Kapat

Sağlıklı Yağ Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Anasayfa Beslenme Sağlıklı Yağ Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Hayat boyu dengeli ve sağlıklı beslenmek, ideal kiloda kalabilmek her zaman oldukça önemli bir eylemdir. Yediğimiz tüm besinlerin kalsiyum değeri, besin değeri, protein değeri, yağ, şeker ve karbonhidrat değerlerini göz önünde bulundurmak önemlidir. Tüm besinler bu değerlere göre tüketilmelidir. Bilhassa yağ oranları ve günlük olarak tüketilen yağlar da büyük önem taşımaktadır. Ömür boyu sağlıklı bir yaşam sürebilmek için en önemli eylem sağlıklı yağlar tüketmektir.

Sağlıksız yağlar sık sık tüketildiği takdirde, kanda, kaslarda, kemiklerde, iliklerde ve özellikle de damarlarda, oldukça fazla şekilde yağ birikimi meydana gelmektedir.  Günlük hayatta neredeyse her yemekte ve kızartmada kullanılan ay çiçek yağı, mısır yağları ve soya yağları, doymamış yağ oranları en fazla olan yağ ürünleridir. Ve tüketilmeye sık sık devam edildiği takdirde, oldukça sağlıksız bir yaşam elde edilmektedir. Ancak sağlıklı yağ tüketiminde büyük bir rol oynayan doymuş yağlar ise, sağlıklı yaşamın ilk ve en çok tercih edilen önemli besinleridir.

Sağlıklı Yağ Tüketiminde Rol Sahibi Olan Yağlar Hangileridir? Nasıl Tüketilmelidir?

Günlük yağ ihtiyacımız genellikle içerisinde doymuş yağ içeren yoğurtlardan, kırmızı ve beyaz etlerden ve en genel olarak da süt ve süt ürünlerinden karşılanmaktadır. Bu nedenle aslında ekstradan yağ kullanımına hiç gerek duyulmamalıdır. Ancak duyulduğu takdirde, mutlaka doğal zeytinyağı ve %100 saf Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlar kullanılmalıdır. Bu yağların tüketimine özen gösterildiği takdirde, sağlıklı yağ tüketimi elde edilmiş olmaktadır.

Her yemekte, tatlıda ve kızartmada kullanımı uygun görülen tüm doğal yağların tüketimi, sağlıklı yağ tüketimini beraberinde getirmektedir. Ayrıca yağ içeren besin rutinleri de dikkate alındığı takdirde, abur cuburlardan uzak durulmalı ve bol bol sebze tüketilmelidir.

Kahvaltı ile ilgili bilgiler vermiş olduğumuz ‘ Kahvaltı Neden Önemlidir?’ adlı yazımızı okuyabilir, konu ile alakalı yorumlarınızı yazabilirsiniz.

 

 

Facebook İle Yorum Yap

“Sağlıklı Yağ Tüketimi Nasıl Olmalıdır?” üzerine 5 yorum

  1. Ozlem Selte says:
  2. Sila Ekren says:
  3. Algul Kirac says:
  4. Yucel Arslan says:
  5. Berna Okay says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe