Kapat

Ramazan Yaklaşıyor: Ani Tokluğun Risklerinin Farkında mısınız?

Anasayfa Beslenme Ramazan Yaklaşıyor: Ani Tokluğun Risklerinin Farkında mısınız?
ramazanda sağlıklı beslenme

Ramazanda sağlıklı beslenme şart!

Ramazan ayı tüm bereketi ile yaklaşırken sağlıklı beslenme kurallarını da yeniden hatırlamamız gerektiğini düşündürüyor Ramazan ayı içinde herkesin beslenme alışkanlıkları baştan aşağı değişiyor, uzmanlara göre Ramazanda sağlıklı beslenme için vücudun dinlendirilmesi ve arındırıcı besinlerden yardım alınması gerekiyor. Kilo alımı tolere edilebilir ve değiştirilebilir bir sorun desek dahi yanlış beslenme ve aniden yaratılan aşırı tokluk akut ya da kronik sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor.

 

Sahura kalkıyoruz

Uzun süre aç kalmak metabolizmada yavaşlamaya neden oluyor. Bu nedenle sahura kalkmayıp kendinizi aç bırakmak oruç tutan kimseye önerilmeyen bir yanlış. İftar sofrasında fazla yemek ve ardından tatlılar ile devam etmek ise uzun süre aç kalmış olan bünye içi bir şok demek. Sindirim sisteminin yanı sıra vücudun kan şekeri dengesi de bu hatalarla alt üst olabilir.

ramazanda sağlıklı beslenme

Su tüketimi

Vücudunuz beslenmeden uzun süre dayanabilen bir yapıya sahip. Ancak su olmadan hayati fonksiyonların yerine gelmesi mümkün değil. Kendinizi susuz bırakmak yani iftar ya da sahurda yeterince su almamış olmak ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarmak demek. İftar saatinden sahura kadar 1,5 litre su tüketmeye çalışın, ek olarak iftar esnasında yarım litre su tüketmek de fazla yemenizi engelleyeceği gibi su ihtiyacınızı karşılamaya destek olacak.

Vücut besin olmadan ayakta kalabilir ancak su olmadan metabolik faaliyetleri gerçekleştiremez ve ciddi sağlık riskleri ortaya çıkar. Bunun önüne geçmek için iftardan sahura kadar 1,5 litre su içilmelidir. İftarda ek olarak yemekle beraber 0,5 litre su su günlük ihtiyacı karşılar.

ramazanda sağlıklı beslenme

İftarda dikkat

Bütün gün aç kalmış olan bünyenizin ilk karşılaşacağı menü olan iftar sofrası en çok dikkat edilmesi gereken nokta. İftar esnasında açlık ile bir anda yemek yerine yavaş yavaş ve çok çiğneyerek yemeye özen gösterin. Tatlıyı yemek için iki saat bekleyin ve sütlü hafif tatlıları tercih edin. İftar sonrasında  20- 30 dakika yürüyüş yapmak da dikkat edilmesi gerekenler arasında.

 

Bir önceki yazımız olan Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi’nden Obezite Tedavisi haberi ile ESOGÜ yetkilileri tarafından obezite tedavisi hakkında yapılan açıklamaları öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe