Kapat

Ramazan’da Tatlı Yerken Bunlara Dikkat!

Anasayfa Beslenme Ramazan’da Tatlı Yerken Bunlara Dikkat!
ramazanda tatlı

Ramazanda tatlı yiyin ancak…

Ramazan doğru beslenme sorunlarının daha da ön plana çıktığı, her açıdan sağlığınızı ve kilonuzu kontrol altına almak için ekstra özen göstermeniz gereken bir süreç. Kişiler gün boyu aç kalıp sonrasında saatler içinde yedikleri ile tüm günlük ihtiyaçlarını karşılarken bir yandan da sağlık kurallarını göz önünde bulundurarak çıkabilecek olası sorunları önlemeli. Bu konuda en çok sorulan soruların başında gelen Ramazanda tatlı yerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında gerekli bilgileri ise Diyetisyen Özge Öçal’dan alıyoruz.

Hangi tatlı kaç kalori?

Ramazan içinde en çok tüketilen tatlı tarifleri ve onların kalorileri hakkında bilgiler veren Öçal’dan aldığımız listeye göre şerbetli tatlıları tüketirken artık bir kere daha düşünmek gerekecek.

ramazanda tatlı

4 adet Kemalpaşa tatlısının içinde 476, 4 dilim baklavanın 425 kalori var. 150 gr. şekerpare tüketmenin enerjiye katkısı ise 446 kalori. 5 adet lokma yemek 362 kalori ile nispeten daha iyi. Ancak meyvelerin hafif kalorisini şerbetli tatlıları daha sağlıklı kılmak için kullanmak isteyenlere 157 kalori ile 1 porsiyon ayva tatlısı önerilebilir.

Ramazan’ın en sevilen tatlıları arasında başı çeken güllacın 200 gr.ı 235 kalori iken bir diğer sütlü tatlı seçeneği olan sütlacın kasesi ise 299 kalori ediyor.
Hurmayı çikolata ile yiyecek gurmeler için 2 adet ezilmiş hurma topunun 145 kalori ya da sütlü tatlılardan gitmek isteyenler için sütlü Nuriye tatlısının bir porsiyonunda 445 kalori olduğunu söylemekte fayda var.

ramazanda tatlı

Hangisini tercih etmeli?

Uzmanlara göre Ramazan ayı içinde tatlı tüketmek gün içinde kaybedilen enerjinin ve düşen kan şekerinin yerine getirilmesi için oldukça normal. Ancak bu esnada daha çok sütlü tatlılar, hatta doğal şeker içermesinin yanında vitamin desteği sağlayacak olan meyve tüketimine daha çok özen göstermekte fayda var. Dilerseniz içeriğindeki şifa veren özellikleri ile özellikle diyabet hastalarına önerilen hurma ile yaratıcı tatlılar yaparak bu kaloriyi daha da düşürebilir, şerbetli tatlı yapılan günlerde ise tüketilen miktara oldukça özen göstermelisiniz. Tatlı sonrası yapılan yürüyüşler fazla kalorinin yakılmasına yardımcı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Göçler Obeziteye Yol Açabilir mi? haberi ile obezite ve ağız – diş sağlığı ilişkisini öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe