Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır?

Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır?

Obezite günümüzün en ciddi sağlık problemleri arasında olup, tüm dünyayı sarmış durumdadır. Yapılan araştırmalara göre obezite olan kişilerin sayısı dünyada açlık çeken insanlardan daha fazladır. Obez olan hastalara uygulanan Bariatrik cerrahinin başarı sayısı ülkemizde oldukça artış göstermiştir. Bariatrik cerrahi ardından meydana gelen sarkmaları gidermek için Postbariatrik cerrahiye başvurulmaktadır.

Bariatrik cerrahi, obezite teşhisi konulan hastalara, vücut kitle indeksi normali fazlasıyla aşmış ve kesinlikle diyet ve egzersiz programlarından sonuç alamayan kişilere genel cerrahi uzmanları tarafından yapılan cerrahi girişime verilen isimdir. Bu girişimlerde tüp mide, mideye kelepçe veya balon uygulaması, mide bypassı gibi farklı işlemler uygulanabilir. Bu işlemlerden hangisi uygulanmasında hastanın kişisel faktörleri büyük rol oynar.

Kişinin fiziksel durumu da göz önünde bulundurularak doktor tarafından planlanan bu uygulamalar kişinin istediği görüntüye kavuşması için oldukça önemlidir. Bu operasyonlar sonrasında hastalar ciddi anlamda ve hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşarlar. Bu ameliyatlar ile sadece zayıflama sağlanmaz, kişilerdeki metabolik sorunlarda bu tedavi sürecinde çözümlenir. Bariatrik cerrahi işlemleri ile hastalar istedikleri zayıflığa ulaşırlar, ancak bu gibi işlemler sonrasında pek çok sarkma sıkıntıları oluşabilir. Bariatrik cerrahi öncesi yaşanacak olan bu sıkıntılar doktor tarafından hastalara anlatılır. Tüm detayları ile gerekli bilgilendirme yapılır, hasta bilinçlendirilir ve daha sonra operasyona geçilir.

Bariatrik cerrahi sonrasında hastalar çok hızlı kilo kaybı yaşarlar ve istenmeyen deri sarkmaları yaşanır. Bu sarkmaların giderilmesi için bir veya birden fazla seans olacak şekilde ameliyatlar uygulanır. Bu ameliyatlara Postbariatrik cerrahisi ismi verilir. Postbariatrik cerrahisi, mide ameliyatı geçirmiş obez hastalarına uygulanır. Bu hastalar Bariatrik cerrahi sonrasında hızlı kilo kaybı yaşadıkları için vücutlarında bazı deformiteler oluşur. Kol ve bacaklarda sarkmalar, göbek, bel, bacak iç kısımlarında, bazen de sırt bölgesinde oluşabilen bu sarkmalar birkaç seansla düzeltilebilir veya tek ameliyat kombine edilebilir. Vücuttaki sarkmalar gerdirme işlemi ile düzeltilir.

Postbariatrik cerrahi sonrası hastalar en fazla iki gün hastanede kalırlar, ancak bu süre hastanın ve uygulanan ameliyatın durumuna göre değişir. Ameliyat sonrası bir ay süre ile korse giyilmesi gereklidir. Hastaların ameliyat sonrasında düzenli olarak takibe alınması ve vücut kitle indeksinin sürekli kontrol edilmesi gereklidir.

Bariatrik cerrahi sonrasında hastaların hızlı kilo kaybetmesi ve istedikleri kiloya ulaşmaları tedavinin sonu anlamına gelmez. Postbariatrik cerrahi işleminin kalıcı ve sağlıklı olabilmesi için bir yıl süre ile hastaların beklemesi ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeleri gereklidir. tüp mide ameliyatı gibi Bariatrik cerrahi işlemleri sonrasında hastalarda yaşanan sarkmaların en aza inmesi için düzenli egzersiz uygulamaları gereklidir. Bariatrik cerrahi sonrasında katı gıdaların kesilmesi sonucunda yoğun medikal tedavi gerekli görülebilir. Bu durum vücut dengesini sarsan bir durumdur. Hastanın bu süreçlerde iyi takip edilmesi gereklidir.

 

Bir önceki yazımız olan Dumping Sendromu Nedir Ve Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde Dumping Sendromu hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Merhabalar ben Ayşe Topçu. 1985 Çanakkale doğumluyum, yaklaşık 3 yıldır özellikle sağlık ve beslenme alanında kendi tecrübelerimi yazıya dökmekteyim. Asıl mesleğim özel bir şirkette Kalite Sistem Yöneticiliğidir. Uludağ Üniversitesi Endüstriyel Elektronik ve Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. Sağlıkla ilgili yazılarımla, sizleri forma sokacak, kendinizi çok daha iyi hissettirecek ve özgüveninizi arttıracak olan altın değerindeki öneri ve bilgilendirmelerimi sizler için Obezitehaber.com üzerinden paylaşacağım... Umarım faydalı olabilirim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır? başlıklı yazınız çok güzel, aynı konu içerikli yazıları bekliyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar