Kapat

Ramazan’da Doğru Beslenme Kurallarını Unutmayın!

Anasayfa Beslenme Ramazan’da Doğru Beslenme Kurallarını Unutmayın!
oruç tutarken beslenme

Oruç tutarken beslenme kurallarını es geçmeyin

Ramazan kapıda! Uzman Diyetisyen Olcay Barış Ramazan ayı içerisinde vücudunun yaşanan beslenme alışkanlıkları değişimlerine uyum göstermesi için sağlıklı beslenme kurallarının akıllardan çıkmaması gerektiğini hatırlatıyor. Oruç tutarken beslenme büyük bir soruna dönüşüyor, hatalar yapanları büyük sağlık sorunları bekliyor. Doğru bilinen Ramazan’da beslenme yanlışları ise bizimle evlerinize en doğru haliyle geliyor.

Dikkat etmemiz gerekenler burada:

  • Ramazan ayının beslenme konusunda neden olduğu yanlışların başında sahura kalkmamak geliyor. Açlık süresi 20 saatin üzerine çıktığında kan şekerinde büyük düşüşler meydana geliyor, halsizlik hareketsizliğe ve metabolizmanın yavaşlamasına neden oluyor.oruç tutarken beslenme
  • Sahura kalkıldığı zaman ne yendiği en az sahurun kendisi kadar önemli. Kalorisi yüksek ve yağlı yiyecekler yemek sahurdan iftara kadar geçen sürede kişilerin kendini halsiz hissetmesine yol açan bir başka hata.
  • Sahurda tüketilmesi gerekenlerin başında protein deposu yumurta geliyor. Yumurtayı kahvaltı niteliğinde geçirilen bir sahur içerisinde mutlaka tüketmek ve böylece protein eksiğini karşılamak gerekiyor.
  • İftar esnasında kan şekerini aniden yükseltecek yiyeceklerden uzak durmak gerekli. Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği yemek çok daha akıllıca olacaktır.
  • İftarı mümkünse ikiye bölmek en faydalısı. Çorba ile yapacağınız bir başlangıç sonrasında hafif bir atıştırma, ana yemek ve 2 saat kadar sonrasında tatlı tüketmek doğru olacak. İftarda bir anda yemenin bedeli mide rahatsızlıkları ile ödenebilir.oruç tutarken beslenme
  • Su tüketmenin önemi bu süreçte hayati büyüklükte. Su tüketimini iftar ve sahur arasındaki sürece yaymak gerekiyor ve yine günlük 2 litre olan su ihtiyacını karşılamanın şart olduğu hatırlatılıyor. Aksi takdirde gün içinde dehidrasyon tehlikesi oruç tutmak isterken sağlığından olacak kişileri bekliyor.
  • Pişirme şeklini değiştirmek için Ramazan ayı oldukça ideal. Bu konuda kızartma, mangal ya da yağlı yemekleri, ızgara ya da haşlamaya dönüştürmek en etkilisi. Bu sayede birçok besin gerçek değerini de koruyacaktır.

Bir önceki yazımız olan 100 Kilodan 0 Bedene Uzanan Bir Başarı Öyküsü ile tüp mide ameliyatı olarak 100 kilodan 48 kiloya düşen Özge Cent Tosun’un başarı hikayesini öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe