• 167.662
Anasayfa
Anne / Çocuk Bebeğin Eşinin Aşağıda Olması Ne Demektir? Plasenta Previa Ne Demektir?

Bebeğin Eşinin Aşağıda Olması Ne Demektir? Plasenta Previa Ne Demektir?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Bebeğin Eşinin Aşağıda Olması Ne Demektir? Plasenta Previa Ne Demektir?

Gebelikte bebek eşinin aşağıda olması ne demektir? Plasenta previa ne demektir? Plasenta previa sebepleri ve belirtileri nelerdir? Plasenta previanın anne ve bebek için riskleri var mıdır? Plasenta previa çeşitleri nelerdir? Plasenta previa tedavisi nasıldır? Hazırladığım bu yazıda bebek eşinin önde olması hakkındaki merak ettiğiniz her şeye yanıt bulmak için araştırma yapıp bir yazı hazırladım. Şimdi  dilerseniz yazımı okumaya geçelim.

Gebelikte Bebek Eşinin Aşağıda Olması

Gebelikte Bebek Eşinin Aşağıda Olması

Gebelikte Bebek Eşinin Aşağıda Olması

Bebek eşi yani Plasenta anne rahminin içerisinde bebeğin yaşamını devam ettirmesine yarayan geçici bir hayati organdır. Plasenta döllenme ile beraber başlayan gebelik sürecinde 3. haftadan itibaren embriyodan çıkan uzantıların annenin kan duvarı ile bağlantı kurarak rahim duvarı ile bağlanıp orada tutunması ile oluşur. Gebeliğin ilk haftaları ile oluşan plasenta (bebeğin eşi) genelikle rahimin üst tarafında oluşur ve orada gelişmeye başlar. Ancak bazı durumlarda plasenta rahim kanalına yakın bir yerde yada tamamen rahim ağzını kapatır. Bu duruma plasenta previa denir.

Gebeliğin ilk haftalarında rahim ağzına yerleşmiş olan bebeğin eşi hamilelik haftaları ilerledikçe hareket eder ve yukarı çıkar. Bu sebeple ilk haftalardan plasenta previa tanısı konulmaz. Bu tanının konulması için 25. hafta beklenir.

Plasenta Previa Neden Olur?

Tam olarak bebek eşinin rahim ağzını neden kapatarak geliştiği bilinmemektedir ancak bazı etkenler buna sebep olabilir.

  • Daha önceki gebelikte plasenta previa durumunu yaşamak sonraki gebeliklerde de bu durumu yaşama riskini arttırır.
  • Doğum sayısı arttıkça ve sezaryen doğumlardan sonrada plasenta previa durumu daha sık rastlanır bir durumdur.
  • Gebelik döneminde sigara kullanımı da bebek eşinin aşağıda olmasında etkilidir.
  • 35 yaş üstündeki gebeliklerde görülebilir.
  • Çoğul gebeliklerde yaşanabilir.
  • Rahimde kist ya da miyom olan anne adaylarına plasenta previa durumu daha sık görülür.
Plasenta Previa Belirtileri, Nedenleri

Plasenta Previa Belirtileri, Nedenleri

Plasenta Previa Belirtileri Nelerdir?

Genellikle plasenta previa durumu 25. haftadan sonra netlik kazanır. Kanama olması bu durumun en belirgin özelliğidir. Kanama birden başlayacağı gibi doktor muaynesinden sonra ya da cinsel ilişki sonrasında da başlayabilir. Bunun sebebi plasentaya ait kan damarlarının açılmasıdır. Bu durum olumsuz sonuçlar doğurabilir. Eğer kanama çok şiddetli ve durmayacak gibi ise gebeliğin kaçıncı haftasında olunursa olunsun sezaryen doğum yapılır. Ama eğer kanama kontrol altına alındıysa ve gebelik haftası da iyice ilerlediyse anne adayına cinsel ilişkiden kaçınarak evde yatak istirahati verilir. Kanama 36. haftadan sonra başladıysa artık bebek gelişimini tamamladı diye düşünülür ve sezaryen doğum başlatılır.

Plasenta Previa Çeşitleri Nelerdir?

Plasenta doğumu engelleyecek şekilde olması gereken yerde yerleşmesinin 4 farklı türü vardır.

  • Rahim ağzının tamamının plasenta ile kapanmasına Plasenta previa totalis denir.
  • Plasenta aşağıya yerleşmiş ancak rahim ağzını tamamen kapatmıyorsa Plasenta previa parsiyalis denir.
  • Plasenta rahimde aşağıda yerleşmiş nacak rahim ağzının bir kenarına değiyor tamamen kapatmıyorsa bu duruma Plasenta previa marginalis denir.
  • Plasenta rahim ağzına değmiyordur ancak yine de rahim ağzına yakın yerde yerleşmiştir.  Bu duruma aşağı yerleşimli plasenta denir.

Plasenta Previa Riskleri Nelerdir?

Plasenta Previa Riskleri Nelerdir?

Plasenta Previa Riskleri Nelerdir?

Anne Açısından Riskler

Plasenta previa ani kanamalara sebep olabilir. Bu kanamalar açık renkli ve ağrısız olabilir. Şiddetine göre anneyi şoka sokabilir. Bu kanama devam ederse anemiye sebep olabilir. Doğum esnasında plasentanın ayrılması zorlaşabilir. %10 ihtimalle rahim alınması durumu yaşanabilir.

Bebek Açısından Riskler

Oluşan kanama bebekte de anemiye sebep olabilir. Yenidoğan bebeklerde anemi çeşitli hastalıklara sebep olur. Anne karnındaki bebeğin pozisyon bozukluğuna sebep olabilir. Baş aşağı durması beklenen bebek poposu aşağıda yada yan ve çapraz durabilir. Nadir olsa da plasenta previa durumu erken doğuma sebep olabilir. Plasenta previa durumu yaşayan annenin bebeği rahim içerisinde yeterince gelişmeyebilir bu da gelişme geriliğine sebep olur.

Plasenta Previa Tedavisi Nasıldır?

Plasenta previa durumu nadir görülen bir durumdur. Bu durumun riski doğuma kalan süre, plasentanın konumu, ve rahimi ne kadar kapladığına göre önem taşır. Doktor kontrolünde gelişen bir durumdur. Her muayenede doktorunuz tarafından takip edilir ve sizi doğum için en ileri haftalara taşımak asıl amaçtır. Gebeliğin son haftalarına girip hala plasenta previa durumunu yaşıyorsanız sezaryen doğum doktorunuz tarafından önerilir. Tamamen rahim ağzının kapatmadığı durumlarda normal doğum yapılabilir ancak bu durum yine de doktorunuz kararına bağlıdır. Sizin yapmanız gereken doktorunuzun dediklerine uymak, dinlenmek, kanama arttırabilecek egzersizlerden kaçınmaktır.

Plasenta previa korkulacak bir durum değildir. Nadir görülen bir durumdur ve doktorunuz tarafından teşhisi konulur. Doktorunuz gerekli takibi yapacaktır. Sizin için en güvenli hamileliği yaşamanız için yapmanız gerekenler hakkında size bilgi verecektir.

Bebeğin Eşinin Önde Olması (Plasenta Previa) Nedir? – Video

Siz gebeliğiniz de bebek eşinin aşağıda olması durumunu yaşadınız mı? Hamileliğinizin kaçıncı haftasında bunu öğrendiniz? Plasenta rahiminiz de hangi konumdaydı. Bu durum doğuma kadar devam etti mi? Bu durumu yaşayan ve merak eden sevgili okurlarımız için bize yazarak onlarında bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg