Kapat

Rtük De Obezite İle Savaşa Katıldı

Anasayfa HABER Rtük De Obezite İle Savaşa Katıldı

Sabah Gazetesi’ne yeni Rtük yasasını anlatan Rtük Başkanı, tatlı tuzlu yiyecek ve içeceklerin, kola, gazlı, fast-food gibi gıdaların obeziteye yol açtığı için ekranlara gelmeyeceğini açıkladı.

Çocuklar arasında hızla çoğalan obeziteye karşı savaş mücadelesine Rtük de katıldı. Artık ekranlara gazlı, kola, fastfood gibi gıdalar, tatlı tuzlu yiyecek ve içeceklerin reklamının yapılmayacağını belirtti. Yeni yasa ile televizyonda çıkan akıllı işaretlerin gerçekten akıllı olacağını söyleyen başkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilip, Cumhurbaşkanımızın onayına sunulan Rtük yasası ile açıklamalarda bulundu;

rtuk-de-obezite-ile-savasa-katildi

Yeni yasa içinde ilk defa reklamlarda tuzlu, gazlı, şekerli içeceklerin engellenmesi için bir madde getirilmiş oldu. Televizyonlarda çocukları obeziteye yönlendirecek gıdaların reklamı artık yapılmayacak. Beslenme diyetlerinde fazla tüketimi önerilmeyen gıda ve maddeler içeren içecekler ve yiyecekler ticari mesajlarda ya da çocuk programlarında artık olmayacak. Bu yeni gelen yasada çocukları obeziteye gibi problemlerle karşılaştırmak için yasaklı ürünlerin reklamının engellenmesi hususunda hassasiyet gösterilecek.

Televizyon programlarında bulunan akıllı işaretler yasa ile birlikte mecburi hale getiriliyor. Belli başlı programlar artık belli saatlerde sonra yayına verilecek. Mesela kodlamasında program +18 demiş ise bu program sadece gece 23.00 ten sonra yayına verilebilecek. Daha önceden bu işaretler yayıncıların önemi dışında olduğu için, daha erken saatlerde verilebiliyorken artık bu mümkün olmayacak. Aksi takdirde yanlış işaretlerle yapılan yayınlarda para cezası ve yayın durdurma kuralları uygulanacak.

Reçetesiz ilaç reklamı konusu zaten yeni olan bir yasa değildir.  Reçetesi olan ilaçların ve tedavinin reklamı yapılamaz. Ülkemizin de hem fikir olduğu Avrupa Konseyi’nin TV sözleşmesinde böyle bir kural bulunmaktadır. Reçetesi olmayan ilaçlarının reklamının yapılması da sınırlı ölçüler içinde serbest olacak.

Sağlık Bakanlığı açıklama yapmadığı için bugüne dek reklam yayınlanmadı. Tüm eczacılar ilaç reklamları yasası geldi diye; milliyet zehirlenecek gibi sözlerle tepki göstermekte haklı değillerdir. Reçetesi olmayan ilaçların reklam yapıldığında ilaçların satışı market mağazalarında yerini alabilecek.

Tüm dünyada dizilerin süresi 25 – 60 dakika olmakta, fakat Türkiye’de bu süre en az bir buçuk saat sürmektedir. gün içinde 15 saat çalışmakta olan set işçileri bulunmaktadır. Bu konu sağlık bakanlığından daha çok çalışma bakanlığını ilgilendirmektedir.

Yeni Rtük Yasasının Kabul Gördüğü Diğer Yenilikler;

  1. Trt de denetimlere katılacak
  2. Haber yayınlarında doğal seslerin dışında efekt kullanılmayacak
  3. Reklamların ses düzeyleri yayın seslerinden daha fazla olmayacak
  4. Düzeltme ve cevap metinleri 1 hafta içinde yayına verilecek
  5. Siyasi parti ile adaylar artık reklam yapabilecek
  6. Özürlülere, güçsüzler ve çocuklara istismar içerikli yayınlar ceza alacak
  7. Konuşma dilinin seviyesiz argo ve kaba kullanımına izin verilmeyecek
  8. Çizgi filmlerin günlük yaklaşık olarak en az yüzde 20 si, çocuk programlarının da yüzde 40 ı gibi oranda yerli programlar olacak.

 

Bir önceki yazımız olan Yoğurt Kürü İle Zayıflayın başlıklı makalemizde Yoğurt Kürü hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg