Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 70.182

Post Bariatrik Cerrahisinin Riskleri Nelerdir?

Anasayfa
ESTETİK Post Bariatrik Cerrahisinin Riskleri Nelerdir?

Post Bariatrik cerrahi, beden kitle indeksi 40ın üzerinde olan ve mide kesme, küçültme gibi Bariatrik cerrahi uygulanan ve bu işlemlerin sonrasında hızlı kilo kaybına bağlı olarak vücudunda sarkmalar oluşan kişilere uygulanan vücut şekillendirme ameliyatlarıdır. Bariatrik cerrahisi sonrasında bir yıl içerisinde yaklaşık 30- 90 kilo arasında bir kayıp yaşanır. Hızlı kilo kaybı sonrasında oluşan sarkmalar ve deformasyonların düzeltilmesi için Post Bariatrik cerrahi uygulaması yapılır. Bu operasyon Bariatrik cerrahi sonrasında hastanın bir yıl süre ile bekleyerek sağlıklı bir vücuda ve normal beden kitle indeksine ulaşmasından sonra uygulanır.

Cerrahi işlem sonrasında hastaların yaşayabilecekleri hakkında uzmanların kişileri bilinçlendirmesi ve detaylı bilgi vermesi gereklidir.

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi sigara kullanan hastalarda 2 hafta önce sigara bıraktırılmalıdır. Ameliyat sonrası da 2 hafta kullandırılmaz. Kan sulandırıcı ilaçlar ameliyattan on gün önce bıraktırılır. Hastanın devamlı olarak aldığı vitamin hapları veya başka ilaçlar varsa bir hafta önceden kesilmesi gereklidir. Doktorun ameliyat öncesi hastanın tüm detaylarını bilmesi gerekir.Post Bariatrik cerrahi hastanın fiziksel durumuna göre özel olarak tasarlanır. Her insanın yapısı ve ihtiyacı farklılık gösterir. Uzman cerrahlar hastanın kişisel ihtiyaçlarına göre en uygun işlemi seçer. Tüm sarkmaların tek bir ameliyatta yapılması mümkün olmaz. Çünkü böyle bir işe kalkışılması hastalar için tehlikeli olabilir. Bu sebeple post Bariatrik cerrahi uygulaması alanında tecrübeli uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Hastalara uygun zamanda uygun kombinasyonları oluşturarak hastaya uygun ameliyatı planlaması yapılır. Bu süreçlerde hastaların sabırlı olmaları ve doktorlarının önerilerinden şaşmamaları gerekir.

Güvenilir ve uygun olan işlemi cerrahlar planlar. Post Bariatrik cerrahi ameliyatı hastanelerde genel anestezi altında yapılır. Operasyonların süreleri yapılacak olan işlemlere göre değişiklik gösterir. Yüz, kol ve bacak, bel, sırt, göbek germe, popo kaldırma, göğüs toparlama işlemlerinden birlikte yapılabilecek olan kombinasyonlar seçilir ve uygun zamanda hastalara uygulanır. Her seanstan sonra iyileşme süresi bırakılır. Bazı operasyonlardan sonra revizyon işlemi gerekebilir.

Her ameliyatta olduğu gibi post Bariatrik cerrahisi sonrasında da bazı sorunlar yaşanabilir. Hastaların şikâyetlerinin en aza indirilmesi için cerrahlar uygun ilaç tedavisi uygularlar. Ağrılar için ağrı kesici tabletler yeterli olmaktadır. Ameliyat sonrası oluşabilecek kanamalar için önlem alınır. Hastalar ameliyattan sonra bir veya iki gece hastanede kalırlar. Hangi alana işlem yapılmış ise o bölgeye uygun korseler giydirilir. Bu korseler bir ay süre ile kullanılır. Çoğunlukla 3. Günde banyo yapılmasına izin verilir. Korselerin daha uzun süre giyilmesi gerekebilir. Bu ayrıntılara doktor karar verir. Uygun iyileşme süresinden sonra hastalar diğer seanslar için hazırlanır.

Post Bariatrik cerrah sonrasında yara izlerinin kalacağı göz önünde bulundurulmalıdır, hastaya bu konu hakkında bilgi verilmelidir. Operasyon sonrası oluşacak olan izler bikini altına saklanacak şekilde bırakılmaya çalışılır. Bacak ve kollarda kalabilecek izler ise iç kısımlara saklanır. Hastalar bu izlerin kalıcı olduğunun bilincinde olarak operasyona girmelidir. Operasyon sonrası iyileşme sürecinde hasta sürekli doktor kontrolünde olmalıdır.

.
Bir önceki yazımız olan Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır? başlıklı makalemizde Post Bariatrik Cerrahi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg