Okul Çağı Çocuklarının Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Olmalıdır?

Okul Çağı Çocuklarının Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Olmalıdır?

Beslenme tüm bireyler için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Özellikle büyüme ve gelişme çağında olan ve okul çağında olan çocukların beslenmelerine son derece önem vermek gerekir. Ülkemizde nüfusumuzun yaklaşık 15 milyonu öğrencilerden meydana gelmektedir. Okul çağındaki öğrencilerin zihinsel ve bedensel gelişiminin yanında okul başarısı içinde beslenme konusunda oldukça özen göstermek gerekir. Sağlıksız bir şekilde beslenme yerine çocukları sağlıklı bir biçimde beslenmeyi öğretmeli ve bilinçlendirmeliyiz.

okul-cagi-cocuklarinin-beslenme-aliskanliklari-nasil-olmalidir

Yapılan araştırmalara göre düzensiz, sağlıksız ve dengesiz bir biçimde beslenen çocuklarda birçok olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Sağlıksız beslenen çocukların dikkat süreleri azalır, derslerde ki başarısında düşüş meydana gelir, algılamada ve öğrenmede güçlük yaşarlar. Burada ailelere büyük sorumluluklar düşer. Aileler çocuklarına sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğretmeli ve bilinçlendirmelidirler.

okul-cagi-cocuklarinin-beslenme-aliskanliklari-nasil-olmalidir

Okul Çağındaki Çocukların Beslenmeleri Aşağıda Belirtilen Şekilde Olmalıdır

Çocukların sağlıklı beslenmesi için dört besin grubundan yemleri gerekir. Öğrencilerin bol miktarda süt ve süt gurubu, et ürünleri, kuru baklagiller, sebze grupları ve meyve gruplarında yeterli miktarda yemeleri sağlanmalıdır.
Bütün gece aç kalan çocukların kahvaltı yapmadan okula gitmemesi gerekir. Kahvaltı öğününde çocukların haşlanmış yumurta, peynir, taze hazırlanmış meyve suyu, 1 porsiyon süt, poğaça, bir kaç dilim ekmek ve mandalina yemeleri gereklidir. Böylece çocukları kahvaltı öğününde yeterli ve dengeli beslenirler.

  • Okul çağı çocuklarının fiziksel ve zihinsel gelişimi için 3 ana öğün ve 2 ara öğün yemeleri gerekir.
  • Çocukların kemik ve diş gelişimi için süt ve süt grubu ürünlerden yeterli miktarda tüketmelidirler.
  • Okul çağındaki çocukları fast food, gazlı içecekleri vb besinlerden uzak tutmamız gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Kabızlık ve Beslenme  başlıklı makalemizde Kabızlığın Nedenlerinden, Kabızlığın Belirtilerinden ve Kabızlığa İyi Gelecek Yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Cansu Tanrıkulu Cansu Tanrıkulu Obezitehaber.com İçerik Editörü.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Balıkesir den ben, adım Inci Topcu , Beslenme kategorisinde ki yazıyı beğendiğimi belirtmek isterim.

  2. ben Aygun Olmez , Okul Çağı Çocuklarının Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Olmalıdır? başlıklı paylaşımınız faydalı oldu sevgili editör Cansu Tanrıkulu , teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar