Gıda bağımlılığı, obez kişilerin yüzde 15-20 sinde görülmektedir. Bu hastalarda daha çok depresyon ve anksiyete görülmektedir. Gıda bağımlılığı olan kişilerde tıkınırcasına yemek yeme, uyanıp gece yarısı yemek yeme ihtiyacı duyulması sık rastlanan bir şeydir. Kişi bunları yapamadığında, alkol, sigara gibi başka bağımlılık yapan maddelere yönelebilir. Bu tür davranışsal sorunlar yaşayan kişiler, vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

Obezite tedavisinde cerrahi operasyonlar bir ekip işi olduğundan, hastaların mutlaka psikolojik destek almalıdır. Hastanın psikolojik olarak cerrahi müdahaleye hazır olup olmadığını görebilmek için, operasyon öncesi ön görüşme sağlanması gereklidir.

 

Bir önceki yazımız olan Emperyalizmin Son Silahı Obezite !! başlıklı makalemizde Emperyalizm hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg