Kapat

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Anasayfa ESTETİK Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Bariatrik Cerrahi, ciddi  kilo problemi yaşayan  kişilere uygulanan obezite cerrahisi  sonrası bedende oluşan sarkma,  ve deformasyonları düzeltmek için  uygulanan vücut şekillendirme ameliyatlarıdır. Zira bu operasyon sonrası kişi 30 ile 90 kg arası bir kilo kaybı yaşar. Bu da vücutta ciddi oranda sarkma ve deformelere yol açar.

Bariatriks ise aşırı kilolu olma durumu yani obeziteyi önleme, yol açan nedenlerle mücadele etme ve bu amaçla uygulanan tedavi planlarına verilen genel bir addır. Post Bariatrik Cerrahi plastik cerrahların uzmanlık alanlarıdır.  Bu uygulamalara kısaca Body lifting (vücut germe) adı verilir.

  • Vücut germe , fazla kilolu vücutta  hızlı kilo verme ile meydana gelen sarkma ve  deformasyona neden olan fazla dokuların vücuda yeniden şekil için cerrahi olarak çıkarılması ile sonuçlanan bir operasyondur. Birçok plastik cerrah  body lift uygulamasında  kalçanın gerilmesi ile beraber karın germe operasyonunuda bir arada yapar.
  • Bu operasyona  aday kişiler genellikle obezite cerrahi uygulaması geçiren  hastalardır. Uygulanan işlemde  sadece yağ dokuları değil sarkmış fazla sarkan deri  alınır.
  • Body lift işlemi öncesinde kişinin ideal kilosunu bulması gerekmetedir.Zira bu operasyonda amaç sarkan dokuların ve derinin bedeni küçülterek yeniden şekil vermektir. Ameliyat sonrası alınan veya verilen kilolar sağlanan estetik görünümünü değiştirebilir.
  • Vücut germe  cerrahisi ile aynı seansta veya başka bir seansta  yüz, meme, sırt, gıdı, kol  bölgelerin de gerilmesi ile genel vücut şekillendirmesi yapılabilir.
  • Operasyon süresi genel olarak 4-6 saattir.
  • Operasyon öncesi detaylı bir check-up yapılması zorunludur. Ağır sigara içenler, psikiyatrik rahatsızlığı olanlar veya  diyabet tansiyon gibi yüksek cerrahi risk taşıyan hastalar operasyona alınmaz.
  • Fazla kilolardan radikal bir şekilde   kısa sürede kurtulmak için cerrahi  operasyonları geçirmiş kişiler, eski sağlık durumlarına kavuşmaları biraz zaman alacağından  bu yöntemler sonrasında uzun süren  uyumlanma ve sağlığa kavuşma sürecini tamamlamadan bu şekillendirme operasyonlarına girmemelidirler. Bu süreç bazı araştırmacılara göre 30 yaş altında en az 2 yıldır. Yine bu gruptaki  için operasyon öncesi vücut sağlığı  ve psikolojik değerlendirme özellikle gerekmektedir.
  • Uzun süren bu operasyonlardan sonra günlük aktivitelere tam olarak 2 hafta sonra, işe 4. haftada ağır egzersizlere ise 2. ay sonunda dönülebilinir. Operasyon sonrasında hastanın, sağlıklı ve sürdürülebilir bir beslenme ve egzersiz programını içeren bir yaşam tarzını benimsemesi gerekmektedir.Bu operasyonun kalıcı ve etkili olabilmesi için özellikle önemli bir süreçtir..
  • Operasyonu yapacak olan cerrahın deneyimli ve uzman  bir plastik cerrahi uzmanı olması gerekir. Olası riskler, operasyona hazırlık süreci, operasyon öncesi gerekli olan hususlar, estetik beklentileriniz ve sonrasında uyulması gereken koruyucu, sağlıklı yaşam önerilerini kendisinden sormalı, bedeninizi ve sağlığınızı bu anlamda çok iyi izlemelisiniz.Operasyon sonrasında da doktorunuzun tavsiye ve önerilerine muhakkak uymanız gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Hızlı Kilo Alan İnsanı Olmak İstiyormuş! başlıklı makalemizde En Hızlı Kilo Alan İnsanı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg